Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Sluishuisje gered Overzicht Groningse verenigingen Sponsors voor beeldentuin Verhildersum SteUingwerverdag De Ramhorst geramd Monumentenzorgen Reserves uitgeput Red Eusebiuskerk Benzinestation monument Zoutkamp - Het sluiswachters huisje bij de enige jaren geleden reeds gerestaureerde Reit- diepsluizen krijgt nu ook een op knapbeurt. De VW Lauwersmeer- Oost heeft ruimtegebrek en wilde er graag een kantoor in vestigen. Daar komt niets van in. Rijkswater staat brengt er technische appara tuur in onder. Groningen - Bij de Rijksuniversi teit Groningen is vorig jaar ter ge legenheid van de Dag der Gronin ger Geschiedenis op 24 april 1987 een voorlopig overzicht versche nen van alle groeperingen, instan ties, organisaties en verenigingen die op de een of andere manier betrokken zijn bij het verleden van Stad en Ommeland. Het werkco mité van de Dag der Groninger Geschiedenis schreef in het voor woord zich ervan bewust te zijn dat de lijst niet compleet is en noemt het een bescheiden, maar onmis baar begin. Het boekwerkje is on derverdeeld in een overzicht van de Groninger historische vereni gingen, musea, archieven en bi bliotheken, instanties op het ge bied van monumenten, instellingen op het gebied van onderzoek en onderwijs, van landschap en van historische objecten. De Bond Heemschut staat vermeld onder de historische verenigingen, maar zou zich wellicht meer thuisgevoeld hebben onder de rubriek Monu menten. Misschien komt dat ooit goed in de beloofde uitgebreidere adressengids. Leens - Met als doel de Groninger beeldhouwer Eddy Roos een le vensgroot bronzen beeld te laten maken voor de Borg Verhildersum in Leens is gisteren een voor Ne derlandse begrippen unieke spon sorstichting opgericht. Op initiatief van het kunstverzame laarsechtpaar Groeneveld uit Delft is de Stichting Beeldentuin Borg Verhildersum in het leven geroe pen. Het stichtingsbestuur waarvan de Groninger commissaris der Ko ningin H. J. L. Vonhoff voorzitter is, verwacht 600.000 gulden aan dona ties bij particulieren en het be drijfsleven te kunnen verwerven om Roos tot het jaar 2000 onge stoord te kunnen laten werken aan zes nieuwe beelden. In het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling en met sub sidie van de provincie Groningen heeft Roos tussen 1978 en 1987 al zes bronsplastieken gemaakt voor de neo-baroktuin bij Verhilder sum. Na de opheffing van de rege ling leek de voltooiing van het beeldenproject niet langer reali seerbaar. Door sponsoring kan Roos' beeldenplan dat afgestemd is op twaalf geometrische gazon- vlakken, alsnog verwezenlijkt wor den. Het gironummer van de Stich ting is 667876. het banknummer AMRO 49.99.80.7000. Oldeberkoop - Ter gelegenheid van de Stellingwerver dag heeft een forum zijn licht doen schijnen over monumentenzaken in Oost en Weststellmgwerf. De kunsthis toricus, publicist en Heemschutme dewerker Drs. P. Karstkarel somde in zijn betoog een groot aantal res- taurabele zaken op, zoals de tuin van de Van Harenstins, beter be kend als Lindenoord in Wolvega, waar omstreeks 1800 al openlucht voorstellingen werden gegeven van de werken van Onno Zwier van Haren, bouwer van de stins. Hij brak een lans voor de belvédère m Appelscha, de Beckhofschans in Fochteloo, het spoorwegstation van Wolvega dat nog een geschikte huurder moet krijgen en voor de ontginning in Nijelamer met boer derijen en waterlopen. Volgens Karstkarel zou er voor Peter Stuy- vesant, stichter van New York, in zijn geboorteplaats Peperga een monumentaal paviljoen moeten ko men en zou de prehistorische ne derzetting in Fochteloo moeten worden gereconstrueerd. Er zijn objecten genoeg, maar geen geld. Voor publiekgerichte activiteiten zouden de gemeentelijke overhe den diep in de buidel moeten tas ten, betoogde de heer Karstkarel. De vraag is wie al dat fraais moet exploiteren. De voorzitter van de 'Stichting Olde Fryske Tsjerken', Ir. B. H. H. Muller, vond dat monumenten ei genlijk alleen gerestaureerd moe ten worden als er ook een zinvolle bestemming voor is. Forumlid en molendeskundige J. Klaver vond dat voor molens in elk geval geen probleem: molens zijn rendabel te maken en de kosten komen er uit, ook voor de molenaar, voerde hij aan. Meppel - De gemeente zit met de restanten van de door Gemeente werken met een shovel ingedrukte muren van boerderij De Ramhorst