Texels kamerschot gerestaureerd Noord-Holland Zuid-Holland Noord-Brabant Onderzoek naar cultuur historisch toerisme Raadhuis in verval Derde monumentennota Stadswalvilla Kerk rijksmonument J.K. Onlangs is op Texel dit prachtige kamerschot, in 1787geschilderd door de Alkmaarse decorschilder A. Warmoes, gerestaureerd. In het begin van de jaren zestig werd de houten wand ergens op Texel ont dekt door de toenmalige directeur van hef Texels museum Gerrit de Haan. De grisailles stellen voor: vogelvangst, visvangst, tuinieren en smeden. Misschien wel een verwijzing naar de vierjaargetijden. De boogvulling laat een verwijzing naar Amor en Diana, de godinnen van de liefde en de jacht zien. Het herstelde schotwerk is te zien in hotel De Lindeboom, Groeneplaats 14, Den Burg. Hilversum - Het internationaal be faamde Raadhuis dat gemeentear chitect W. M. Dudok vsn 1929 tot 1932 in Hilversum bouwde, raakt danig in verval en zal voor 32,5 miljoen moeten worden opgeknapt wil het weer jaren meekunnen. De toren is gescheurd, de stalen ra men zijn doorgeroest, de gevels onherstelbaar aangetast en het in terieur verdient een grondige op knapbeurt. Het rijk wil voor 11,5 miljoen meebetalen aan dit rijks monument en Hilversum zal de overige 21 miljoen moeten beta len, geld dat er niet is. Hilversum heeft nimmer gereserveerd voor onderhoud of renovatie. Het trieste is dat de gemeente voor hetzelfde geld gemakkelijk een nieuw raad huis zou kunnen bouwen. Nog triester is misschien dat de bouw indertijd 1,5 miljoen kostte. Voor de bouw van dit ver nieuwende gemeentehuis werden volstrekt nieuwe technieken en materialen toegepast waar niemand de consequenties van kon overzien. Zo zijn de vernuftig in het metselwerk weggewerkte regen pijpen helaas gemaakt van gietij zer dat nu door de gevel heen- roest. Er zijn geen diletatievoegen toegepast en de stenen zijn te zacht gebakken, zodat de muren scheuren. Gering gebruik van spouwmuren in combinatie met on bewerkt staal maken dat vocht en roest vrij spel kregen. In het in wendige heeft verkeerd onder houd de witmarmeren vloeren en muren verprutst, weten we nu. Den Haag - Het gemeentelijk Bu reau Monumentenzorg komt eind dit jaar met de derde Monumen tennota waarin uitgebreid zal wor den ingegaan op de huidige stand van zaken en op het komende be leid. Het ziet ernaar uit dat de stad haar eigen monumentenbeleid zal uitbreiden en intensiveren als het Rijk niet bereid is meer gelden be schikbaar te stellen. Zo althans staat het nu al in de notitie Monu mentenzorg' van het gemeentelijk Bureau. De gemeente wil onver kort doorgaan met plaatsing van panden op de gemeentelijke mo numentenlijst, die ca. 1200 objec ten telt. In de toekomst wil de stad wel meer de nadruk leggen op goed onderhoud dan op restaura ties. Er zal naar worden gestreefd stadsvernieuwing te combineren met restauratie, zodat het stadsver nieuwingsfonds kan bijdragen. Men denkt te beginnen in de Stati- onsbuurt. Leiden - Langs de stadswallen hebben op een aantal plaatsen 19e-eeuwse, witgepleisterde villa's gestaan. Noordeinde 1 werd in 1866 gebouwd na de afbraak van de Wittepoort en de stadswal. Het ernaast op nr. 3 gelegen pand was vrijwel identiek, maar is nu nog nauwelijks in authentieke staat. Beide panden waren aanvankelijk woonhuizen van officieren van de voormalige Zeevaartschool, die er tegenover staat. De Avondscholen gemeenschap Boerhaave heeft het blokvormige pand thans in ge bruik. Aan de westkant is een op merkelijke achtkantige erker van twee verdiepingen aangebouwd met een lichtkoepel in het dak. Er zijn plannen om het