ëJ HEEMSCHUT IN AKTIE Limburg Brabant Zuid-Holland Rijksmonumenten ook zaak voor provincie Speciale Heemschut- commissie voor Amsterdam Huize De Thooren verbouwd Onder het surfzeil op Vrijthof? Een op vijf geïnventariseerde monumenten verprutst Museum Bredius wordt in oude luister hersteld Heemschut Gelderland: De Bond Heemschut, die behalve over een landelijk bureau in elke provincie - behalve Flevoland - over een provinciale commissie beschikt, heeft er sinds kort ook één voor Amsterdam. De bond meent, dat voor de hoofdstad met zijn enorme rijkdom aan monu menten, een aparte commissie, die die rijkdom bewaakt, onontbeer lijk is. Steeds vaker komt het voor, dat monumenten worden verwaar loosd of moeten wijken voor vaak lelijke nieuwbouwplannen. En zo als bekend beperkt Heemschut zich niet tot officiële monumenten. Wie tips heeft over dreigende aan tasting van het stadsschoon wordt dringend gevraagd dat te melden aan het secretariaat van de bond (tel. 020-225292). Roermond/Maasniel - Van Huize De Thooren, een monumentaal en kasteelachtig gebouw aan de Eiermarkt in Maasmei, zijn diverse bijgebouwen gesloopt. Verwijderd zijn bedrijfsruimten, stallen en een aangebouwde woning. Het oor spronkelijke Thooren, dat waar schijnlijk uit de veertiende eeuw stamt, werd de laatste eeuwen nau welijks gebruikt. Het blijft nu over, samen met een vleugel met toren tje uit de 17e eeuw en de complete ringmuur. Na de verbouwing neemt eigenaar G. van Bree, stad- archivaris van Roermond, zijn in trek in Huize de Thooren. Maastricht - De ondernemersver eniging Vriethof-Ondemummers' ligt overhoop met de Maastrichtse Monumentencommissie. De com missie verwierp onlangs voor de achtste keer een plan van de on dernemers voor een semi-perma- nente overkapping van de terras sen aan de oostzijde van het V.'rijt hof. Buiten het hoofdseizoen en bij regen zou op ruim vier meter hoogte een soort surfzeil over de hoofden van de bezoekers langs kabels naar de gevels moeten wor den getrokken. Aan de trottoirzijde zou over de volle breedte van het Vrijthof - van Snacksons tot de Vo- gelstruys - een rij onopvallende palen komen, waaraan de over kapping bevestigd kan worden. De horecaondernemers laten het er niet bij zitten. De overkapping moet zorgen voor extra klandizie, omzet en werkgelegenheid. Er is een gesprek gepland met burge meester Houben en enige wethou ders. Of dat veel zal helpen valt nog te bezien. De plannen staan haaks op de uitgangspunten van de Monumentencommissie. En de ondernemers stellen zich op een 'kiezen- of delen' standpunt. We wachten af. Den Bösch/Helvoiri - Een vijfde deel van de monumenten die de provincie sinds 1979 heeft geïnven tariseerd in zestig Brabantse ge meenten, is weg of verprutst. Dat deelde gedeputeerde T. Brugman mee bij de start van het landelijke inventarisatie project in Brabant. De provincie ontvangt een rijksbij drage van acht ton. Daarmee komt er meer schot in het werk, dat in 1990 voltooid moet zijn. Ook de Brabantse Kastelenstich ting slaat aan het inventariseren. Een subsidie van het Anjerfonds 12.500,-) stelt haar in staat on derzoek te doen naar het kastelen en historische landhuizenbestand in de provincie. Vooral over het historische landhuis in Brabant is nog weinig bekend. Den Haag - Stadsherstel Den Haag is de laatste tijd actievêr dan ooit. Deze particuliere instelling heeft de afgelopen maanden twaalf his torische panden opgekocht om ze te restaureren en voor bewoning geschikt te maken. Het voormalige museum Bredius aan de Prinse gracht wordt in zijn oude luister hersteld. Op de beletage wordt waarschijnlijk een particuliere ex positieruimte ingericht. Ook pan den aan de Lange Beestenmarkt, de Jan Hendrikstraat en een woon huis met 'halsgeveltje' uit de 17e eeuw aan de Stille Veerkade ma ken deel uit van het programma. In een van de gebouwen was de stoomdestilleerderij 't Anker ge huisvest. De hele operatie