Dorpscentrum Putten bedreigd B. en W. miskennen belevingswaarde bebouwing Wolters Noordhoff Fraaie hoogbouw Heerenstraat gaaf houden Nieuwbouw en monumenten harmoniëren niet Tegen ontgronding t.b.v. kasteelpark Nieuwe verdeelsleutel stadsvernieuwings fonds Kasteel Croy Putten - Het karakteristieke dorpsdeel Kerkstraat/Bakkerstraat in Putten dreigt ernstig te worden aangetast ten gevolge van het plan De Vette. De Bond Heemschut heeft het College van B. en W. van Putten bericht ernstig bezwaar te maken tegen dit ontwerpplan. Dit voorziet in de sloop van circa 10 panden, waaronder enkele monu mentwaardige. Verder in het ver dwijnen van een aantal prachtige oude bomen en tenslotte in de aan tasting van het historische beloop van de Bakkerstraat. Hiervoor zal nieuwbouw in de plaats komen van een zodanige grootschaligheid, dat deze op geen enkele manier, gelet op het historisch-stedebouwkun- dig kader, cultureel-ruimtelijk en structureel-ruimtelijk zal kunnen harmoniëren. Heemschut heeft tot zijn teleurstelling begrepen, dat een totaalvisie voor een nieuw dorpscentrum in principe al door de Raad is aanvaard. De bond ver zoekt echter het ontwerp-plan niet ten uitvoer te brengen. Groningen - Heemschut heeft in een brief aan het college van B. en W. van Groningen zijn verbazing geuit over het voorstel tot vrijwel totale afbraak - op twee monumen ten na - van de bebouwing van het Wolters-Noordhoff terrein en de herhuisvesting van de gemeente secretarie naar die locatie. Op het vrijkomende terrein moeten vol gens het raadsvoorstel de nieuwbouw van de Openbare Bi- bliotheek komen en die voor de dienst herhuisvesting, een dienst, die nota bene op grond van de ei sen van B. en W. zelf uitsluitend op de Grote Markt behoort te worden gesitueerd. Het voorstel berust vol gens Heemschut op afspraken en verwachtingen omtrent nog te voe ren onderhandelingen, die voorna melijk in het financiële vlak liggen en zoals het verleden leert, in één handomdraai in hun tegendeel kunnen worden gewijzigd. 'Met zo'n beleid vaart u in een dichte mist, die zeker ook voor de burger ondoordringbaar is', schrijft Heem schut. Niet alleen maakt het col lege zich te veel afhankelijk van fi nanciële overwegingen maar ook dreigen hier de voorschriften van het bestemmingsplan overschre den te worden. B. en W. springen bovendien erg onhandig om met begrippen als 'monumentaal' en 'historisch'. Er is hier namelijk geen sprake van monumentale panden maar van geregistreerde monumenten, die op zich niet mo numentaal hoeven te zijn maar wel essentieel voor het hoogwaardige stadsbeeld ter plaatse. Het histo risch aspect is hier trouwens niet het enig belangrijke element. Het gaat hier primair om de hoge bele vingswaarde van een stukje stad, waarin uiteraard historie en monu ment een belangrijke rol spelen. Deze benadering verdient thans meer dan ooit aandacht, waar Gro ningen alom bekend staat om zijn weinig scrupuleus omgaan met waardevolle stadsbeelden, zelfs op plaatsen waar er geen economisch of representatief belang mee is ge diend. Het geklaag over behoud zucht bij Heemschut is hier dan ook volkomen misplaatst en niet meer dan een alibi voor ferme taal, waarin begrippen als grootschalig heid, fantasie en durf - los van een aanwezige context - de boventoon voeren. Heemschut verzoekt het raadsvoorstel in te trekken en het alternatief van vijf monumenten op nieuw in het college ter discussie te stellen en daarbij ook de twee fraaie panden Poststraat 9 te be trekken. Aan het slot van de brief wijst Heemschut er tenslotte op, dat de fraaiste hoogbouw, die de binnen stad siert - die van GG en GD - ten onder dreigt te gaan aan eenzij dige economische belangen. Deze hoogbouw wordt door B. en W. in het Plan van aanpak aangemerkt als onaantrekkelijk. B. en W. moe ten er wel heel merkwaardige es thetische normen op na houden want de beeldwaarde van dit bouwwerk munt uit door kwalitei ten, die elke andere hoogbouw in de binnenstad mist. Het vormt een duidelijke markering in enkele grote stedelijke ruimten, is een oriëntatiepunt in het stadsbeeld, bezit een met het stadsbeeld har moniërende geleding en goed ge kozen hoogtematen en rijst ten slotte uit een inleidende laagbouw, die een goede relatie bezit met de omliggende oudere bebouwing. Kortom een aanmerkelijk fraaiere hoogbouw dan de twee ongenaak bare flatgebouwen aan de Brink, die één log scherm vormen. Wageningen - Heemschut is van mening, dat het hoofdgebouw van de Landbouwuniversiteit te Wage ningen ook nu het zijn oorspronke lijke functie heeft verloren, behou den moet blijven. Dit schrijft de Bond n.a.v. de discussie in de plaatselijke pers over eventuele sloop van dit historisch