Evenementenagenda Heemschutdag 1988 Bestuursverklaring Betaling contributie De stand van de Stichting Federatie Monumentenwacht Nederland vorig jaar op de Restaura tie vakbeurs in Zutphen. Ook dit jaar zal de Monumentenwacht weer van de partij zÜa- aantal thema's van het oorspronkelijk dit jaar al te houden congres behandelen. Er is een speciale stichting gevormd, die dit soort congressen organiseert. Kaper wil bovendien in de jaren, die steeds tussen de tweejaarlijkse beurs in liggen een sym posium gaan houden in New York over het restaureren in Europa, samen met een ex positie. 'Op die manier krijg je een aardige uitwisseling van kennis tussen Oude en Nieuwe Wereld', meent hij. Is erin de VS veel belangstelling voor het restaureren Kaper: 'Ja, dat heeft mij ook een beetje ver baasd. Het oudste monument, dat ze daar hebben dateert van 1790 maar het restau reren staat daar op een hoog wetenschap pelijk niveau. Alleen mist men er de hand werkslieden, waarover men in Europa - ook al is dat in afnemende mate - nog wel beschikt.' In Amerika worden behalve de schaarse monumenten die ze daar hebben veel kunstwerken gerestaureerd en ook is er nogal wat textielrestauratie, bijvoor beeld van vlaggen. De belangstelling voor het culturele erfgoed in de VS vindt Kaper opvallend. Typisch amerikaans is, dat ook het bedrijfsleven zich heeft geworpen op de restauraties. American Express bijvoor beeld sponsort de restauratie van heel wat gebouwen en kunstwerken en ook Olivetti is dol op restauraties. Men wil in Amerika het opleidingsniveau m.b.t. restauratie technieken op een hoog peil houden via goede kontakten met Europa. Derde Wereld Ik las, dat er op het congres ook een rela tie gelegd wordt tussen restaureren en ontwikkelingssamenwerking? Kaper: "Wij krijgen erg veel brieven uit de Derde We reld van mensen, die het congres willen bezoeken. Uit Sri Lanka, Tanzania, Cuba etc. Men zit in die landen met een cultureel erfgoed uit het koloniale verleden, dat men vooral uit toeristische overwegingen graag wil beschermen. Alleen mist men de materialen en technieken om die monu menten goed te conserveren. Het pro bleem is, dat die mensen vaak niet over het geld beschikken om hierheen te ko men. Daarom hebben we een stichting op gericht, die zich ervoor beijvert allerlei subsidie-potjes aan te boren om zo toch mogelijkheden te creëren. We willen laten zien, dat deze landen partner-relaties met Europese landen kunnen aangaan om tot bescherming van dit erfgoed te komen. Congres over streekconservator Behalve dit congres zijn er annex aan de vakbeurs ook nog kleinere congressen over het conserveren van archiefmateriaal, dat nogal lijdt onder verzuring van het pa pier en - iets heel anders - het streekcon- servatorschap. Veel kleinere musea be schikken niet over een eigen conservator maar kunnen dan een beroep doen op een streekconservator. Dit congres wordt ge organiseerd door het Gelders Oudheid kundig Contact. Er zit, zo te zien, aardig wat groei in deze vakbeurs met zijn nevengebeuren. Kaper is nu al bezig met de gemeente om een extra hal bij het complex te bouwen om die groei op te kunnen vangen. Bij alle groei wil hij echter de kwaliteit boven alles blijven stellen. Het concept van de beurs moet strak blijven. Een speciaal adviesco mité houdt de formule in de gaten en be spreekt kwesties als de vraag of varende monumenten of rijdende nu wel op de beurs thuis horen of niet en of bijvoorbeeld een materiaal als plastic voor toepassing bij restauraties wel op de beurs kan wor den toegelaten. Een goede aanpak, die ook in de toekomst een hoogwaardige res tauratie-vakbeurs garandeert. 8-10 Excursie Heemschut Limburg naar Noord-Limburg. 22-10 Landelijke Heemschutdag 1988 in Middelburg en Zierikzee. (zie pag.6.) 19,20 Vakbeurs Restauratie '88 in Zut- en phen (zie pag. 3) 21-10 19,20-10 CongresVakbeurs(ziepag. 3). 29-10 Congres over Valkhof te Nijme gen (zie pag. 17.) De belangstelling voor de Heemschutdag 1988 naar Middelburg en Zierikzee en en kele boeiende Delta-werken (geen Zuiderzee-werken natuurlijk zoals per on geluk vermeld in het vorige nummer) is nu al groter dan vorig jaar. Het programma is dan ook bijzonder aantrekkelijk dit jaar. Middelburg en Zierikzee zijn immers bij uitstek monumentensteden en de busrit via de Deltawerken en Veere is ook veelbe lovend. Voor wie alsnog zou besluiten mee te gaan: er zijn nog plaatsen beschikbaar. Behalve, dat u 40,- overmaakt moet u dan wel even bellen naar het landelijk bureau i.v.m. tijdige busreserveringen. Voor het programma verwijzen we naar het juli/au- gustus-nummer. Het bedrag van 40, kunt u overmaken op postrekening 124326 t.n.v. Heemschut, Amsterdam, onder ver melding van 'Heemschutdag 22 oktober 1988'. Programma en bewijs van deelname worden dan toegezonden. Tijdens de algemene ledenvergadering van de Bond Heemschut op 25 juni 1988 werd besloten alsnog een kort bericht naar aanleiding van het ontslag van me vrouw P.A. Hengeveld-Brand in het blad Heemschut op te nemen. In de langdurige samenwerking van het bestuur en me vrouw Hengeveld zijn er helaas verschil lende conflicten ontstaan, die er tenslotte toe hebben geleid dat het bestuur zich - tót zijn spijt - genoodzaakt heeft gezien me vrouw Hengeveld met ingang van septem ber 1986 te ontslaan, na voorafgaande toe stemming van de directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau. Dit ontslag is het be stuur des te zwaarder gevallen omdat me vrouw Hengeveld als hoofd externe be trekkingen jarenlang goede diensten heeft verricht en de Bond op uitstekende wijze heeft vertegenwoordigd, waarvoor de Bond haar erkentelijk blijft. Het bestuur betreurt het zeer dat de ont stane conflictsituatie heeft geleid tot een gerechtelijke procedure. Een poging tot minnelijke schikking in de vorm van een voorstel tot een gezamenlijk op te stellen verklaring, op te nemen in het tijdschrift, werd door mevrouw Hengeveld afgewe zen. Tenslotte heeft de Kantonrechter me vrouw Hengeveld een schadevergoeding toegekend met handhaving van het gege ven ontslag. Beide partijen hebben zich daarbij neergelegd. Er zijn leden, die de contributie over 1988 nog niet hebben voldaan. Zij worden vriendelijk verzocht dit alsnog voor 30 oktober a.s. te doen. Hm—ih—nrtö NederïMd 6 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 6