Pas opgeknapt hoekhuis aan de Jan van Nassaustraat 86 uit 1893 in neo-renaissance-stijl schelpenzand gelegd) en met wanden waarop vaak fraaie stucwerken waren aangebracht met voorstellingen van bij voorbeeld engeltjes; huizen met dubbele tochtdeuren, veelal met gegraveerd glas, naar de hall met eveneens een vloer van grote marmeren platen. Salon en eetkamer (als het huis een bel-etage had, bevonden deze zich aldaar) waren onderling verbon den via hoge schuifdeuren (soms met ruit jes van geslepen glas). De ramen aan de voorzijde hadden houten binnenluiken. De vaak rijkelijk gestucte plafonds waren tus sen 3.80 en 4.10 meter hoog. De hierboven gelegen verdieping had eveneens twee kamers en suite. Alle grotere kamers be zaten marmeren schouwen, sommige mooier dan andere, bedoeld om er gaska chels voor te plaatsen. Bewoners Zoals gezegd ontsierden de nieuwe huizen van de Jan van Nassaustraat de stand niet - de bewoners deden dat evenmin. Uit in tensief onderzoek naar functies, welstand, afkomst etc. van alle eerste bewoners van de straat bleek dat deze behoorden tot de hogere middengroepen en gedeeltelijk tot de elite. Er woonden veel hoge militairen (vice-admiraal Quispel), Indischgasten (ta baksplanter Ypes), renteniers (Van Pal- landt), hoge ambtenaren (secretaris-gene raal ministerie Onderwijs, Kunsten en We tenschappen Feith) en kunstenaars (de vermaarde musicus Hol). Afbraak Aanvankelijk bleef de Jan van Nassau straat dat, waar zij voor gebouwd was: een woonstraat. In de jaren dertig werd het echter moeilijk kopers of huurders te vin den voor de grote, gemiddeld twaalf ruime kamers tellende panden. Daarom werd steeds meer overgegaan tot verhuur per etage of zelfs per kamer(s). Een andere oplossing was de panden als kantoor te verhuren. Dit bleek lucratief, mede van wege de centrale ligging en vooral na 1945 werd deze bestemming steeds populair der. Het negatieve gevolg hiervan was helaas de grootscheepse afbraak van de in terieurs: kamers en suite werden doorge broken, marmeren schouwen verdwenen naar de schroothoop, plafonds werden verlaagd, de oude deuren met lijsten ver vangen door spaanplaat, trapleuningen gemoderniseerd, enzovoort. Speculatie Naast deze interne afbraak was er ook de complete sloop van in totaal 15 huizen: en kele tijdens de oorlog door de Duitsers, enkele voor de doorgang naar een nieuwe straat, en enkele door ordinaire speculatie (in 1981) van projectontwikkelaars. Het be trof hier drie bijzonder fraaie panden met ruime tuinen en prachtige interieurs, ge bouwd voor onder meer gouverneur-ge neraal Van Lansbeige en één van de bouwmeesters van de straat. Op deze plaats is kantoomieuwbouw verrezen (overigens nog altijd niet geheel ver huurd. die weliswaar qua bouw na di verse protesten enigermate werd aange past aan de straat, maar er qua hoogte en massiviteit niet echt thuishoort. Geschikt voor monumentenlijst Gelukkig is aan de afbraakmanie van inte rieurs thans een einde gekomen. De 19de eeuw verheugt zich in een toenemende belangstelling met als bijkomend gevolg een groeiende aantrekkingskracht van de Jan van Nassaustraat: men waardeert de stijl, voorzover nog intact. Ook wordt er veel gerestaureerd. Dit biedt evenwel geen garantie voor de toekomst, zeker niet voor wat betreft verdere sloop van panden. De Jan van Nassaustraat, ondanks de af braak van 15 huizen tamelijk gaaf geble ven, is zowel historisch als architectonisch van belang. Deze typisch 19de-eeuwse straat heeft niet alleen vanwege de aan trekkelijke neo-renaissancestijl en soms zeer fraaie interieurs, maar ook vanwege de variatie in de huizenbouw en de brede weg met de bomenrij een allure die voor de toekomst veilig gesteld dient te wor den. In 's-Gravenhage zijn nog slechts zeer weinig dergelijke typerende straten te vin den die niet alleen min of meer gaaf zijn gebleven, maar ook de speciale sfeer van rond 1900 hebben weten te bewaren. De Jan van Nassaustraat is zo'n straat. Daarom zou het plaatsen op de Haagse gemeente lijke monumentenlijst een geëigend mid del zijn om de straat (althans de gevelrij) zo te houden als hij thans is. Wij bepleiten dit hierbij dan ook met kracht. Het voor naamste kwaad zou daarmee in ieder ge val verijdeld worden: sloop van panden. Literatuur: Over de Jan van Nassaustraat is een boekje verschenen (2e druk inmiddels), dat de bouw en de geschiedenis, en alle eerste bewoners en eigenaren ervan be handelt. Omvang 60 p., ruim geïll. met fo to's van de straat, bouwtekeningen, inte rieurs en bewoners. Te verkrijgen door overmaking van 20,- (inclus. porto) op giro 345.98.15 t.n.v. R. E.A. van Ditzhuyzen, 's-Gravenhage. R.E.A. van Ditzhuizen is historica, publi ciste en auteur van het boekje Standaardinterieur van pand aan de Jan van Nassaustraat met hoog gestuct plafond, een marmeren schouw en hoge schuifdeuren in ruime kamer en suite met geslepen glas. Heemschut, september-oktober 1988 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 35