gebouw. Heemschut vindt in het algemeen, dat het karakter van de Heeren straat waaraan het universiteitsge bouw staat, gehandhaafd moet worden. Er staan liefst twaalf Rijks monumenten in deze straat. Elk pand in de straat zou aan een histo risch onderzoek moeten worden onderworpen, waarbij ook de technisch-bouwkundige toestand niet vergeten mag worden. Wat de meubelfabriek daar betreft: daar van zouden de later aangebouwde vleugels kunnen worden verwij derd. Het huidige kantoorgedeelte zou eventueel als woning gebruikt kunnen worden. Voor de niet meer in gebruik zijnde oude kerk dient ook een goede bestemming ge vonden te worden, waarbij het ui terlijk zoveel mogelijk in de oude vorm hersteld zou moeten worden. Het hoofdgebouw van de universi teit zou op de Rijkslijst geplaatst moeten worden. Onderzocht moet worden of de gebouwen van de Landbouwuniversiteit andere be stemmingen kunnen krijgen. Voor het hele gebied zou de gemeente een programma van eisen moeten opstellen. Aan de hand daarvan kan dan een renovatieplan worden ontworpen, waarin bebouwing, be loop en rooilijn van de Heerenstr- taat wordt gehandhaafd, de oude kerk zo mogelijk wordt behouden en het hoofdgebouw van de uni versiteit een nieuwe bestemming krijgt. Als het niet zou lukken de kerk te behouden zou in plaats er van in elk geval een bebouwing moeten komen, die zich goed naar de straat en de bestaande bebou wing voegt. Heemschut vindt ten slotte, dat kosten noch moeite ge spaard moeten worden om dit gave gebied geheel te behouden. Harderwijk - Heemschut tekent bezwaar aan tegen het voornemen van E. en W. van Harderwijk een bouwvergunning te verlenen voor een bouwplan van 12 woningen aan de Hoogstraat, waarvan een deel nieuw wordt opgetrokken en een ander deel wordt gerehabili teerd. Het restauratieplan voor de stijlvolle monumentale panden ver dient alle lof. De op te richten nieuwbouw aan weerszijden van deze monumenten wordt echter door Heemschut afgekeurd. In plaats van noodzakelijke beeldon dersteuning van de bestaande mo numentaliteit zal de geprojec teerde nieuwbouw onvermijdelijk leiden tot devaluatie van het monu mentale karakter van de histori sche panden. Een goede ruimte lijke vormgevingsrelatie ontbreekt hier ten enen male. Drunen - Heemschut heeft bij het college van GS van Noord-Brabant bezwaar aangetekend tegen het verlenen van een vergunning aan de directeur van het Kasteelpark Drunen/Vlijmen B. V. voor hét ont- gronden van stukken grond in de nabijheid van het kasteel d'Oultre- mont. Eerder al heeft de bond ge protesteerd tegen de plannen om dit rijksmonument te verbouwen tot restaurant (zie Heemschut van sept./okt.) met vergaderruimte en theater. In het rondom liggende park zijn zeven bouwwerken ge dacht, die volgens Heemschut de sfeer ademen van een pretpark. Het kasteel dreigt daardoor zijn monumentaliteit kwijt te raken. Niet alleen het kasteel maar ook het park dient als monument be schermd te worden. De Ontgron- dingenwet maakt weigering van een vergunning mogelijk op grond van strijdigheid met een of meer bij de ontgronding betrokken be langen. Met ingang van 1990 geldt er een nieuwe verdeelsleutel voor het geld van het stadsvernieuwings fonds naar gemeenten en provin cies. Voortaan wordt ook rekening gehouden met de aanwezigheid van bedrijven van tien of meer werknemers. Stadsvernieuwings gebieden met veel van dat soort bedrijven krijgen dan een relatief groter aandeel uit het fonds. De nieuwe verdeelsleutel pakt gunstig uit voor de vier grote steden en steden van meer dan 100.000 inwo ners en ongunstiger voor gemeen ten met minder dan 50.000 inwo ners. Negen gemeenten, waaron der bv. Zierikzee, verliezen nu hun 'rechtstreekse status' op grond waarvan ze direct van het ministe rie geld voor de stadsvernieuwing krijgen. Straks worden ze afhanke lijk van de verdeling, die de pro vincies gaan maken voor kleinere gemeenten. De PvdA en D66 zagen in de nieuwe verdeelsleutel een goede aanleiding nu extra geld be schikbaar te krijgen voor de stads vernieuwing. Het ministerie van Economische zaken zou immers nu ook kunnen gaan bijdragen aan het fonds. Staatssecretaris Heerma wees dit voorstel tijdens de com missievergadering van de Tweede Kamer over het Meerjarenplan stadsvernieuwing 1989-1993 af. Bij Heemschut zijn intussen bezorgde reacties van gemeenten binnenge komen. De bond beraadt zich daarover. Op het artikel 'Verkwanseling van kasteel Croy' in ons vorige num mer, zijn enkele reakties binnen gekomen. Door het late tijdstip konden ze niet meer in dit nummer worden geplaatst. U kunt ze in het vol gende nummer verwachten. 42 Heemschut, november-december 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 42