HEEMSCHUT IN AKTIE Nieuw boekje Heemschut-serie Kroonberoep tegen plannen Den Bosch Ander plan voor Muziekschool Gemeente wil geen restauratieplicht Geen viaduct bij Overheicop Parkhotel alleen in herbouwd kasteel Pretparkplannen voor d'Oultremont Kans op woonfunctie intemaatvleugel Actie voor oud Weesp 's-Hertogenbosch- De Bond Heemschut is in beroep gegaan bij de Kroon nu Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant de bezwaren van de bond tegen twee bestem mingsplannen van Den Bosch on gegrond heeft verklaard. Het be treft de plannen Tolbrug II en Stadskern, waarvan GS de bezwa ren van de bond onvoldoende heeft weerlegd. Bestemmingsplan Tolbrug II maakt onder meer uit breiding mogelijk van het Groot Ziekengasthuis, voorziet in de af braak van het Mariapaviljoen en in de aanleg van een fiets- en wan delroute door de binnenstad. (Zie hierover Heemschut, september 1987, blz. 10). Bestemmingsplan Stadskern ver andert de rooilijn op sommige plaatsen drastisch, laat perma nente winterterrassen toe op de Markt, voorziet aan de Waterstraat niet in een geheel gesloten wand en laat te veel autoverkeer in de binnenstad toe. (Zie Heemschut, november-december 1987, blz. 31). Hengelo - De plannen van Ge meentewerken om van de zoge naamde Waterstaatskerk een Mu ziekschool te maken, hebben niet de instemming van de Bond Heem schut. Deze gemeentelijke dienst wil de kerk opdelen in verdiepin gen waarin leslokalen moeten ko men. Buiten het gebouw komt een aula. Het bevreemdt de bond dat de ruimte voor de aula precies past binnen de begrenzing van de bal- cons in de kerk. De kerk kan dus kennelijk ook tot aula worden ver bouwd, meent de bond. Daarnaast is Heemschut niet bepaald geluk kig met de situering van de nieuwbouw, waardoor een forse kastanjeboom zal moeten verdwij nen. De bond adviseert B en W een onlangs ingediend ontwerp van andere zijde dan Gemeente werken als uitgangspunt te nemen voor de huisvesting van een nieuwe Muziekschool. In dit plan blijft de inwendige ruimte van de kerk tenminste herkenbaar. Alphen aan den Rijn - Het college van B en W heeft de Bond Heem schut bericht dat het niet kan mee gaan in de bezwaren bij verkoop van het pand Julianastraat 34 ten behoeve van een winkel (zie Heemschut mei 1988, blz. 21). Het college meent dat behoud van het pand niet zonder meer moet wor den nagestreefd. Verzakkingen, slechte goten en dakbedekking en sanitair maken instandhouding veel te duur voor de gemeente, die de middelen daartoe ontbeert. Als de gemeente de nieuwe eigenaar een restauratieplicht zou opleg gen, zoals Heemschut wil, wordt de verkoopprijs nog lager, wat de gemeente zich niet kan veroorlo ven, schrijven B en W. Het college voegt eraan toe dat de gemeente geen monumentenlijst kent. Het opzetten van een dergelijke lijst wordt wel overwogen, maar het is zeer de vraag of bedoeld pand op de lijst zou worden geplaatst, aldus B en W. Schoonrewoerd - Het autoverkeer tussen Leerdam en de randstad maakt vaak gebruik van de weg dwars door Schoonrewoerd in plaats van de 8 km langere route te kiezen richting Beesd en de oprit Geldermalsen van de A2. De pro vincie heeft plannen het verkeer om te leiden en buiten de be bouwde kom aan de noordwest kant van Schoonrewoerd een via duct te bouwen nabij de fraaie boerderijenstrook van Overhei cop. Daar komt dan een afslag naar Schoonrewoerd. De Bond Heem schut heeft tegen deze plannen ernstige bezwaren omdat de nieuwe weg met viaduct veel schade doet aan het landschap. De bond is het ermee eens dat het doorgaande verkeer om Schoonre woerd wordt geleid, maar die om- leidingsweg dient de kavellijnen te volgen met scherpe bochten. Een viaduct is dan niet nodig. Een en ander zou via stoplichten kunnen worden geregeld, meent de bond. Tegelen - De gemeentelijke plan nen voor verbouw van kasteel Holtmühle tot parkhotel kunnen de goedkeuring van de Bond Heem schut niet geheel wegdragen. Het ware beter als er wordt gedacht aan herbouw van de oudste kas teelvleugel en aan nieuwe