Het bureau Valentijn en Van Traa te Helmond ADVIESBUREAU LEO VAN DERMEULE Een particuliere ondernemer in de monumentenzorg stelt zich voor Op een zonnige dinsdagmiddag reisde Heemschut af naar het zuiden, vooreen vraagge sprek met Pieter van Traa. In 1985 heeft deze samen met kunsthistoricus Dick Valentijn een bureau opgezet dat zich bezighoudt met bouwhistorisch en bouwtechnisch onder zoek, het geven van adviezen en het maken van ontwerpen voor restauraties en renova ties. Valentijn en Van Traa waren er tijdens hun studietijd, werkend als vrijwilligers voor het stedelijk bureau monumentenzorg van Utrecht, al achter gekomen dat ér door be zuinigingen en decentralisatie behoefte aan het ontstaan was naar een bureau, dat op free lance basis en projectgewijs be reid was bouwhistorisch en -technisch on derzoek te doen en restrauraties voor te bereiden en uit te voeren. Ze waren echter in het begin veel te op timistisch over de respons die ze op hun eerste schrijven aan de gemeenten in den lande zouden krijgen. Merkwaardig ge noeg reageerden met name die gemeen ten, die al een eigen beleid en bureau had den, positief en aanmoedigend. Uitgere kend gemeenten waarvan verwacht werd dat ze verheugd zouden zijn over dit initia tief lieten het afweten. Van Traa: 'Gemeenten denken te snel dat ze het zelf wel kunnen, maar dan ver gissen ze zich toch in de vereiste vakken nis die nodig is om een goed beleid te ontwikkelen en uit te voeren. Met goede bedoelingen alleen red je het echt niet.' Uiteindelijk was het toch weer de Rijks overheid die, via de Rijksgebouwendienst, het bureau van werk voorzag: een uitvoe rige beschrijving van de koepelgevange nissen in ons land, de Cavalerie-stallen in de Sarphatistraatte Amsterdam, en het Ar rondissementsgerecht te Middelburg en Roermond. Ook wordt nu gewerkt voor de monumenten van Natuurmonumenten m.n. het Fort Ellewoutsdijk. Door voornoemde opdrachten heen slingert zich het werk voor de Stichting Historisch Boerderijen Onderzoek. "Vreselijk arbeidsintensief, maar wel leuk", aldus Van Traa. Het meest recente project betreft de complete docu mentatie, voorafgaand aan de sloop van de 'kleine' Eusebiuskerk te Arnhem. Dit is ook het eerste voorbeeld van een op dracht voortvloeiend uit de decentralisatie van de monumentenzorg naar de ge meente. Op onze vraag of het bureau wel eens heeft meegewerkt aan nieuwbouw in een historische omgeving of functieverande ring van een te restaureren gebouw, zegt Van Traa: 'Tot nu toe nog niet, maar in principe accepteren we iedere klus, die maar even op ons terrein ligt.' Inmiddels ging Dick Valentijn in 1986 voor de gemeente Den Haag werken en zette Pieter van Traa het bedrijf voort per project ondersteund door deskundigen van buitenaf. Hoe komt hij aan zijn op drachten en legt hij zich wat betreft bouw jaar, geografische ligging of de categorie waartoe een gebouw behoort beperkin gen op. 'Nee dat niet, wel is het natuurlijk zo dat voor een particuliere eigenaar in b.v. Heerenveen onze reiskosten naar mo nument en archief aldaar veel te hoog uit zullen vallen.' Restauratie-vakbeurs Tot op heden werden zo'n acht grote pro jecten aangepakt en wat kleiner werk. Dit werd verworven via persoonlijke contac ten, de kwaliteit van reeds geleverd werk en het aanwezig zijn op de Restauratie vakbeurs in '87, waar het bureau ook dit jaar van de partij zal zijn. Ook neemt Van Traa wel eens eigen initiatieven zoals b.v. het voorstel naar de provincie Noord-Bra bant om een 'pandenbank' op te richten waar vraag en aanbod elkaar kunnen ont moeten. 'Daar is echter nog niet op in ge gaan.' Is hij bereid samen te werken met an dere particuliere initiatiefnemers zoals b.v. actie-groepen? 'Zeker wel, alleen zullen ook zij voor hun gegevens moeten betalen. Hoe sympathiek hun streven ook, wij kun nen niet van de wind leven.' Wordt hij wel eens geconfronteerd met het uitsterven van bepaalde vormen van vakmanschap of met materiaalschaarste? 'Wel degelijk, niet alleen zeer bijzondere vaklieden, zelfs een gewone goede timmerman of metselaar wordt zeldzaam. En ten aanzien van mate riaalschaarste kan ik alleen maar opmer ken dat we bij sloop of restauratie veel minder weg zouden moeten gooien en veel alerter zouden moeten zijn op herge bruik.' Kan hij een rode draad aanwijzen in zijn werkwijze, hanteert hij een bepaalde filo sofie bij de voorbereiding/uitvoering van restauraties? 'Nee in feite niet. We probe ren ieder object met de daaraan gekop pelde problematiek blanco te benaderen. We nemen ook niet van te voren een standpunt in pro of contra consolidatie dan wel reconstructie' (terugrestaureren). Van Traa is nog niet zo lang bezig, maar zijn er al dingen aan te wijzen waarvan hij nu zegt dat zou ik anders doen. 'Ja, in het begin ben je veel te enthousiast met het geven van adviezen maar dan stoot je je neus aan regeltjes en voorschriften.' Dus in het vervolg maar iets minder bevlo gen?... Hij aarzelt... 'Nee eigenlijk liever niet, want met dat enthousiasme ervaar je niet alleen de beperkingen, je leert ook regeltjes creatief te benaderen en dat komt uiteindelijk alleen maar het monu ment ten goede.' Het bureau Valentijn en Van Traa is geves tigd aan Bakelsedijk 3, 5701 HA Helmond. Tel. 04920-33749. Leo van derMeule is restauratie- en be- leidsdeskundige monumentenzorg en freelance medewerker van Heemschut. De koepelgevangenis te Haarlem, door bureau Valentijn en Van Traa uitvoerig beschreven. Heemschut, september-oktober 1988 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 7