Het particulier initiatief De overheid staat er gelukkig niet alleen voor. De langste staat van dienst, met be trekking tot de zorg voor de stedelijke ruimte vanuit de burgerij, hebben de Vrienden van de Stadskern in Zwolle. De Vrienden kortweg, opgericht in '55, heb ben, voorzover ons bekend, zelf geen pan den in eigendom en vertonen veel ken merken van wat wij tegenwoordig een ac tiegroep zouden noemen. Centraal in de aanpak stond het op gang houden van de dialoog met de gemeente, ook als de za ken voor het monumentenbelang er nog zo slecht voorstonden. De naam van wijlen Han Prins, als aandrager van monument- vriendelijke alternatieven op momenten, dat alles verloren leek dient hier zeker, als uitzondering maar met ere, vermeld te worden. De Vrienden hebben zeer veel bereikt en als mooiste wapenfeit (maar dat is wel onze persoonlijke mening!) staat daar midden in Zwolle dat gloednieuwe stadhuis. Nergens z'n hypermoderne aard verloochenend, maar zich moeiteloos voe gend tussen laatgotische Weme en Oud Stadhuis. Een schitterend bewijs dat monu- mentenzorgers ook heel goed in staat zijn creatief mee te denken over de vormge ving van onvervalste nieuwbouw in een oude stad. Stadsherstel In Deventer was de opzet van het particu lier initiatief in '68 meteen een zakelijke. Vanuit de Stichting Werkgroep Bergkwar- tier werd de N.V. Bergkwariier Maat schappij tot Stadsherstel opgericht. De ge meente nam eerst bescheiden, maar na de eerste successen royaal, deel in het aan delenkapitaal. De persoonlijke contacten van enkele oprichters waren zeer belang rijk bij het interesseren van andere grote investeerders. De werkwijze is in de loop der jaren onveranderd gebleven en men hoeft vandaag de dag maar in het Berg- kwartier rond te kijken om de juistheid hiervan bevestigd te zien. De gemeente maakt de N.V. attent op een pand, waar zij zelf niet aan toe komt. Na het sluiten van een samenwerkingsovereenkomst wordt de gehele restauratie zelf verder uitbe steed aan het stedelijk bureau monumen tenzorg. De gemeente brengt de N.V. dit werk in rekening. Na de restauratie pro beert de N.V., via de bij haar genoteerden op de wachtlijst, het pand te verhuren en wordt het pand tegen kostprijs in eigen dom overgedragen aan de N.V. Een nadeel van deze aanpak lijkt het dat de huren aan de hoge kant blijven. Men dient zich echter terdege te realiseren dat er zonder deze manier van werken hele maal geen panden meer zouden zijn! Ook 'Bergkwartier' houdt een vinger aan de pols als het gaat om nieuwbouw in de oude stad. De jongste loot aan de stam van het par ticulier initiatief is de Stichting Stadsherstel Kampen, opgericht in '83. In het stichtings bestuur is de gemeente vertegenwoordigd door haar hoofdambtenaar van de afdeling monumentenzorg als adviseur. Ook deze stichting hanteert een zakelijke werkwijze, alleen is zij een stichting zonder kapitaal. De stichting heeft haar eigen projectbege leiders en fourneert zelf de juridische, sub- sidietechnische en fiscale kennis. In de De CeUebzoederspoort in Kampen (fotoj. W. Scholte Nordholt). meeste gevallen taxeert een makelaar de haalbare verkoopprijs van een te restaure ren gebouw. De Stichting wil daarbinnen blijven zodat het risico nagenoeg uitgeslo ten is. De aannemer draagt het financiële risico voor het project, wat wil zeggen, dat bij voltooiing van de restauratie hij het pand van de stichting koopt als er nog geen andere gegadigde eigenaar/bewo ner is gevonden. Stadsherstel Kampen heeft de wind in twee opzichten mee: allereerst de toege nomen belangstelling voor het wonen in de Kamper binnenstad, èn de goede sa menwerking met de gemeente, die haar zelfs tot eerst aangewezene voor restaura ties in de binnenstad heeft bestempeld. Al diverse projecten werden verwezenlijkt, het meest in het oog loopt het Soete- Naeme-Jhesushuis, waarvan wel beweerd werd dat het nog overeind stond dankzij de lantaarnpaal voor de deur! Die lantaarn paal is overbodig geworden, het Soete- Naeme-Jhesushuis staat er weer prachtig bij en herbergt vijf afzonderlijke wonin gen. De Stichting wil ook door voorlichting de burgerij enthousiast maken voor haar werk. En leden werven? Het laatste lijkt zeker nodig, is het niet financieel dan toch moreel, Da vid kan in zijn strijd tegen Goli ath best wat hulp gebruiken. Perspectieven Achteromziend kunnen de IJsselsteden trots zijn op hetgeen, voortvloeiend uit de samenwerking tussen overheid en particu lier initiatief, bereikt is. Het is niet aan ons en het past ook niet helemaal binnen het kader van dit artikel om beleidsaanbeve lingen te doen. Anderzijds spelen er ge noeg zaken die het beeld wat kunnen nu anceren, het is niet allemaal rozengeur en maneschijn. In Kampen dreigt het IJsselfront aange tast te worden door een stormvloedkering en in Zwolle zijn plannen voor een grote parkeergarage. In alledrie gemeenten hikt de overheid tegen taakverzwaring (jon gere monumenten, MIP) en inkomstenver mindering aan. Het beroep op het particu lier initiatief lijkt eerder sterker te worden dan minder. De toekomst is onzeker en het zou jammer wezen als zij teniet deed wat in het verleden is bereikt. Overheid en bur ger zullen in de toekomst misschien nog meer op elkaar aangewezen zijn dan nu het geval is. Het maatschappelijk draag vlak leek in de drie steden tamelijk smal, terwijl allerlei onderzoekingen hebben uit gewezen dat een groot percentage van de Nederlanders zich interesseert voor monu menten en het goede van hun behoud in ziet. Wellicht dat hier een nieuwe uitda ging ligt voor de gemeentelijke overheden en reeds geïnteresseerden om in goede samenwerking hun beider mogelijkheden in mankracht en middelen te vergroten. Niet tegenover elkaar, maar mèt elkaar. De IJsselsteden zijn stuk voor stuk een der gelijke inspanning meer dan waard! Dit artikel had niet geschreven kunnen worden zonder de welwillende monde linge en schriftelijke informatie-verstrek king door de volgende personen en instel lingen: dhr. R. G. Busser (gem. Kampen m.z.), de hm. H. J. Weil, H. P. M. Strengers, W. R. M. van Werkhoven (Stichting Stads herstel Kampen), dhr. J. R. M. Magdelijns, dhr. J. B. Beemink (gem. Deventer m.z.), dhr. Witteveen (N.V. Bergkwartier Maat schappij tot Stadsherstel, Deventer), mevr. M. Meindertsma (weth. m.z. Zwolle) dhr.J. de Jong (gem. Zwolle m.z.), mevr. W. Fre- deriks-van Ieperen (Vrienden van de Stadskern, Zwolle). 18 Heemschut, november-december 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 18