Heerenhuizen die den stand niet ontsieren' R.E.A. VAN DITZHUYZEN Ontstaan, bloei en behoud van de Haagse Jan van Nassaustraat Architecten Vanaf 1893 werd te 's-Gravenhage pal naast het Malieveld door projectontwikkelaars een nieuw wijkje van vijf straten gebouwd: het Nassaukwartier, zo genoemd naar de (bas- taard)leden van naar de familie Nassau vernoemde straten. De belangrijkste straat hier van was de brede, van een fraaie bomenrij voorziene Jan van Nassaustraat. De in totaal 120 huizen werden nagenoeg alle gebouwd door handwerkslieden als metselaars en timmerlui. De stijl kan men aanduiden als neo-renaissance, geïnspireerd door de renais- sance-architectuur, met name de Hollandse voorbeelden uit de 16de en 17de eeuw. De statige huizen verkregen een romantisch effect door het gebruik van talrijke natuurste nen blokjes tegen de achtergrond van de bakstenen gevels. De gevels aan de Jan van Nassaustraat zijn overdadig versierd met allerlei ornamenten als bogen, koepeltjes, fraaie draagstenen, topgevels, medaillons met reliëfkoppen, torentjes en in steen uitge houwen figuren. De [soms dubbele] voordeuren zijn doorgaans in zwierige neo-renais- sance stijl uitgevoerd, sommige echter al in Jugendstil, de stijl die tegen 1900 juist in de mode begon te komen. 's-Grav'jnhage Jan van Nassaustraat 'Echte', althans gediplomeerde architecten werden voor vier huizen in de arm geno men. Joh. Mutters jr (1858-1930), bouwheer van onder meer de nieuwe vleugel van de Haagse Sociëteit de Witte en de Neder landse paviljoens van de Wereldtentoon stelling te Parijs in 1900, bouwde de pan den Jan van Nassaustraat 35 en 107 in op dracht van de eigenaren. Nr. 35 werd in 1899 gebouwd in Engels georiënteerde Art IVöuveau-stijl. Op de derde verdieping van het vrij gaaf behouden gebleven huis is nog een complete mandie-kamer [Indi sche badkamer] ingericht. Opdrachtgever en eerste bewoner was F. J G. Wirtz, een wijnhandelaar die in 1881 het 'stadspaleis' van W. D. A. M. baron van Brienen op het Lange Voorhout had gekocht en hierin ho tel Des Indes begon, een hotel met name gericht op verlofgangers uit Indië. In 1901 kreeg Joh. Mutters de opdracht voor het bouwen van Jan van Nassaustraat 107, een huis met een relatief lage begane- grondverdieping (dienstvertrekken) met daarboven de zeer hoge woonverdieping die over de volle breedte een fraai balkon bezit. Opdrachtgever en eerste bewoner was de luitenant-kolonel bij de artillerie (later generaal-majoor) E. A. F. Blokhuis, die het bouwterrein voor 4965,- gekocht had. De gevels van deze twee panden staan op de Monumentenlijst. Terwijl nr. 35, zoals opgemerkt, nog veel originele elementen bevat, werd het bijzondere interieur van nr. 107 helaas door een Verbouwing tot kantoor nagenoeg onherstelbaar ver nietigd. Herman Wesstra jr. (bouwheer van onder meer Seinpost te Scheveningen) was de tweede architect die in de Jan van Nas saustraat werkzaam was. In 1900 bouwde hij hier (op nr. 112) in opdracht van het 'Haagsche Vrouwen Comité van het Ne- derlandsche Roode Kruis' een ziekenhuis, de Roode Kruis Kliniek. Twee jaar later kocht hij het emaastgelegen, laatst over gebleven bouwterrein van de straat (op de hoek met de Wassenaarseweg) voor 6300,- (pand nr 114). Hij bouwde hier een ruim vrijstaand herenhuis, dat vooral van binnen op fraaie en originele wijze werd gedecoreerd. De twee kamers beneden, de twee kamers boven en de ruime vierkante hall bevatten schouwen in ver schillende kleuren marmer en met een houten bovenbouw met spiegel. Vorig jaar is dit huis tot zes appartementen ver bouwd, waarbij helaas veel fraais werd ge sloopt. Interieur De oorspronkelijke eigenaar van de bouw grond, Mr. C. J. E. graaf van Bylandt, had zijn land verkocht onder voorwaarde dat zij slechts bebouwd zou worden met 'heer enhuizen die den stand niet ontsieren'. Al dus geschiedde. Alle huizen waren ruim en bezaten een zekere allure. De indeling van de huizen was min of meer gelijksoor tig en ook kenmerkend voor deze periode: ruime entree met marmeren vloer (op De Jan van Nassaustraat met rechts drie in 1981 na speculatie afgebroken panden; het meest rechtse pand staat er nog (foto Gemeentearchief Den Haag) 34 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 34