Muziek in een oud ziekenhuis HERGEBRUI o< ANNEMARIE TEN CATE Een nieuwe bestemming voor het voormalige Sint Elisabeth Ziekenhuis in Almelo Toen de Commissaris van de Koningin mr. J. A. M. Hendrikx op 30 september jl. de plechtige opening van Hof '88 had verricht, is het een week lang feest geweest in Almelo. En terecht, want de verbouwing van het voormalige Sint Elisabeth Ziekenhuis tot een multifunctioneel complex is werkelijk een prestatie. En men is er trots op dat dit beeld bepalende gebouw in de binnenstad van Almelo bewaard is gebleven. Het gezegde 'waar een wil is, is een weg'is bij de herbestemming van dit complex zeker van toepas sing. Het heeft dan ook heel wat voeten in de aarde gehad voordat het zover was. Nadat de bejaardenwoningen in februari voltooid waren heeft Stichting Stadsherstel Almelo al haar vreugde doen blijken door de wisselprijs - een schild in glas en lood - aan de betrokken instellingen uit te reiken. Voorgevel Hofkampstraat, met op de voorgrond de eerste kapel, die in 19S4 tot ziekenzalen werd verbouwd ffotoA. Af. ten Cate). stad behouden moest blijven stond als een paal boven water, maar met welke be stemming? Beide ziekenhuizen waren in handen gekomen van projectontwikkelaar Embo, die het SEZ uiteindelijk in novem ber 1986 voor de symbolische som van een gulden aan de gemeente verkocht. Wat vervolgens gedaan? Almelo staat er finan cieel als artikel 12 gemeente niet al te best voor. De eerste gesprekken en een nota over hergebruik dateren al uit 1979. In 1984 werd de Regionale Muziekschool Noord-Twente, verspreid over verschil lende panden in de stad, gepolst. Met name het rechter gedeelte leek zeer ge schikt, daar dit uit diverse kleine kamers bestond en niet te vergeten een kapel heeft met een goede akoestiek. Maar er moesten meerdere gegadigden komen. Andere mogelijke gebruikers waren Het Kreatief Centrum en de Kunstuitleen. Over het linker gedeelte werd spoedig overeenstemming gevonden met de Stich ting St. Joseph, die achter het complex mo gelijkheden zag voor een dépendance van het bejaardentehuis 'De Koppel', dat drin gend aan renovatie en uitbreiding toe was. Het grootste gedeelte van de latere aan was van het ziekenhuis aan de achterzijde werd gesloopt. St. Joseph pleegde daar nieuwbouw (34 aanleunwoningen, 68 be jaardenappartementen), het rode bakste nen gebouw werd verbouwd tot 22 bejaar denwoningen met een aantal gemeen schappelijke voorzieningen (kosten ver bouw 2,9 miljoen). Vraagt men hoe het is om in het oude ziekenhuis te wonen, dein zijn de bewoners over het algemeen zeer enthousiast. En- Jan Stuyt Het hoofdgebouw, het oudste gedeelte van het St. Elisabeth Ziekenhuis, dateert uit 1928. Het werd gebouwd voor 70 pa tiënten. Ir. Jan Stuyt leverde het ontwerp. Hij ontwierp eerder het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar en de Boerhaave- kliniek te Amsterdam. Via Deken Van der Waarden, die voorheen bouwpastoor te Naarden was en daar met hem een kerk bouwde, kwam Stuyt in Almelo terecht. Het ziekenhuis is opgetrokken in felrode baksteen in een strakke, klassieke stijl. De ingangspartijen kregen een extra accent door het gebruik van natuursteen; op de hoeken bevinden zich lisenen in baksteen. Het nieuwe ziekenhuis werd gecombi neerd met een Tehuis voor Ouden van Da gen, de Canisius Stichting, met plaats voor 30 bejaarden. Dit bevond zich aanvankelijk in het rechter gedeelte, daar waar nu de muziekschool is ondergebracht. In de zuidgevel, de gevel aan de Hofkampstraat, is deze scheiding nog duidelijk te zien. Dit ondanks het feit dat, toen het bejaarden huis later bij het ziekenhuis werd getrok ken, de ingangspartij verwijderd werd. Op 5 juni 1928 werd het ziekenhuis officieel geopend en het heette toen een van de modernste van Nederland te zijn! 'Het ge heel maakt een typisch Hollandsche in druk; soberheid, eenvoud, netheid en schoonheid zijn in het bouwwerk vere nigd', aldus de voorzitter bij de opening. In de loop van de jaren werd er aan de achterzijde voortdurend uitgebreid. In 1954 werd er naar ontwerp van architect Sluymersr. een nieuwe kapel gebouwd; de oude kapel aan de Hofkampstraat werd verbouwd tot enkele ziekenzalen. De spits werd verwijderd, maar de voormalige ka pel is nog steeds als zodanig herkenbaar. Door grondaankoop in 1957 bezat het ziekenhuis uiteindelijk 4 ha grond. Aan de achterzijde bevond zich behalve de vele uitbreidingen een enorm park. Multiplan SEZ In 1974 ging het St. Elisabeth Ziekenhuis (SEZ) een fusie aan met het Prinses Irene Ziekenhuis. Er was behoefte aan een groot nieuw ziekenhuis, hetgeen resulteerde in de bouw van het Streekziekenhuis Almelo dat in 1985 werd betrokken. Dat het rode bakstenen gebouw van het SEZ als beeld bepalend gebouw in de Almelose binnen- Plattegrond van het totale complex. T°t» <J. v.)'7f'(/«cr I -fp S Heemschut, november-december 1988 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 19