■■■■■■II Nieuwe stichting voor instandhouding van kerken enz. in Drente en Overijssel Achterzijde gedeelte met de bejaardenwoningea, met gemeenschappelijke tuin (fotoA. M. ten Cate). thousiast over de ruime woningen, de ge zamenlijke tuin en vooral omdat het heer lijk is om in het centrum van de stad te wonen. Hof'88 De overeenstemming tussen gemeente, de Muziekschool en het Kreatief Centrum wilde aanvankelijk niet vlotten. Men diende op bepaalde terreinen - financiën, exploitatie, gemeenschappelijke ruimten enz. - tot op zekere hoogte samen te wer ken. Beleidsmedewerker WVC en coördi nator Camphens slaakte een diepe zucht bij de gedachte dat er bijna twee jaar ge praat en vergaderd moest worden om par tijen, twee absoluut autonoom werkende instellingen, niet alleen met elkaar, maar ook met de gemeente te laten samenwer ken. Tussendoor speelden ook nog de subsidiekortingen op het sociaal-cultureel beleid, waarmee de muziekschool te kam pen kreeg. Wat de directie van de mu ziekschool absoluut niet wilde was een prachtige muziekschool, zonder verder een cent voor iets anders. Vooral het finan cieel samengaan en het moeten 'inleveren' van budgets en subsidies stuitten op ver zet. Haast was inmiddels geboden, wilde met de terugploeggelden niet verspelen. Terugploeggelden worden door de over heid beschikbaar gesteld, onder voor waarde dat er werkloze werknemers wor den ingezet, en die telt Almelo helaas ge noeg. Het is echter allemaal goed afgelo pen en Almelo hoopt van Hof '88 een cultu reel centrum te maken met muziekuitvoe ringen in de kapel, amateur-voorstellingen in de toneelzaal en tentoonstellingen en manifestaties in het Kreatief Centrum (ver bouwkosten van dit deel 5,6 miljoen). Nu nog zelfstandig, bevinden zich in dit ge deelte de ontmoetingsruimte en de keu ken van de Stichting Welzijnswerk Oude ren Almelo (SWOA). Men hoopt echter in de toekomst om ook met deze Stichting tot een samenwerkingsverband te komen op dat keuken en ruimten intensiever benut kunnen worden. Literatuur Drs Th. A. G. Staverman, Geschiedenis van een ziekenhuis; gedenkboek uitg. t.g.v. het 50-jarig bestaan van Sint Elisabeth Ziekenhuis te Almelo. 1915-1965. Problemen met betrekking tot de in standhouding van bedehuizen hebben zich in de provincies Drente en Overijs sel tot voor kort nauwelijks voorge daan. Dit zal de reden zijn, waarom de oprichting van een stichting tot behoud van bedehuizen in die gebieden zo lang op zich heeft laten wachten. Nu problemen, als waarvan zoéven sprake was, zich ook bij ons gaan aan dienen, is het goed dat er een stichting is die waakt over het wel en wee van de bedehuizen. Deze organisatie - de Stichting Drents-Overijsselse Bedehui zen - stelt zich ten doel: het zonder winstoogmerk bevorderen van de be langstelling voor kapellen, kerken, kloosters, synagogen en moskeeën uit alle tijden in de provincies Drente en Overijssel, alsmede - voor zover wen selijk geacht - de instandhouding daar van. Uit deze formulering moge blijken, dat het werkterrein van de stichting niet alleen ligt op het gebied van de oude kerken, maar zich verder uit strekt, nl. ook over dat van de latere en moderne bedehuizen. Deze brede doelstelling is bewust gekozen. Het is hier echter niet de plaats, om de rede nen daarvoor aan te geven. Tekening interieur NB Kerk te Bome (J. Jans, 1930). Vooralsnog is de voornaamste activi teit van de stichting het publiceren van bijdragen over bedehuizen in het be treffende gebied. Met het oog daarop is een reeds bestaande serie, getiteld 'Twentse Kerken, Moskeeën en Syna gogen', nieuw leven ingeblazen. In sa menwerking met de stichting versche nen in deze reeks delen over de ker ken van Delden, Lonneker, Albergen en Hertme (bijna al deze bedehuizen dateren uit de 19de en 20ste eeuw!). Een interessante vondst was de ont dekking, dat de toren van de RKkerk te Delden niet in 1887is bijgebouwd, zoals tot dusverre abusievelijk werd aangenomen, maar in twee fasen tot stand is gekomen: het onderste ge deelte bij de bouw van de kerk in de jaren 1872-1873, het bovenste gedeelte twintig jaar later 1893). Deze publicaties zijn uitgaven van derden; het is de stichting financieel nog niet mogelijk om eigen boekjes of artikelen het licht te doen zien. Daartoe zijn veel meer donateurs nodig. Het zelfde geldt ten aanzien van het over nemen van kwalitatief goede of rede lijke bedehuizen. Bij een voldoende aantal donateurs was het b.v. mogelijk geweest om pogingen in het werk te stellen, de buiten gebruik gestelde kerk van de H. Antonius van Padua te Zwartemeer (eerste steen gelegd in 1920) te verwerven. Om deze wensen te kunnen realise ren zal het aantal donateurs flink moe ten toenemen. Ik roep u dan ook op om u - voor een bedrag van 10,-per jaar - als nieuwe donateur bij ons te mel den. Voor dat bedrag ontvangt u vier maal per jaar een nieuwsbrief en kunt u deelnemen aan een excursie. Aanmel ding kan geschieden bij de secretaris: Z. Kolks, Fazantstraat 22, 7491ZJDel den, tel. 05407-63142, of door overma king van 10,- op girorekening 2251414 van de Stichting Drents-Over ijsselse Bedehuizen, p/a De Kosters kamp 24, 7491 KR Delden. Z. Kolks, lid van de prov. commissie Heemschut Overijssel 20 Heemschut, november-december 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 20