Heemschut Tweede Vakbeurs Restauratie van internationale allure JAAP KAMERLING Heemschutleden krijgen gratis toegang (met bon op pag. 39) In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage G. Spruit, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30~ 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Lay-out: HenkWestra Pilaar van het Nepalese heiligdom, gewijd aan de godin Indrayani Pith na de restaura tie. Voorbeeld van prachtige houtsnijkunst (dia van dr. J.A. Noordijk). Zie pag. 28 Op 19,20 en 21 oktober wordt in de Hanzehal in Zutphen voor de tweede keer de Internationale Vakbeurs Restauratie gehouden, een beurs, waar bedrijven en instellingen uit de wereld van de restauratie nieuwe ontwikkelingen op dit vakgebied presenteren en voorbeelden van hun restauratie-werk laten zien. De eerste Vakbeurs Restauratie werd in 1987ook in Zutphen gehouden en was een groot succes. Ruim 2500bezoekers bezoch ten toen de ongeveer 70 deelnemers aan de beurs. Net als vorig jaar staat ook Heem schutmet een stand op de beurs. Voorleden van Heemschut is de beurs gratis toeganke lijk (met de bon op pag. 39). Aan de beurs is ook de uitreiking gekoppeld van de op voordracht van Heemschut aan het Wijnhuisfonds uit te reiken Europa Nostra award voor de restauratie van het Ag- nietenhof in Zutphen (op 19 oktober om 18 uur op de vakbeurs). Een enthousiaste Pim Kaper, organisator van de beurs: Voor een consumenten beurs is een bezoek van 2500 niet veel maar voor een vakbeurs, die zich op een heel gericht pubhek oriënteert is dat be slist niet gek. Daar telt vooral de kwaliteit van het pubhek en niet het aantal'. Deze beurs kan beschouwd worden als de eerste restauratie-vakbeurs in Europa en waarschijnlijk zelfs de hele wereld. Dit jaar groeit het aantal deelnemers tot 100 a 120 en worden er nog meer bezoekers verwacht, ook van buiten ons land. Waren er vorig jaar al heel wat Belgen op bezoek, dit jaar verwacht Kaper ook bezoekers uit West-Duitsland, Engeland, Skandinavië en de VS. Ook de deelname wordt steeds in ternationalen Uit de VS komt bijvoorbeeld het Cetty Conservation Institute, uit Enge land de International association of conser vation of historie works and art, uit Duits land het Fortbildungszentrum fürDertk- malpflege Sloss Raesfeld en uit Parijs het International Council ofMonuments and Sites (ICOMOS). De aanleiding tot de beurs, vertelt Ka per, ligt in 1986 toen hij op de al 32 jaar oude Jaarbeurs van het Oosten voor het eerst met een apart paviljoen over monu mentenzorg kwam. 'Al pratend met organi saties bleek me toen, dat er op dit gebied niets bestond aan beursactiviteit. Zo ont stond het idee een tweejaarlijkse Vak beurs Restauratie te gaan organiseren. En dan niet alleen op het gebied van monu menten maar ook dat van kunstwerken, boeken, archieven en landschappen, parken en tui nen. Want voor al deze terrei nen bestond er nog niets. Het leuke was toen, dat die terrei nen heel goed bij elkaar ble ken te passen. Over en weer was er veel inte resse.' Pim Kaper, organisator van de beurs. Congres Het internationale congres, dat parahei aan de beurs een congres zou plaatsvinden over de kennisoverdracht van restauratie- en conserveringstechnieken op deze vier terreinen is uitgesteld tot volgend jaar. Toen Kaper vorig jaar op een ICOMOS- congres in Washington was, hoorde hij, dat het World Monuments Found, een on afhankelijke stichting die fondsen verwerft voor restauraties als die van de Borobudur, in Venetië een congres wilde organiseren over dit thema. Waarom niet in Zutphen, stelde hij toen voor en dat zal nu volgend jaar plaatsvinden. Er werd een heel boei end programma gemaakt en er werden deskundige sprekers uitgenodigd. Het congres dat nu op 19 en 20 oktober (dus niet 18 en 19) wordt gehouden, zal een Vier deelnemers Restauratiebeurs 7t/m 12 In vijf dagen kerkje opknappen 14 Forum over het Valkhof 16,17 Oude schoonheid in Basel 18, 19, 20 Herberg in Aduard niet slopen 21 Verkwanseling kasteel Croy 22, 23 De stad van de toekomst 26,27 Heiligdommen Nepal gerestaureerd 28, 29, 30 it Mip in Drenthe 32,33 De Haagse Jan van Nassaustraat 34,35 Toegangsbon restauratiebeurs 39 Panorama vanaf kathedraal het Munster in Basel op industriewijk aan de Rijn (foto Zwitsers Verkeersbureau te Amsterdam) Jaargang 65, no. 9/10, september-oktober 1988 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Heemschut, september-oktober 1988 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 5