Inventarisatie jonge bouwkunst in 't Vjenne JONGE BOUWKUNST ANNEMARIE TEN CATE Oosteinde Wapen van de gemeente Vriezenveen, 'Een dorp met een geheel eigen gezicht, alle huizen staan scheef op de Dorpsstraat', luidt de kop van de 'special' een kennismakingsfolder over Vriezenveen en dit gezicht hoopt men tebehouden. Vanaf eind 1987is men in Vriezenveen (18.500 inwoners) bezig ge weest met het opstellen van het bestemmingsplan 'Oosteinde', hetgeen binnenkort aan vaard moet worden. Op initiatief van de gemeente is vooruitlopend op de totale inventari satie in het kader van het MIP (Monumenten Inventarisatie Project) dan ook het Oost einde met voorrang geïnventariseerd. Wethouder Hans J. Kobes van Vriezenveen is van mening, dat, wil een deel van de bebouwing van dit oude veendorp behouden blijven, men met geld over de brug dient te komen. Daarom is er inmiddels op de begroting 1988 uit het fonds Stads- en Dorpsvernieuwing 50.000 gulden gereserveerd om de bewoners van karakteristieke panden straks financieel tegemoet te komen. verdeeld in evenwijdige 'hoeven', d.w.z. percelen van ca 112 meter, gescheiden door afwateringssloten. Door vererving van de hoeven ontstonden ter weerszijden van de dorpsstraat percelen, die soms slechts enkele meters breed, maar vaak kilometers diep waren. De boerderij be vond zich aan de dorpsstraat en van daar uit werd het land in noordelijke en zuide lijke richting ontgonnen. Nadat de dorps straat aan weerszijden 'volgebouwd' was, ontstond de merkwaardige situatie dat men achter de bestaande bebouwing nieuwe woningen ging bouwen, die via op- paden te bereiken waren. Een tweede merkwaardigheid is dat de kaarsrechte dorpsstraat (ca 6 km lang) niet haaks op de bestaande kavels staat, zodat de oude bebouwing niet evenwijdig aan de dorps straat is, hetgeen een trapsgewijs straat profiel geeft. De Peddemorsboerderij aan Westeinde 324, gebouwd in traditionele stijl in begin 19e eeuw. Het startsein voor de restauratie werd op de laatste Open Monumentendag gege ven. Na voltooiing zal hierin de plaatselijke WV worden ondergebracht. 'Rusluie' Alvorens verder op deze gunstige ontwik keling in te gaan eerst iets over dit won derlijke dorp. Vriezenveen is allereerst natuurlijk bekend door de nauwe betrek kingen met het Russische St. Petersburg, dat tot de Revolutie in feite een Nederland- sche 'kolonie' was. Vele Vriezenveners trokken met hun huifkarren oostwaarts en verhandelden met name textiel. Nog later vestigden velen zich in Rusland; zij kregen de bijnaam 'Rusluie'. (Door middel van een cultureel verdrag hoopt men spoedig deze oude banden weer aan te trekken). Hoeven De huidige vorm van Vriezenveen is in het midden van de 17e eeuw ontstaan. Dit hangt samen met de wijze van ontginning van de veengronden. De gronden waren Oosteinde 3. Voorbeeld van een 'K-pand'. Dit gebouw zal in de toekomst een 'K-pand' moeten worden. Brand Veel van de oorspronkelijke boerderijen zijn inmiddels verdwenen, vooral de grote brand in 1905 heeft in het Westeinde tegen de 300 woningen verwoest. Het oude pa troon van de bebouwing werd met de in voering van de bouwverordening in de dertiger jaren doorbroken. De huizen mochten niet meer achter elkaar gebouwd worden en ook werd elke vorm van lintbe bouwing verboden. Twee decennia later veroorzaakte vervolgens de rigoreuze ruil verkaveling grote veranderingen in het landschapsbeeld; beplanting en waterlo pen veranderden. In de loop der jaren ver anderde Vriezenveen van een agrarische in een woongemeente (nu is nog slechts 5% van de bevolking agrariër). Boerde rijen werden vervangen door woningen en met name in het midden (het centrum) ver schenen vele winkels. Het Oosteinde, waar zich van oudsher de rijkere boeren woningen bevonden, is echter nog betrek kelijk ongeschonden en dit wenst men zo te houden. Nieuwbouw bevindt zich ten zuiden van de dorpsstraat Westeinde. Het bestemmingsplan Westerbouwlanden, ten noorden van de dorpsstraat is inmiddels gedeeltelijk gerealiseerd. Binnen de ge meente Vriezenveen valt overigens het na tuurreservaat 'Engbertdijkvenen' (ca 865 ha). 'K-Panden' Bij de opstelling van het bestemmingsplan 'Oosteinde' hebben 52 panden een K Karakteristiek) opgeplakt gekregen. Ze worden beschouwd als beeldbepa lende bebouwing en de bewoners kunnen in de toekomst aanspraak maken op subsi die tot maximaal 5.000 gulden, mits men zich aan de gemeentelijke verordening houdt. Omdat de bewoners tegelijkertijd subsidiemogelijkheden werd toegezegd, is de bestempeling als K-monument over het algemeen in goede aarde gevallen. In de Raadsvergadering van 22 september zijn de Monumentenverordening (opge steld naar voorbeeld van de V.N.G.) en de Subsidieregeling Gemeentelijke Monu menten bekrachtigd. Men hoopt nog voor het eind van 1988 in samenwerking met het Oversticht te Zwolle een Monumenten commissie in het leven te roepen, die de Gemeente in deze met raad en daad zal bijstaan. Hierna kan het Vriezenveens mo numentenbeleid daadwerkelijk op volle toeren gaan draaien. De inventarisatie bin nen het bestemmingsplan behelst voorlo pig alleen de voorgevel. Wanneer Vriezenveen in zijn totaliteit geïnventari seerd wordt zullen er uitgebreidere be schrijvingen gemaakt worden. Men schat overigens dat het aantal 'K-panden' zeker zal verdubbelen. Vriezenveen is in ieder geval op de goede weg en uniek is het feit dat beschikbare subsidiegelden er eerder waren dan de Monumentenverordening. Dorpsstraat Vriezenveen met haaks op de Dorpsstraat staande bebouwing. Heemschut, november-december 1988 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 11