Onderhoud karakteristieke landschapselementen LANDSCHAP EVERHARDJANS De werkgelegenheid Mijn auto passeert een witte, houten slagboom, en rijdt via een kronkelende allee verder landinwaarts. Tussen de bomen duikt de fraaie kap (pannen) van het landhuis 'De Horte' -bijDalfsen-op. Bij het binnentreden valt op, dat we hier met een voormalig jachthuis te doen hebben. Alleen de geweren in de wandrekken zijn verdwenen! Hier is het bureau van de Stichting Coördinatie Landschapsonderhoud Overijssel (SCLO) gevestigd. De Mensen Zonder Baan projekten telden in Overijssel in 1987 82 deelnemers, en verschaften in totaal 23462 mensuren. Weekendvrijwilligers Negentien vrijwilligersgroepen maakten in 1987 gebruik van de faciliteiten van de SCLO, een praktisch stukje landschappe lijke heemschut. Deze vrijwilligers maken gebruik van het gereedschappendepot van de SCLO op 'De Horte' bij Dalfsen, waarin zich o.a. ladders, steekschoppen, kruiwagens, mo- torzagen, enz. bevinden. Door 245 mensen is in totaal 6726 uur ge werkt, in genoemd jaar. Het opsnoeien van een boomgaard in West-Salland bij een woonboerderij (foto SCLO). Mijn gesprekspartner is de goedgemutste, 25 jaar jonge mevrouw Liedewyde Tielbeek. Ze studeerde milieukunde, na- tuur- en landschapsbeheer aan 'Nieuw Rol- lecate' te Deventer. Haar afstudeerscriptie behandelde het natuurreservaat 'De Weer- ribben' in de Overijsselse Noordwesthoek. Inmiddels is ze al weer 2Yz jaar in dienst van de SCLO. Ontstaanfase en doelstelling Ongetwijfeld heeft het streven van de stichting haar wortels in de studenten re volte van 1968, die het kritisch nadenken over mens en milieu in een stroomversnel ling bracht. In de folder van het landelijk overleg van de landschapsbeheersorgani saties staat te lezen: 'Kleine landschapsele menten als houtwallen, knotwilgen en drinkpoelen dienen de mens reeds eeu wen op vele manieren. Vooral op boeren bedrijven hadden de landschapselemen ten ieder een duidelijke functie zoals brandstofbehoefte, leveren van hout voor gereedschappen of zij deden dienst als drinkplaats voor het vee. De opkomst van de industrie, de technische ontwikkeling, de schaalvergroting en het meer inten sieve gebruik van de landbouwgronden, heeft de aandacht voor de kleine land schapselementen teruggedrongen. Om streeks 1970 is daarin een kentering opge treden. Vrijwilligers gaan uit bezorgdheid om de aftakeling van het Nederlandse landschap de handen uit de mouwen ste ken'. Met als draagvlak de vele vrijwilligers werd in februari 1980 de SCLO opgericht. Vrijwilligers als draagvlak Het aantal bureaumedewerkers van de SCLO - 10 - geleid door ir. B. J. Heijdeman, heeft een sterk stimulerende, coördine rende en begeleidende functie. Vele vrij willigers zijn in Overijssel regelmatig ac tief in het landschapsonderhoud. Het werk dat zij verrichten bestaat o.a. uit wilgen knotten, meidoornhagen snoeien, houtwal- onderhoud, heidebeheer, prunus rooien en bosonderhoud. Helaas is het vrijwilli gerswerk slechts een druppel op de gloei ende plaat. In Overijssel is nog veel ach terstallig onderhoud. Er moet dan ook nog veel werk verzet worden. De overheid, grondeigenaren, het bedrijfsleven en vrij willigers zullen hierin samen moeten wer ken. Vanaf 1982 heeft de SCLO met veel gewin gebruik gemaakt van stimuleringsprojek- ten. Dit geschiedde met behulp van de Werkgelegenheids Verruimende Maatre gel, tot 1988. Sinds 1986 worden terugploegprojekten te baat genomen voor werkgelegenheid in het landschapsonderhoud. In 1987 diende de SCLO een projekt in, waarbij in totaal 14,3 mensjaren in het spel zijn. Dit werd in juni van genoemd jaar toegewezen. Er was, landelijk beschouwd, nog geld over uit de terugploegregeling! In dat kader werden in de gemeente Weerselo boeren- geriefbosjes opgeknapt, een steilwand voor oeverzwaluwen werd opgesnoeid, en aan houtwallen werd het nodige onder houd gepleegd. Zo voerde een ploeg van 5 personen, waaronder 4 langdurig werklo zen, onderhoudswerk uit in de gemeente Bathmen. Drie actiepunten waren: 1 bestrijding van de voortwoekerende prunus op diverse houtwallen, 2 onderhoud aan houtwallen, onder meer met fraaie knoteiken, 3 vormsnoei aan laanbomen. Jaarlijks worden door de SCLO een aan tal activiteiten voor vrijwilligers georgani seerd. Voor het winterseizoen 1988/1989 staan o.a. de volgende activiteiten op het programma: 1 themadag hoogstamfruit, korte instruc tiecursus over het onderhoud van hoogstamfruitbomen 2 vervolgcursus hoogstamfruitbomen 3 themadag boerenerven 4 natuurwerkkampen in De Weerribben 5 basiscursus voor Mensen Zonder Baan over 'Aanleg en verzorging van beplan tingen' 6 themadag vleermuizen 7 themadag beken 8 de opening en afsluiting van het onder- houdsseizoen. Zoepkoeln In het 'Jaarboek Twente 1984 en 1988' le verden respectievelijk R. Struycken J. Lammersen (SCLO) een warm pleidooi (Lees verder op pag. 45) 14 Heemschut, november-december 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 14