symme trische vleugels, in plaats van aan een aantal bijgebouwen. De bond heeft schetsontwerpen gemaakt van de beoogde situatie en hoopt nu dat Tegelen hiervoor zal kiezen. Nieuwkuijk - Voor kasteel d'Oul tremont zijn plannen gemaakt om het rijksmonument te verbouwen tot restaurant met vergaderruimte en theater. In het park zijn zeven bouwwerken gedacht, die volgens de Bond Heemschut de sfeer ademen van een pretpark. Het kasteel raakt zijn monumentaliteit geheel kwijt: de voorgevel krijgt een uitbreidmg waardoor een zij gevel geheel aan het gezicht wordt onttrokken, de andere zijgevel krijgt een glazen uitbouw en de achtergevel een toneeltoren. Bin nen worden kamers gesloopt en ziet men niet meer de tuin, maar een glazen kast. Heemschut heeft bij B en W van Vlijmen zijn bezwa ren hiertegen ingediend. De bond wijst er voorts op dat niet is geble ken dat de minister van W.V.C. een vergunning voor de verbou wing heeft gegeven zoals voor rijksmonumenten vereist is. Op het in de gemeente Drunen ge legen deel van het voormalige landgoed d'Oultremont is ook een manegetheater gedacht, compleet met voorgebouw en fonteinen. Een dergelijk groot gebouw past vol gens de Bond Heemschut niet in het landschappelijk gevoelige ge bied. Bovendien is het schetsont werp te summier om het bouwplan te kunnen beoordelen. Heemschut vindt dit schetsontwerp - dus dit bouwplan - onaanvaardbaar en heeft bij B en W van Drunen be zwaar aangetekend. Oirschot - B en W van Oirschot hebben de Bond Heemschut be richt dat een vooronderzoek wordt ingesteld naar de haalbaarheid van behoud en renovatie van de in ternaatvleugel aan de Koestraat, onderdeel van het kloostercom plex Nazareth. De bond pleitte bij B en W voor herbestemming als woonfunctie (zie Heemschut juli/ augustus 1988, blz. 28). Om het ge meentebestuur te helpen zich te oriënteren heeft de bond B en W het artikel toegestuurd dat Dr. Ir. E. J. Hoogenberk schreef in Heem schut, april/mei 1983. De auteur geeft hierin zeven argumenten waarom een gebouw behouden dient te blijven en geeft concrete voorbeelden van hergebruik, com pleet met kosten per m3 Weesp - De 'Vereniging tot be houd van karakteristiek Weesp' is verontrust geraakt over de ge meentelijke plannen om aan de Korte Stammerdijk het voormalige tolgaardershuis en de vroegere 'dokterswoning' plaats te laten ma ken voor woontorens. De vereni ging organiseerde onlangs een de monstratieve optocht met dertig antieke auto's door de binnenstad, die eindigde bij de dokterswoning, waar men in de voortuin gezellig bijeen bleef en prijzen uitreikte voor de mooiste auto. Met deze lu dieke bijeenkomst wilde de ver eniging de bevolking ervan door dringen dat 'Oud Weesp moet blij ven', zoals op aanplakbiljetten overal in de stad was te lezen. De verontruste vereniging weet zich gesteund door de Bond Heem schut, die zich al uitsprak voor be houd van de panden (zie Heem schut juli/augustus 1988, blz. 28), maar beseft ook dat er een nieuwe wethouder voor volkshuisvesting komt. Tot nu toe bestaat het ge meentebestuur volgens de vereni ging uit slopers, die het niet zo no dig vinden dat 'Oud Weesp moet blijven'. Deze maand is er weer een nieuw boek in de bekende Heemschut- serie uitgekomen. Uitgegeven door Terra in Zutphen in samenwerking met Heemschut en in dit geval mede onder auspiciën van de stichting Menno van Coehoom. Het boek is een geactualiseerde heruitgave (vierde druk) van het in 1941 verschenen De oude verstingwerken van Nederland' van W.H. Schukking. Het vormt een handig overzicht van de oude vestingbouwkunde en de nog zichtbare overblijfselen daarvan in ons land. Alle typen verdedigingswerken komen aan de orde en dankzij de (nieuwe) illustraties kan dit boek ook als gids dienen bij bezoeken aan de talrijke gerestaureerde vestingwerken in ons land. De prijs van het boekje is in de winkel 24,50. Voor Heem schut-leden is de prijs f 19,50 en bij verzending 23,50. Heemschut, september-oktober 1988 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 37