'Provincies gaan hun monumenten steeds creatiever ondersteunen' BERTFRANSSEN Directeur Meindersma van Het Oversticht: De in 1914 gereed gekomen restauratie van de pakhuizen aan de Stadsmuur, waarin Het Oversticht is gevestigd (foto het Oversticht). Wie Overijssel zegt denkt Het Oversticht. En zo gaat een nummer over Overijssel niet om deze instelling heen. Nu ga ik er wel eens van uit - wie tenslotte is zonder vooroordelen - dat monumentenbeschermers vaak wat vormelijke, enigszins bedaagde, een tikkeltje saaie mensen zijn, die wat gegêneerd het hoofd afwenden als pakweg de vakbeweging de huiskamer in komt.Maar bij Het Oversticht hollen niet eens zo jonge mensen trappen op en af, vliegen van de ene naar de andere kamer: kunnen we deze kamer gebruiken voor een interview?, nee die andere is beter, als die vrij is tenminste. En ik heb me al geïnstalleerd, de bandrecorder loopt al, of daar komt het bericht: het kan nóg beter, de vergaderkamer is beschikbaar, aan de andere kant van het gebouw. Een dynamisch gezelschap. Het Oversticht dus. Ik moet iets uitleggen. Wie denkt dat deze instelling het bureau monumentenzorg van de provincie Over ijssel is heeft gelijk en ongelijk. Het Over sticht voert inderdaad taken uit die in an dere provincies steevast door het bureau monumentenzorg van de provincie wor den gedaan. Maar wat te denken als direc teur H. Meindersma op een vraag van mij antwoordt '...daarover zijn we met de pro vincie in gesprek". Het Oversticht is (en was altijd al) een private instelling. Het wordt door de pro vincie gevraagd diensten te leveren, waar het vervolgens netjes voor wordt betaald. Maar het is dus geen provinciale instelling. Het is daarin uniek in Nederland. Direc teur Meindersma ziet er wel voordelen in: 'Als private organisatie ben je altijd markt partij en moet je altijd gespitst zijn óp de dienstverlening. De overheid heeft niet voor niets de neiging om zoveel mogelijk diensten extern te laten verrichten. Onze ervaring is in elk geval heel positief.' Het Oversticht begon in 1925 als een Ge nootschap tot bevordering van landelijk en stedelijk schoon in Overijssel. Dat omvatte dus niet alleen monumentenzorg. En dat is nog steeds zo: de doelstelling is breed, be halve monumentenzorg kent Het Over sticht een landschapsafdeling en een afde ling welstandadvisering. En ook hier is het Genootschap voortrekker van een ontwik keling, die overal als gewenst wordt ge zien. Monumentenzorg ingebed in andere, verwante zaken. Dat heeft extra voordelen, waarvan Meindersma een voorbeeld noemt: 'Neem een project in Staphorst. Aan de ene kant zijn wij heel actief bij de restaura tie van boerderijen betrokken, maar sinds enkele jaren ook bij het opknappen van historische erven. Je bent dan in staat deze aspecten te coördineren.' Provinciale lijst Ook het welstandstoezicht is in andere provincies meestal een afzonderlijke acti viteit. Ten onrechte, vindt Meindersma: 'Denkt u maar aan de plaatselijke monu mentencommissies, die er straks overal moeten komen. Het is toch een beetje merkwaardig, dat naast welstandscommis sies ook nog monumentencommissies gaan opereren, die zich beiden bezig hou den met gebouwen. Volgens ons moet je die twee integreren. Ik zeg niet, dat monu mentencommissies gemist kunnen wor den. Maar in sommige gevallen, in ge meenten met zeer weinig monumenten, 12 Heemschut, november-december 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 12