aan de Blankensteinweg. De in 197S aangekochte grond bij dit be schermde monument is nodig voor woningbouw en dat was in het zelfde jaar voor de directeur Ge meentewerken aanleiding de mu ren van De Ramhorst alvast maar te rammen. De plaatselijke partij Stadswacht Meppel deed aangifte van vernieling. Onlangs heeft de rechtbank te Assen de gemeente Meppel veroordeeld tot een boete van 10.000 en verwierp alle ver weren van B en W. Het college had aangevoerd niet op de hoogte te zijn geweest van de actie van Ge meentewerken, noemde het in drukken van muren van een ver vallen boerderij geen vernielen en ontkende dat er sprake was ge weest van opzet. De rechtbank oordeelde dat slechte staat van on derhoud nog niet betekent dat tot verdere vernieling mag worden overgegaan en dat de gemeente verantwoordelijk is voor de opzet telijke vernieling omdat de direc teur Gemeentewerken handelde als ambtenaar van de gemeente en wist dat de boerderij een be schermd monument was. De ge meenteraad heeft besloten niet in beroep te gaan tegen het vonnis en wilde er geen politieke conse quenties aan verbinden. Wel zal de raad zich nog moeten uitspre ken over wat er nu verder met De Ramhorst moet gebeuren: her bouw of sloop. Van verschillende zijden zijn aanbiedingen gedaan tot herbouw. Mocht de raad daar toe besluiten, dan zullen B en W met gegadigden gaan praten. Zwolle - Met gemengde gevoe lens viert de stad deze zomer het feit dat er 25 jaar aan Monumenten zorg wordt gedaan. Er is weliswaar voldoening over wat er allemaal is bereikt, maar er is duidelijk pessi misme over de toekomst, nu de rijkssubsidies afnemen. Wethou der mevrouw M. Meindertsma ver wacht dat er steeds meer zal wor den gekeken naar de bestemming van het te restaureren object. Ge bouwen van minder grote waarde dan de heel bijzondere panden zouden wel eens het loodje kunnen leggen als er geen economische bestemming voor te vinden is. De gemeente krijgt van het rijk nog slechts acht ton per jaar. De gerestaureerde Broerenkerk is eigenlijk al een voorbeeld van een zorgelijke situatie: er is nog steeds geen definitieve bestemming voor, maar de restauratie kostte wel vier miljoen gulden. Gehoopt wordt nog steeds dat het conservatorium er gebruik van mag maken van de minister van Onderwijs en Weten schappen. Arnhem - Gedeputeerde Staten van Gelderland overwegen de subsidie aan rijksmonumenten te staken en alleen nog geld te ver strekken aan gemeentelijke monu menten. Aan het einde van het jaar lopen de Onderhoudsregeling en de Restauratieregeling Monumen tenfonds af, regelingen die veel meer geld kostten dan was voor zien. De reserves zijn vrijwel uitge put. Er moet dus wel een ander be leid komen. GS menen dat het budget beperkt moet blijven tot de begrote 2,8 miljoen gulden. In au gustus krijgen instanties op het ge bied van monumentenzorg gele genheid hun mening te zeggen. Arnhem - De Eusebiuskerk, het symbool van Arnhems wederop bouw, raakt danig in verval. Voor restauratie van de toren alleen al is 6 miljoen gulden nodig. Er is een te slechte kwaliteit tufsteen gebruikt bij de naoorlogse herbouw. De ge meente Arnhem is bereid 1 mil joen gulden voor de restauratie te reserveren en heeft vertrouwen in bedrijfsleven en burgerij die er mede voor zullen moeten zorgen dat de toren gered kan worden. Nijmegen - Het benzinestation uit 1936 aan de Muldersweg met zijn typische vorm van een paddestoel met platte hoed wordt monument. De Nijmeegse Monumentencom missie wil het gebouw bewaren als typisch voorbeeld van constructi vistische bouwkunst en als enig Nijmeegs voorbeeld van het 'nieuwe bouwen'. Het werd in de sfeer van de zogeheten 'automotive architecture' gebouwd door de Nij meegse architecten B. Meerman en J. van der Pijl. Ooit lag het ben zinestation aan de oude rijksweg naar Grave en Venlo, maar nu staat het eenzaam op een heuvel, onge bruikt en sterk verwaarloosd. De gemeente zoekt naar een ge schikte huurder. Aanvankelijk dreigde sloop van het benzinesta tion. Op de plaats ervan zouden 32 flatwoningen komen. De gemeente kocht het station echter en bood de aannemer een alternatief bouwter rein. Heemschut verleende dit jaar aan Hans Sanders in het kader van de Heemschut Persprijs een eer volle vermelding voor een artikel over dit monument in NRC/Han- delsblad van 3-4-1987. 40 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 40