vergt drie miljoen gulden, die via uitgave van aandelen vergaard moeten worden. Een half miljoen is al bin nen. De gemeente, die het wonen in de binnenstad wil bevorderen, heeft voor dat bedrag aandelen Stadsherstel 'gekocht. In een brief aan het college van GS van Gelderland spreekt Heemschut zijn waar dering uit voor het totnutoe door de pro vincie gevoerde monumentenbeleid. De bond vindt echter wel, dat - anders dan in het voornemen van de provincie ligt - de zorg voor de rijksmonumenten in Gelder land een zaak dient te blijven, die ook de provincie aangaat. Ook al lijkt de rol van de provincie bij de nieuwe monumentenwet kleiner te wor den, met name bij de herverdeling op pro vinciaal niveau van budgetten lager dan een ton voor gemeenten blijkt, dat de pro vincie zeker een belangrijke taak houdt. Dat blijkt ook uit de provinciale aanpak van de stads- en dorpsvernieuwing en de zorg, die Gelderland heeft getoond voor de Gelderse molens en kastelen. Heemschut pleit er verder voor de be staande provinciale subsidieregelingen onverkort te handhaven en verder te ver fijnen en bij te stellen, waar het gaat om de hoogte van de subsidie en de koppeling tussen gemeentelijke en provinciale regel geving. Heemschut sluit zich aan bij het standpunt van de Gelderse Monumenten- raad op dit punt. Heemschut pleit daarbij voor zo eenvoudig mogelijke richtlijnen om met name particuliere eigenaren van monumenten niet onnodig kopschuw te maken. De'subsidie zou moeten worden gebonden aan een maximumpercentage. Ook zou koppeling van gemeentelijke subsidie aan de provinciale in alle gevallen moeten plaatsvinden, ook waar het zogenaamde 'grote' (woonhuis)monumenten betreft. Gestreefd dient te worden naar een norm voor de budgettering, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren dat klei nere gemeenten die een actief gemeente lijk monumentenbeleid wensen te voeren, daarbij extra aangemoedigd kunnen wor den als het beschikbare budget op grond van verdeelsleutels als die de GMR bepleit voor hen onevenredig bescheiden zou uit vallen! Het lijkt onverstandig in een periode waarin gemeentelijke monumentencom missies doende zijn de nodige cultuurhis torische en bouwkundige ervaring te ver zamelen de rol van de Gelderse Monu menten Raad te beperken tot een controle van de betreffende subsidie-aanvragen achteraf, ook voor wat genoemde aspec ten van de aanvrage betreft. Toetsing vooraf ligt gezien de teruglopende kwali teit van het uitgevoerde werk juist meer voor de hand. In dat opzicht beschikt de G.M.R. over de nodige know-how. Wel zal de verantwoordelijkheid in eerste instantie bij de gemeente dienen gelegd te worden, die de aanvragen zal moeten selecteren, respectievelijk begeleiden tot een aan vaardbaar niveau is bereikt in bouwkun dig-monumentaal opzicht. Wel is Heemschut van mening dat de be handelingsmethodiek zal moeten vereen voudigd worden, zodat particuliere eige naren en anderen binnen uiterlijk twee maanden een beslissing op hun aanvrage mogen verwachten. Subsidie verruimen Gezien de grote respons van de gebrui kers - een goede zaak - en de positieve gevolgen voor de werkgelegenheid komt Heemschut-Gelderland tot de conclusie dat verruiming van de geldelijke middelen in plaats van vermindering op dit moment serieus dient te worden overwogen. Hier mee wordt geenszins bedoeld een ongeli miteerde wildgroei, waarvan het einde niet in zicht is - wél een verantwoord fi nancieel kader te scheppen, waardoor het de provincie mogelijk is onverminderd vast te houden aan de taakstelling: het mo numentenbeleid in Gelderland zowel wat betreft de rijksmonumenten als wat betreft de gemeentelijke monumenten in de toe komst voldoende financiële armslag te ge ven. Heemschut denkt daarbij aan een bijdrage aan het totale fonds van circa 3.500.000 a 4.000.000 per jaar. J.K. 40 Heemschut, november-december 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 40