pand te restau reren. Leiden kent geen andere voorbeelden meer uit die tijd. Eindhoven - De Sint-Lambertus- kerk aan de Hoogstraat wordt met de pastorie op de rijksmonumen tenlijst geplaatst. De neogotische kruisbasiliek werd in 1911 ge bouwd door architect W. te Riele. Monumentenzorg noemt kerk met markante toren en gaaf interieur karakteristiek voor de late neogo tiek. Al in 1972 zou de kerk rijks monument worden, maar het bis dom wilde het gebouw afbreken. Parochianen namen het heft in han den en hielden er zelf diensten. Het bisdom wil nu rekening hou den met de 'feitelijke situatie' en verzet zich niet langer tegen plaat sing op de monumentenlijst. De ministeries van WVC en van Economische Zaken laten onderzoeken hoe het cultuur historisch toerisme in Neder land kan worden gestimuleerd. Opdracht daartoe is verleend aan het adviesbureau voor marketing en public relations Winkelman en van Hessen te Den Haag. Bij het project wor den ook de Nationale Contact commissie Monumentenbe scherming (NCM), het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) en de Algemene Neder landse Vereniging van WVs (ANW) rechtstreeks betrok ken. Het onderzoek, dat deze maand van start gaat, moet in april 1989 uitmonden in con crete aanbevelingen aan alle betrokken partijen. Overwo gen wordt daarna een stuur groep te formeren die erop toeziet dat deze ook daadwer kelijk worden uitgevoerd. Ons land beschikt over een zeer omvangrijk en gevarieerd cultuur-historisch aanbod. Toch blijkt in de praktijk slechts een beperkt deel van de Nederlandse bevolking en de buitenlandse toeristen cul tuur-historische objecten te be zoeken. Zowel de beheerders en eigenaars van monumenten als de vakantiegangers en dag toeristen lijken onvoldoende op de hoogte van de mogelijk heden die het zeer gevari eerde Nederlandse cultuur historische bezit voor het toe risme biedt. Nagegaan wordt in hoeverre organisatie en pro motie van het aanbod hier be ter op in kunnen spelen. Op basis van de uitkomsten wordt een 'masterplan' opgezet, ten einde een grotere bekendheid en bereikbaarheid van het cul tuur-historisch aanbod in Ne derland te bevorderen. In aan sluiting op dit masterplan wor den één of meerdere proefpro jecten ontwikkeld die een voorbeeldwerking kunnen hebben voor toekomstige initi atieven op dit terrein. Het betreffende onderzoek houdt onder meer in, het in kaart brengen van de be staande en potentiële doel groepen uit binnen- en buiten land (zoals gezinnen met jon gere kinderen en senioren, maar bijvoorbeeld ook kam peerders en watersporters) waaruit de toeristische markt bestaat. Daarnaast zal een in deling worden gemaakt van het Nederlandse cultuur-histo rische erfgoed op basis van kenmerken, die uit marketing- oogpunt van belang zijn. Op grond van deze beide ana lyses kan inzicht worden ver legen op welke wijze het cul tuur-historisch aanbod in Ne derland aan de verschillende doelgroepen zal moeten wor den aangeboden. Bij dit aan bod moet niet alleen gedacht worden aan afzonderlijke mo numenten als kerken en kaste len, maar ook aan gehele stads- en dorpsgezichten en bewaard gebleven historische stucturen. Op grond daarvan zullen richtlijnen worden ge formuleerd voor een betere structurering van het aanbod aan de beheerders en eige naars van de te bezoeken ob jecten en met betrekking tot de historische structuren tevens aan de lokale bestuurders een beter inzicht worden verschaft in de kosten en baten die de beoogde toename van dit be zoek met zich meebrengt. Heemschut, september-oktober 1988 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 41