natuur, toerisme en recreatie kunnen ech ter in dergelijke regio's evenmin een nieuwe bron van inkomen en werkgele genheid vormen. Een enkele liefhebber van de moderne landschapsbouw zal de streek mogelijk nog eens door trekken, maar het is nauwelijks te verwachten dat de stedeling van de 21e eeuw op grote schaal het strakke lijnenspel van de stede lijke omgeving zal verlaten om zich te ver pozen in het door moderne vormgeving bepaalde landschap. Als de ruimtelijke in richting van het landelijk gebied wordt aangepast aan de eisen van een groot schalige landbouw die tegen wereld marktprijzen agrarische bulkgoederen kan produceren, dan zullen veel dorpen hun economische bestaansbasis verliezen en vervallen tot gehuchten of geheel ver dwijnen. Niet alleen de vergrijzing zal dus leiden tot uitholling van de voorzieningen en aantasting van het leefklimaat op het platteland. Landbouw moeilijk te combineren met toerisme Het voorgestane landbouwbeleid kan mis schien veiligstellen dat het aandeel van de landbouw in de nationale productie voor lopig nog gelijk blijft, maar een conse quente uitvoering van dat beleid zal ver gaande gevolgen hebben voor natuur en landschap en voor het behoud van het cul turele erfgoed als gunstige factor bij loka- tiekeuzen. De Nota wijst er dan ook op dat het steeds moeilijker lijkt te worden om de agrarische bedrijfsvoering te combineren met andere functies van het landelijke ge bied, zoals natuur, landschap, recreatie en toerisme. Aan de opmerking dat de ruim telijke inrichting van het landelijke gebied een zeer zorgvuldige afweging van belan gen zal blijven vragen, wordt echter geen nadere uitwerking gegeven. Die zorgvul dige afweging van belangen kan alleen tot stand komen als er een samenhangende visie wordt ontwikkeld ten aanzien van de toekomstige functies van het landelijke ge bied. Zeker op dit punt is het te betreuren dat de Vierde Nota op zo veel plaatsen de uitwerking van het beleid doorschuift naar sectomota's. De samenhang in het beleid ten aanzien van de landelijke gebieden dreigt daardoor verloren te gaan. De on derstaande opmerkingen over ontwikke lingen in de landbouw bedoelen dan ook aan te zetten tot een discussie die vooraf moet gaan aan de formulering van een sa menhangende visie op de toekomstige in richting van het landelijke gebied. Massaproduktie is behoud cultureel erfgoed Voor het behoud van het culturele erfgoed in de landelijke gebieden zijn een welva rende boerenstand en een leefbaar platte land onmisbaar. Het huidige landbouwbe leid voorziet niet in de handhaving van die randvoorwaarden. Maar is er reden om de toekomst van de Nederlandse landbouw zo zeer afhankelijk te maken van de pro ductie van massagoederen tegen wereld marktprijzen? In veel opzichten verkeert de Nederlandse landbouw in een ongun stige concurrentiepositie. Dat wordt niet alleen bepaald door het klimaat en de on gunstige indeling van de cultuurgrond. Ook het feit dat de landbouwgrond in Ne derland ligt ingeklemd tussen dichtbe woonde en intensief gebruikte gebieden, werkt ongunstig uit in een naar verhouding hoge grondprijs en hoge milieueisen. Door een grootscheepse herinrichting van het landelijke gebied kunnen die ongunstige factoren niet worden weggenomen. Hoog uit tijdelijk zal in Nederland massaproduk tie tegen wereldmarktprijzen mogelijk zijn. Het is dan ook twijfelachtig of grootscha lige herinrichting van het landelijke ge bied een verantwoord middel is om dat tijdelijke voordeel te behalen. Is de schade aan het culturele erfgoed en een aantrekkelijke en afwisselende woonom geving daarvoor niet te groot? Traditioneel heeft de kracht van de Ne derlandse landbouw steeds gelegen in het voortbrengen van kwaliteitsprodukten. Met name door de nabijheid van de steden waren de Nederlandse boeren in staat risi co's te spreiden en in te spelen op de snelle wisselingen van vraag en aanbod op de stedelijke markt. Daarnaast heeft het streven om met een kwalitatief goed pro- dukt op de markt te komen geleid tot een hoog ontwikkeld vakmanschap. Het lijkt dan ook vanzelfsprekend dat de Neder landse landbouw zijn kracht niet moet zoe ken in de vervaardiging van massagoede ren tegen wereldmarktprijzen, maar in specialisatie op hoogwaardige produkten. De afgelopen decennia heeft de Neder landse landbouw voorop gelopen in het proces van schaalvergroting en kostprijs verlaging. Zowel de boerenstand als de schatkist hebben daarvan geprofiteerd. Nu de markt voor veel produkten verza digd raakt en een verdere intensivering steeds meer strijdt met de strenger wor dende milieu-eisen, moet de noodzaak van een koersverandering worden onderkend. Niet alleen de werkgelegenheid in de landbouw en in de verwerking van de landbouwprodukten zal daardoor toene men, ook de leefbaarheid van het platte land is gediend met een dergelijke ont wikkeling. Toerisme Recreatie en toerisme kunnen onder die omstandigheden zorgen voor aanvullende inkomsten en werkgelegenheid. Gezien de vergrijzing die Nederland te wachten staan, zal er een toenemende behoefte be staan aan voorzieningen voor ouderen. De levensfase waarin ouderen verkeren, brengt met zich een afnemende mobiliteit in lichamelijk en ruimtelijk opzicht. De be hoefte aan recreatieve en toeristische voorzieningen op minder grote afstand van de woonplaats zal daardoor in dekomende decennia toenemen. In dit opzicht bieden de landelijke gebieden met hun dorpen en kleine steden, met hun kastelen en buiten plaatsen zo veel afwisseling en kwaliteit dat nog jarenlang in deze groeiende vraag kan worden voorzien. Theoretisch is zo'n gedachtengang mak kelijk te onderbouwen, maar meestal is het makkelijker om een voorspoedige ontwik keling achteraf te verklaren dan vooraf te Reestland bij Den Buizen (Avereest). Dit landschap wordt beschermd door toepassing van de Relatie-nota (foto Overijssels Landschap).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 33