SPECIALITEIT PIET JONKER MET M0NTE EUROPA IN DE STEIGERS! M0NTE 7ILS HET ECHTE WITJES MOETEN ZIJN" mmmÈË STEIGERS Raalte VSK Kruiskoppeling met vaste spie Roggeweg 13 Postbus 6855 6503 GJ NIJMEGEN Tel. 080-553198 Fax 080-557466 Lid VSB RK Kerk van Kaalte in neo-gotische stijl (1892) aan oude villa's tot het sombere front in bruin-zwart van de uitbreiding van de kan toren van de IJsselcentrale. De zijstraat heet '7 Alleetjes' en aan het eind daarvan staat in de opgewekte stijl van de Delftse school het kantoorgebouw van de IJssel centrale, in 1939 gesticht. Een typerend gebouw met zijn hal en trappenhuis, zeer de moeite waard. Het staat op naam van ir. A. L. van dei Steur, samen met Af. Meije- rink. Langs de middeleeuwse Sassenpoort gaand en de Wilhelminasingel volgend bereikt men Ter Pelkwijkpark 18. Dat is een opvallend grote villa met een openge werkte toren, werk van de architect S. J. H. Trooster uit 1884. Het pand deed van 1916 tot 1967 dienst als gemeentehuis van Zwol lerkerspel. Er zijn nu de rouwkamers in van een begrafenisonderneming. Het huis grenst aan het plantsoen met het oorlogs monument. Aan de overzijde van het water van de Singelgracht het torentje van een kerkje, een aardig accent temidden van de bebouwing. Het is van de niet meer in gebruik zijnde gereformeerde Ooster- kerk, een eeuw geleden gebouwd in snel treintempo onder architectuur van J. W. en C. W. Meijer. Op 21 april 1888 werd de eerste steen gelegd; de kerk kwam in ge bruik op 23 september d.a.v. Villa 'Zijlstra'in Lonneker bij Enschede in de stijl van het Nieuwe Bouwen 1925). Op korte afstand van het Ter Pelkwijk park is de Plantagekerk, ook een gerefor meerd bedehuis. De opvallende wit ge schilderde raamtraceringen vormen een roosterwerk dat het gehele donkere fond van de baksteenmuren beheerst. De kerk is uit 1875. We wagen even de doorsteek naar de winkelstraat, de Diezerstraat - voetgangersgebied! Op nr. 93 is onder een hoge lijstgevel een zuivere art nouveau- pui, met roze geglazuurde baksteen, teak hout en hardsteen. In 1904 gebouwd voor een apotheker door De Herder en Heilen- doom. Buiten het centrum van Zwolle is de Amsterdamse school vertegenwoordigd door de marechausseekazerne aan de Meppelerstraatweg 19, gebouwd 1929- 1930. Na veel vijven en zessen kwam het nieuwe bouwen (platte daken, veel glas!) gematigd tot zijn recht in het voormalige Sophiaziekenhuis, Rheinvis Feithlaan 80- 84. Architecten J. C. Wiebenga en ir.J. van der Linden, 1935. Zuidelijk van Zwolle is in Salland en wel te Raalte de grote driebeukige hallenkerk H. Kruisverheffing een goed specimen van de neo-gotiek. De kerk, in 1891-1892 ge bouwd door Alfred Tepe toont veel over eenkomst met diens Sint Nicolaaskerk in IJsselstein. Tepe was zeer populair in Overijssel: tien kerken staan er op zijn naam. Typerend voor het nieuwe bouwèn is de strakke witte villa Zijlstra aan de Ceutink- weg 45 te Lonneker uit 1925. (Van Log- chem) De fagade van Huis Singraven bij de gelijknamige watermolen bij Denekamp dateert uit 1922 maar vertegenwoordigt een bouwkundige beweging die naar een Duits boek bekend is als de 'Um 1800-be- weging'. De gevel gaat dan ook helemaal in de tijd terug met guirlandes en de Hol lands-classicistische pilasterorde. Werk van Andrie de Maaker. Facade van het Huis Singraven in Denekamp in stijl 'Um 1800'(1922). "WITJES" Als er veel „echte witjes" nodig zijn, dan geeft dat problemen. Bij dat bijzondere projekt, nieuw, oud, klassiek of restauratiewerk. Dan blijft er maar één keus over, dan is het alleen met „nieuw" te doen. Maar dan wel origineel. Met echte handgevormde „wiges". Kopieën van de oude. Van de juiste klei, in dat unieke ondefinieer bare wit, met dat precieze bezonken glazuur, ambachtelijk bewerkt en gebakken. Wij maken ze zelf. Stuk voor stuk, uitsluitend met de hand. Wiyes met karakter. Echte replika's volgens de authentieke recep tuur en werkwijze. Daarom zijn onze witjes écht, al zijn ze nieuw. Dat moet u zelf zien bij: Ons bednjf is gespecialiseerd in authentieke oude bouwmaterialen en interieurdeïen. Bijvoorbeeld plavuizen, wandtegels, tegel- tableaux, schouwen, deuren, marmer en natuurlijk antieke wiges. Soms z[jn projekten te groot voor de antieke materialen. Dan moeten ook wij terugvallen op de enige mogelijkheid die dan nog resteert: handgevormde replika's. Een van de specialiteiten van ons atelier voor tegelrestauratie. Onze kennis en ervaring is daar zichtbaar in meegebakken! Piet Jonker bv - Gein Oost 33 -1109 AB Amsterdam-ZO (Driemond) - tel. 02940-18777 wmmtm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 10