Toestand woongevel na de restauratie in 1988. Type Het gaat, zoals gezegd, om een klein type hallehuis: een keuterboerderijtje. De volkskundige meester H.W. Heuvel be schrijft een dergelijk huisje bij Laren (Ach terhoek): 'Opeens - als door een poort van sparren - zie je het witte huisje met zijn leemwanden en laag strodak. Een kampje ligt rondom en daarachter stroomt de beek met een strook groenland langs de overs' (Oud-Achterhoeks boerenleven, Deventer 1927, p. 415). Tot voor kort bestond de voormalige woongevel uit een lappendeken van uitge- stukte baksteenvlakken, met 'schilderach tige' scheuren (iets voor wijlen Anton Pieck). Beneden stukgevroren en ver weerde baksteenlagen. Daarboven: schots en scheef, en incompleet: de oude S-pan- nen van het wolfseind. De 'moeten' van het metselwerk toonden onomstotelijk de plaats van de (dichtgemetselde) hoofd deur en het woongevelvenster (een voor malig schuifraam). Bewaard gebleven lui ken gaven precies de maat van het woon gevelvenster in het midden aan. De toog van baksteen van dit venster was nog in situ aanwezig, evenals een fraai vierkant venster - links in dè zijbeuk - met 9 ruitjes (van de voormalige slaapkamer). Door wat passen en meten was het niet moeilijk, de oorspronkelijke gevelarchitectuur te ach terhalen (woongevel - zie beide foto's). Bedrijfsgevel Ook aan de bedrijfsgevel bij de inrit was danig gerommeld. Kort na de laatste eeuwwisseling was het middenvak met jongere baksteen opgevuld, en werden er kleinere, boven halfronde inrijdeuren toe gepast. (1,70 x 2m.-breedte x hoogte). Inkepingen in het buitenvlak van de an- kerbalk toonden aan, waar de oorspron kelijke 'mendeur1 - muurstijlen zaten. Inmiddels zijn de deuren in de oude staat teruggebracht, met behulp van een 'recyc- ling'-exemplaar. Sinds 1925 was dit 'aolehuus' onbewoond, en tot schuur gedegradeerd. Restauratie Mr. Jan Kollen en zijn cultureel en cateche tisch zeer geïnteresseerde echtgenote wa ren geestdriftig geworden voor het be houd van het bouwvallige keuterijtje op ei gen erf. Ze ontfermden zich over dit stukje landelijke bouwkunst, en wensten het te consolideren en vooral uiterlijk in de oude staat terug te brengen. Herman Hagens schreef over restaura ties van landelijke bouwkunst in Twente, in 1970, dat er te veel fouten werden en wor den gemaakt, bij het restaureren. Meestal laat men het afweten bij de kleine onder delen en de afwerking (jaarboek Twente 1971). Welnu: dit boerderijtje mag in dat opzicht 'gezien worden'. Het boerderijtje zelf dic teerde, alles was af te lezen. Zorgvuldig observeren, fotograferen en opmeten bieden het beste recept voor een goede en historisch verantwoorde oplossing. Na tuurlijk is ook de kennis van de landelijke architectuur elders in de regio erg belang rijk (denk aan het schuine schortje met oogstluik, dat al op gotische altaarpanelen aan de Nederrijn voorkomt). Vakbekwame bouwvakkers Gelukkig nam mr. Kollen een goed aanne mersbedrijf in de arm voor de restauratie, dat we met ere vermelden: A.J. Wissinkte Diepenheim, Grotestraat 28, tel. 05475- 1365. Deze vakmensen hebben met onein dig geduld, liefde en kundigheid dit huisje voor het nageslacht bewaard. Als er spij kers door de pannen moesten, wisten ze dat de koppen een eindje moesten uitste ken vanwege het krimpen en uitzetten van de S-pannen. Zo kwam de restauratie ge reed, in de zomer van 1988. In de woon keuken zullen plavuizen gelegd worden, en een eenvoudige scheidingswand met 'boozem' zal daaraan worden toegevoegd (op de oude plaats). De kleine hoeve is nu een lust voor het oog, in haar tot in de puntjes verzorgde puurheid: een uitste kend voorbeeld van architectonische 'heemschut' door particulieren - zonder subsidie! Landbouwmuseum Niet ver van de Zomerdijk, aan gene zijde van het stedeke Diepenheim ligt bij de Diepenheimse watermolen het land bouwmuseum 'Erve Niehof. Het werd op 21 mei 1988 door de burgemeester van Diepenheim officiéél geopend, en geeft een belangwekkend beeld van de boeren- voortvaring en de snel antiek geworden landbouwwerktuigen, -machines en ge reedschappen in Zuidwest-Twente. Ope ningstijden: dinsdag-, donderdag-, zater dag- en zondagmiddag van 13 tot 17 uur. Op gezette tijden vinden hier demonstra ties van oude ambachten plaats. 26 Heemschut, november-december 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 26