Neo-gotische kerkhofkapel wordt gerestaureerd M Bijdrage voor 'Gutenberg-kelder' Hoegenfonds steunt restauratie Op de R.K. begraafplaats van de Kamper parochie te IJsselmuiden staat een bescheiden neo-gotische kapel. Architekt A. C. Boerma (1852-1908) - uit de generatie der neo gotische bouwmeesters - ontwierp dit kleine bedehuis. Het is het enige voorbeeld van de neo-gothische stijl binnen IJsselmuiden, en is van architectuurhistorisch belang als onderdeel van het oeuvre van bouwmeester Boerma. Uiteraard is het ook een waardevol voorbeeld van 'jongere bouwkunst', gebouwd in 1889/'90. Helaas verloor de kapel haar functie bij het ceremonieel van 'de laatste eer' (het geven van de absolutie aan de overledene). Dit gebeurt nu na de requiemmis in de mid deleeuwse parochiekerk te Kampen. Toen in 1985 een voornemen werd over wogen tot sloop over te gaan, ontstond spontaan een kleine werkcommissie, be staande uit de heren H. C. Diender, H. F. Hollander, en 'last but not least': drs. Th. M. van Mierlo. Deze Volhouders' maakten zich sterk voor een bedreigd stukje kerkelijk erfgoed. In 1986 werd een comité tot herstel van de kapel ingesteld. De deelnemers zorgden er voor, dat er medio 1987 een begin werd gemaakt met de eerste restauratiefase. In feite waren de financiële middelen daar toe nog niet toereikend. De werkzaamheden bestonden voorname lijk uit de restauratie van het torentje en de voorgevel, die door inwateren veel gele den hadden. Verder bracht men pers- pexglas voor de fraaie maar sterk bescha digde glas in loodramen aan, om verder vandalisme te voorkomen! Deze ramen zullen tijdens de tweede fase hersteld wor den. Gelukkig zal nog in 1988 in IJsselmui den een monumentenverordening in wer king treden. De eerste restauratiefase heeft ruim 64.000,- gekost. Via particulie ren en instellingen uit Kampen en IJssel muiden is daarvan reeds 58.000,- be taald. Natuurlijk resteert er nog een tekort! De tweede fase kan pas plaatsvinden, als alle kosten en onkosten vereffend zijn, en enige reserve opgebouwd is. De beheerscommissie van het Hoegen fonds (van de Bond Heemschut) heeft op 15 aprü 1988 500,- ter beschikking ge steld voor dit goede doel. Wie helpt met de rest?* Alle steun is welkom! E.J. Comité 'Actie Kerkhofkapel', t.a.v. drs. Th. M. van Mierlo, Buitennieuwstraat 91, 8261 AS Kampen, girorekening: 2692772. Uit het Hoegenfonds van de Bond Heem schut is een bedrag van 750,-betaald aan Boekhandel Kooyker te Leiden, die sinds dit voorjaar is gevestigd in het pand Breestraat 93. Onder het voorhuis is name lijk een veertiende-eeuwse kelder ont dekt, die het bedrijf wel graag zou gebrui ken, maar de ontdekking van de kelder was zo onverwacht, dat bij de verbouwing van het pand aan de Breestraat niet was voorzien in restauratie en herinrichting van de oude gewelven. Ofschoon de bewuste kelder niet kan worden opgevat als een echt monument, is toch besloten een bij drage uit het Hoegenfonds te geven. On der de Breestraat werden in de Middel eeuwen vaak kelders aangelegd. Van deze kelder was echter het bestaan tot nu toe onbekend. Boekhandel Kooyker, die zichzelf 'inter national university bookseller' noemt, was hard toe aan een nieuw, groter pand dein waar de boekhandel tot nu toe was geves tigd, namelijk aan de Nieuwe Rijn en aan het Leidse Plein. In de kelder onder het pand aan de Breestraat zullen facsimile uitgaven worden tentoongesteld en te koop aangeboden, exacte, moderne ko pieën van zeer oude boeken, waarvoor grote belangstelling bestaat, maar die ook als kopie al zo kostbaar zijn - soms wel enkele duizenden guldens - dat het onver antwoord is ze zomaar in de winkel neer te leggen. Een speciaal daarvoor ingerichte Gutenberg-kelder is daartoe een adequa tere oplossing, vindt de boekhandelaar. Het ligt in de bedoeling in de kelder ook tentoonstellingen te organiseren over boekdrukkunst. 36 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 36