mm Herbouw Valkhof zou 'archi tectonisch lijk9 opleveren RECO ABELE REITSMA Ir. P. E. Hoeke op forum van Heemschut en Kunsthistorische Salon Nijmegen: Reconstructieplannen in brede context geplaatst. Als ergens terughoudendheid vereist is bij een reconstructieplan, dan is dat wel bij het Nijmeegse Valkhof, zo bleek zaterdag 29 oktober in De Lindenberg te Nijmegen op het 'Valkhofforum', dat georganiseerd werd door de Kunsthistorische Salon Nijmegen en Heemschut Gelderland. Het plan voor herbouw van de in 1796/"97 gesloopte burcht is omgeven met talloze twijfels. Enhet huidige Valkhofpark met kapelrestanten uit de 11e en 12e eeuw heeft al een historische betekenis van nationale allure. Voldoende reden om de gedachtenwisseling over een Valkhof-reconstructie synoniem te verklaren met 'een bezinning op de reconstructie in Nederland'. kan en dat hooguit een symbolische re constructie verantwoord is. Altijd geldt im mers: "Vertel niet meer over de geschiede nis dan je er werkelijk van weet'. De hoog leraar waarschuwde nadrukkelijk voor het gevaar van historiserende ingrepen voor de beide kapelrestanten, ook omdat deze een zeldzaam authentieke document- waarde bezitten. Creatieve impotentie Een andere spreker, de kunsthistoricus dr. W. F. Denslagen, betitelde een zuiver technische of historische benadering als 'blikvernauwing'. Voor hem gaat het in de eerste plaats om de stedebouwkundige problematiek. Het huidige park ziet hij als een ideaal meditatiepunt aan de rand van de stad. Een toeristische trekpleister lijkt hem op deze plek allerminst gewenst. Integendeel, het omgevingsverkeer moet worden ingeperkt om de rustfunktie te kunnen versterken. Ook de Nijmeegse stadsarchitect ir. P. E. Hoeke koos een bezinnende invalshoek. Hij benaderd het reconstructie-voorstel zoals elke andere bouwopgave, met als es sentiële vraag: 'Waarom bouwen?'. Her bouw kan voor hem alleen als de oor spronkelijke maatschappelijke functie ge bleven is en om een oude vorm vraagt. Anders is er sprake van nabouwen, zoiets als 'creatieve impotentie'. De vorm die dan ontstaat ziet hij als een 'architectonisch lijk" omdat de funktie, de ziel van het bouw, ontbreekt. Hoeke weet in Nijmegen wel andere plekken die eerst om een invulling vragen. Mr. H. G. M. Strous, burgemeester van Voerendaalpleitte voor een pragmati sche benadering. In zijn gemeente heeft hij te maken met plannen voor de recon structie van een romeinse villa tot een ar cheologische attractie. Daar beoordeelt hij de educatieve waarde en de toeristische aantrekkelijkheid van het project. De uit eindelijke realisatie hangt af van de com merciële vooruitzichten. Reconstructie-maquette van het burcht-complex. De aankondigingsfolder deelde al mee dat 'de strijdende partijen hun inmiddels on wrikbaar geworden stellingen 'hadden in genomen. Tijdens het congres bleek de spanning wel mee te vallen, hoewel de sprekers eikaars standpunten graag met gekruide taal kleurden. Zo gaf de internati onale reconstructie-rage aanleiding tot de aanduiding 'maxi-playbackshow'. Onder het publiek beperkte de emotie zich tot partij-gewijs applaus en gegrinnik. Twijfels De eerste spreker, drs. G. Th. Lemmens, directeur van de Nijmeegse Commanderie van St. Jan, wist een positief-kritische sfeer te scheppen. De museumdirecteur gaf een historisch overzicht met dia's van oude (ar tistieke) afbeeldingen van de burcht. Het overzicht kweekte begrip voor het 'dro men' over de verdwenen bouwsels, maar maakte ook de onvermijdelijke twijfels zichtbaar. Op de tientallen afbeeldingen van de burcht, vanaf 1575, zijn de belangrijkste onderdelen van het complex telkens wel te herkennen, maar de verhoudingen en de architectonische detaillering wisselen sterk. De maquettes die naar de afbeeldin gen gemaakt zijn, blijven daarom noodge dwongen op de vlakte. De voorzitter van de Valkhofvereniging, drs. J. M. T. Nooy, stelde zich strijdbaar op en bleek voorbereid te zijn op kritiek. Re constructie vindt hij cultuur-historisch wel verantwoord maar identieke herbouw technisch onmogelijk. Door alleen de ka rakteristieke burchtdelen terug te bren gen, wil hij het park behouden. Geloofwaardigheid Restauratie-architect prof. dr. ir. C. L. Tem- minck Groll vroeg zich af of reconstructie van de burcht restauratie-technisch ge loofwaardig is uit te voeren. Bouwmateria len en fundamenten zijn met de sloop ver dwenen; de burcht had geen simpel ont werp, maar was een complex van eeuwen lange wijzigingen; de afbeeldingen geven geen uitsluitsel over afmetingen, materia len, details en interieurs; elders zijn onvol doende authentieke voorbeelden voorhan den. Zijn conclusie was dat herbouw niet Grootste gemene deler Hoewel de standpunten inderdaad on wrikbaar lijken en de discussie geen uit gesproken conclusies opleverde, is er wel een 'grootste gemene deler" te ontwaren. Zo zijn bescheiden middelen om enkele burchtomtrekken weer te geven goed be spreekbaar. Herstel van de parkaanlegzal op een brede sympathie kunnen rekenen. En volledige reconstructie lijkt voor niemand nog reëel te zijn. Los van de standpunten over het Valkhof, heeft het congres een waardevol kader van benaderingen opgeleverd voor recon structievraagstukken. Dit kader kan straks dienst doen bij de standpuntbepaling van formele organen. Maar voorlopg zijn de herbouwplannen van de Gemeenteraad van Nijmegen en de Minister van Cultuur nog niet gepasseerd.. Rectificatie: In het vorige artikel, 'het Valk hof: de aandacht verleggen?' (Heemschut 9/10, blz. 16), zijn twee alinea's verwisseld. De negen regels boven het kopje 'Histori sche structuur' ('Op de plektot 'herinrich ting aanhoren boven het kopje 'Meer mu seumsuggesties'. Heemschut, november-december 1988 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 35