Werkloze bouwvakkers ingezet bij restauratiewerk I U RESTAURATIE EVERHARDJANS Restauratie en innovatie: de activiteiten van RIBO in Overijssel Graag presenteren we in dit Overijssel-nummer een jonge Stichting met de roepnaam RIBO. Deze afkorting staat voor: Scholing Restauratie en Innovatie in de Bouw in Overijs sel. Zij tracht door een scholings- en werkgelegenheidsplan werkloze bouwvakkers een nieuwe boterham te verschaffen, in het restauratieambacht. Voor dat doel wordt er samengewerkt tussen het FNV, de werkgevers in de bouw (NVOB), het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, het Oversticht en de Provincie Overijssel. Men schept op deze wijze werkgelegenheid voor een 20-tal haanloze bouwvakkers. Bovendien realiseert men aldus op alternatieve wijze, goedkoper dan het normale pro cédé, de restauratie (en daarmee de redding) van ongeveer 12 cultuurhistorisch en toeristisch waardevolle bouwwerken in Twente. Alleen in de provincie Overijssel is sprake van een dergelijke stichting: als zodanig uniek in Nederland. In Overijssel ligt het zwaartepunt voorlopig in Twente. In het bestuur zijn behalve werkgevers- en werknemersorganisaties vertegenwoor digd het Oversticht, de provincie, het mi nisterie van Sociale zaken, het Samenwer kingsverband Twente en onderwijsinstan- ties. Werkwijze en financiën Na een inventarisatie- en calculatiefase, vanaf 1986, geeft drs. M. G. M. Bellers, een jonge planoloog en sociaal-geograaf (30 jaar) leiding aan RIBO. De stichting is ge huisvest in het gebouw van 'Het Oversticht' te Zwolle. Met hem hadden we een ge sprek. De financiële bijdragen voor de re alisatie zijn o.m. afkomstig van de provin cie Overijssel, de Ministeries van Econo mische Zaken, WVC, Sociale Zaken en Werkgelegenheid, verschillende gemeen ten, en gelukkig ook van de eigenaren van de te restaureren gebouwen en van het bedrijfsleven. In totaal gaat het om een bedrag van onge veer 8 miljoen gulden; 65% van de totale kosten worden door bovengenoemde mi nisteries en provincies gedragen, 35% door gemeenten en eigenaren. Scholing Om een brug te slaan tussen de werkloze en onvoldoende geschoolde bouwvakker en het restauratiewerk heeft RIBO een op leiding in het leven geroepen. De vakken nis dient weer op peil gebracht te worden. Allereerst is daar de basisopleiding, waarbij het timmeren en metselen op LBO- niveau bijgebracht wordt. Dit gedeelte duurt circa drie maanden. Hierna treden de deelnemende vaklieden in dienst van het Samenwerkingsverband Almelo en Omstreken, waarin bouwbedrijven in de regio Almelo samenwerken. Na deze drie maanden volgt de kopop- leiding (duur: 2 jaar). Restauratietech nieken staan hierbij in het middelpunt, zo als restauratietimmeren en -metselen. Ook de werking van de 'personal computer' als eigentijds hulpmiddel hoort bij deze fase, maar ook de toepassing van nieuwe con serveringsmethoden, -technieken en ma terialen. De geschetste kopopleiding hoort thuis in een twee-jarig arbeidscontract, dat het Samenwerkingsverband Almelo met de deelnemers aangaat. Op deze wijze wordt aan de deelnemers voor een langere periode scholing en werk gega randeerd. Molenmakerswerk Omdat het bij een aantal restauratieprojek- ten ook gaat om molenmakerswerk, be hoort ook een opleiding tot assistent-mo lenbouwer tot het opleidingspakket. Met kan zich desgewenst specialiseren. Begeleiding Het opleidingssysteem kent instructeurs, die de deelnemers intensief begeleiden. Station, Museum Buurt Spoorweg (Haaksbergen), een RIBO project. In de meeste gevallen is dit een intensief proces: een leermeester op vijf jongens. Doelgroep Als doelgroep gaat het om langdurig werkloze bouwvakkers, die achter in de twintig of vóór in de dertig zijn. Ze moeten werkzoekend zijn. De Valkhof in Hellendoom Voorbeeld van een restauratieobject van RIBO is de Valkhof in Hellendoom. Niet ver van de gave stellingmolen te Hellen doom wordt deze voormalige boerenhof stede, nu omsloten door modernere dorspbebouwing, gerestaureerd. De Valkhof zal gaan functioneren als mu seum Johanna van BurenI}, repetitielokaal voor de plaatselijke boerendansgroep, diaklankbeeldruimte, muziekschool en tenslotté als kantoor voor de ijverige streektaalorganisatie SONT. De gevel architectuur is sober en landelijk, met schuiframen, kroonlijsten, en wolfdaken van pannen. De plattegrond verspringt bij het aangebouwde schuurgedeelte naar achteren, zodat er een levendige bouw massa aanwezig is. Een schilder en zijn assistent leggen de laatste hand aan het schilderwerk aan de buitenkant met kleuren, die in het traditio nele stramien passen: gebroken wit, stand- groen en blauwgrijs. Architect DickHarmsen uit Hellendoom maakte het geslaagde restauratieplan. RIBO werkt met verschillende, zelfstandig opererende architecten. Toekomstplannen van RIBO Als eerste project dient genoemd te wor den het Museum Buurt Spoorweg te Haaksbergen. Het oude stationsgebouw zal opgeknapt worden, maar momenteel is men bezig met een werkplaats en locomo- tievenloods. Deze loods wordt in traditio nele stijl opgetrokken. Ook de rangeer schijf hoort daarbij. Andere projecten Verder gaat RIBO in 1989 beginnen met de restauratie van de Markelose windmolen. Fraai is ook de steenfabriek te Losser, als enige nog werkende kolengestookte ka- merringsteenbakkerij van Nederland. Vermeldenswaard is de afronding van de restauratie van de oude houtzagerij van Twickel in Ambt Delden. Tenslotte noemen we het maalwerk en het rad van de watermolen van Herinckhave (Fleringen bij Tubbergen), dat zal worden hersteld. We kunnen met recht zeggen, dat RIBO op een verantwoorde manier bezig is werkgelegenheid en restauratie in Over ijssel op langere termijn te verbinden. Het RIBO is ondergebracht bij Het Over sticht, Aan de Stadsmuur 79-83, 8011 VD Zwolle, tel. 038-213257. 15 Johanna van Buren, Zunnebloome, Al melo 1944,12 ('oald boerenhuus') Heemschut, november-december 1988 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 21