Restauratie van landelijke bouwkunst in Twente RESTAURATIE EVERHARDJANS De wedergeboorte van een oud Diepenheims keuterboerderijtje Tijdens een excursie was ik in gesprek met mr. Jan Kollen, de huidige voorzitter van de Vereniging Oudheidkamer Twente', woonachtig in de landeüjke dreven van Diepen- heim. Hij vertelde me o.a. geestdriftig over bedrukt en ingekleurd papier, dat in de originele wandkast van een oud boerderijtje gevonden was, met de zinvolle tekst: 'Eert uw Vader en uwen Moeder'. Het ging hier om een klein, bouwvallig hal lehuisje. In 1985 maakte ik samen met Kol len een opmeting (met reconstructie van de woongevel) van dit voormalige keuter boerderijtje. Het ligt naast de jongere, ge renoveerde boerderij van het echtpaar Kollen, aan de Zomerdijk. Op een oude kaart van Overijssel, door N. ten Have uit de achttiende eeuw, is op deze plek nog een moerasgebied aange geven. Blijkbaar is het in de vroege negen tiende eeuw pas in cultuur gebracht. Bij die gelegenheid zal ook het uit omstreeks 1840 daterende keuterboerderijtje ge bouwd zijn. Architectuur Het gebouwtje heeft een omtrek van 9,58 (lengte) x 9,83 m. (breedte). Als bij ieder hallehuis is de middendeel de bepalende ruimtelijke component. De overspanning van de ankerbalken was in dit huisje uiter aard bescheiden: 4,15 m. Vier gebinten vormen de kem van het bouwwerk, met aan weerszijden twee buitenstijlruimten. De buitenmuren zijn van baksteen, en in 'kruusverbaand' gemetseld (kruisver band). Tijdens de opmetingsfase in juni 1985 bleek, dat er na 1850 danig aan gere pareerd en vernieuwd was, in jongere baksteen! De linker zijgevel, vanaf de inrit gezien, toont jongere staldeurtjes van kraalschroten en gietijzeren stalvensters, terwijl aan de andere lage zijwand van baksteen nog drie oorspronkelijke ven sters met kruisroede bewaard waren ge bleven. Verdwenen was ook de oude schoorsteen, die links van het midden op de nok was opgemetseld. De nokhoogte van het boerderijjtje bedroeg 10,16 m. De plaats van de oude schoorsteen kon via de sporen van de 'boozem' in de zoldering en beroete planken 'einwandfrei' worden be paald. Diepte van de zijbeuken: 2,69 en 2,58 m. Apart was ook het Nederrijns en Achter hoeks aandoende schuingeplaatste schortje van planken (tussen ankerbalk en onderste wolfseindpannen) dat ook een oogstluik liet zien. Iets voorbij watermolen 'De Halier', aan de binnenweg naar Haaksbergen, bleek een driebeukige, fors geproportioneerde schuur te staan, die qua architektuur ver want bleek te zijn aan het hallehuisje aan de Zomerdijk (wolfseinden, schuin plan ken schortje). Interieur De binnenruimte had voor de boerderijon derzoeker nog de grootste verrassing in petto: de noordelijke stalwand liet vakken zien met leemvlechtwerk van het grond vlak tot aan de 'plate' (plaat) boven de an kerbalken. Helaas was een en ander danig in de vernieling gekomen. Drie staldeur tjes geleedden hier de stalwand. Aan de overzijde van de smalle deel was in de voormalige woonzone links een spinde (met glazenkastje) bewaard geble ven; daarnaast twee stalruimten met deur tjes en stalpalen ('reppels'). De gebinten tonen ingekerfde telmer- ken: vanaf de erfinrit gerekend is het tweede paar II-III/III genummerd, het tweede duo IIII-imi/HIII-IIIII. Toestand woongevel voor de restauratie (1986).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 25