Gelderland Overijssel Friesland Groningen Zeeland Drenthe PROVINCIES Utrecht Noord-Holland Restauratie Rosendael in nieuwe fase Toren in slechte staat Knaagkever richt schade aan Station nu monument Historische woningen te koop Huurders in de rij Sloop aan de Oude Gracht Blinde muur in Nicolaasstraat Rozendaal - Op 14 oktober j.1. plaatste Jhr. Quarles van Ufford, di recteur van de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen, een ver gulde windvaan op de torenkroon van Kasteel Rosendael. Het hoog ste punt van de in 1986 gestarte restauratie van het gebouw was daarmee bereikt. De geschiedenis van het kasteel gaat terug tot rond 1300. Het was één der residenties van de graven van Gelre. Na een brand in 1412 werd Rosendael op zijn oude funderingen herbouwd. Het huidige hoofdgebouw stamt uit 18e eeuw, de reeds gerestau reerde zijvleugel werd een eeuw later toegevoegd. Voor de verdere restauratie is de Stichting nog op zoek naar een bedrag van 300.000. Wordt dat geld gevon den, dan kan Kasteel Rosendael in 1990 zijn poorten voor het publiek openen. Steenwijk - De toren van de Grote Kerk verkeert volgens een recent rapport in een onvoorzien slechte toestand. Er zijn diverse nieuwe mankementen ontdekt. Zo zijn de hoektorens losgescheurd en zitten vele stenen los. Reparatie kost de gemeente nog eens 110.000 gulden extra. Er moeten op korte termijn voorzieningen getroffen worden. Desnoods zal dat gebeuren ten laste van het monumentenbudget 1991. De bonte knaagkever die onlangs werd aangetroffen in de her vormde kerk in Wolvega, blijkt ook in andere kerken in Friesland actief te zijn. Dat meldt de Monu- mentenwacht Friesland. De vraat zuchtige kever is gesignaleerd in de hervormde kerken in Sloten, Nijland, Deinum, Berlikum en Tzum. Tevens blijkt het enkele mil limeters grote beestje te zijn door gedrongen tot het gemeentehuis van Franeker. In Deinum is de situ atie zo ernstig, dat een geheel nieuwe siepel moet worden aange bracht. Volgens de heren Ooster hof en Frankena van de Monumen- tenwacht kan het kevertje zijn schadelijke werk vaak jarenlang ongemerkt voortzetten. Het vreet de balken van binnenuit op. Je hoort het niet knagen, zoals de boktor, en het laat geen zaagsel- spoor na, zoals de houtworm. Een paar gaatjes zijn de enige tekenen van zijn aanwezigheid. Het diertje heeft een voorkeur voor eikehout. Wellicht daarom voelt het zich vooral thuis in de oudste, her vormde kerken met hun eikehou ten kappen. In gereformeerde of katholieke kerken is de knaagke ver in elk geval nog niet aangetrof fen. Delfzijl - Minister Brinkman wil op advies van de Monumentenraad het stationsgebouw in Delfzijl op de monumentenlijst plaatsen. De Monumentenraad vindt het stati onsgebouw eenvoudig, maar met zorg en gevoel voor detail ge bouwd. De perronoverkapping uit 1883 wordt van belang geacht voor de architectuurgeschiedenis. Het gebouw is gerestaureerd en van binnen aangepast aan moderne ei sen. De perconoverkapping rust op geprofileerde gietijzeren zuiltjes en bevindt zich deels nog in de oorspronkelijke staat. Middelburg - In Middelburg staan 50 tot 60 historische woningen te koop voor prijzen van 30.000 tot 500.000. Het aanbod van de wo ningen is na de beëindiging van de Deltawerken gegroeid doordat veel overheidsdiensten uit de stad vertrokken. De vraag naar de al dan niet gerestaureerde panden is evenwel gering. Niet iedereen is gecharmeerd van wonen in een pand waar de plafondhoogte ruim vier meter is. Assen - De gemeente heeft voor een monumentaal huisje aan de Beilerstraat een restauratieplan ge maakt. Kosten: ruim anderhalve ton. De bedoeling is subsidie aan te vragen bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Van die subsi die hangt af of het plan financieel haalbaar is, aldus een woordvoer- der van de gemeente. Het fraai ge legen woninkje is blijkens de muurankers gebouwd in 1789. Te gelijk met de restauratie zal het ge schikt gemaakt worden voor be woning. Het huisje is geliefd: kan didaat-huurders staan nu al in de rij. Utrecht - De sloop van het rijtje panden tussen het gebouw van Randstad en de Rembrandt-bio- scoop aan de Oude Gracht lijkt on afwendbaar. De welstandscommis sie heeft in principe ingestemd met een nieuwbouwplan van de Utrechtse architect Bertus Mulder. Op de begane grond komt een dis countzaak in schoenen, sportarti kelen en jeugdkleding, op de ver diepingen zijn tien koopwoningen gepland. Opvallend is het ontwerp van de voorgevel: beton met daarop geglazuurde tegels in licht grijs of gebroken wit. Een alterna tief plan van bewoners van de Oude Gracht, dat voorziet in res tauratie van de bestaande panden, lijkt weinig kans te maken. Amsterdam - Onder de leus 'Dat gebouw komt er nooit' zijn bewo ners van de St. Nicolaasstraat een actie begonnen tegen de geplande uitbreiding van het C&A hoofdkan toor aan het Damrak. Het gebouw zou aan de kant van de Nicolaas straat een blinde muur van zeven tig meter lengte krijgen. De bewo ners vrezen voor de leefbaarheid van hun straat. Ze verwijten de ge meente onbehoorlijk bestuur, om dat de plannen al rond waren voor dat de bewoners werden ingelicht. Voormalige kerk Nederlands Hervormde Gemeente te Hengelo (O). Het gebouw werd in 1839 in gebruik genomen en is een fraai en bijzon der voorbeeld van de zogenaamde waterstaats-architectuur. De jaren lange strijd van Heemschut ten behoeve van behoud van het gebouw inclusief het typische interieur lijkt ten slotte beloond te gaan worden: gemeentelijke en provinciale bestuurders staan achter de restaura tieplannen. De kerk zal - als de gemeenteraad die plannen aanvaardt - worden gebruikt als expositieruimte en als aula van de achter de kerk te bouwen muziekschool. Heemschut, november-december 1988 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 39