MIP in Drenthe: een inhaaloperatie DIRK VAN DERMEULEN bi twee jaar tijd wil Drenthe de overblijfselen van jongere stedebouw en bouwkunst (1850-1940) in de provincie inventariseren. Dat gebeurt in het kader van het landelijk Monumenten Inventarisatie Projekt (MIP). Het üjkt een gelegenheid bij uitstek om een achterstand in te halen. Door de Rijksdienst Monumentenzorg is Drenthe nooit zo gezien als een gewest dat er qua bouwkunst (jong of oud) uitschiet. Van alle door het Rijk erkende monumenten in ons land is hooguit één procent in Drenthe terug te vinden. Voor gedeputeerde mr. J. J. L. Pastoor was dat bij de presentatie van het project onlangs reden genoeg om te stellen dat via het MIP de steken worden opgeraapt die het Rijk in de jaren '60 in Drenthe heeft laten liggenWaarbij niet met zekerheid te zeggen is dat er na de MlP-operatie veel meer beschermde monumenten zullen zijn in de zin van de wet. Maar is registratie op zichzelf al niet een vorm van bescherming...? Villa aan het Zuideinde in Meppel, voorbeeld van het eclecticisme (foto Fotodienst Pxov. Drenthe) School (burgerwoningbouw hoek Ooster houtstraat/Parkstraat), parkachtige structu ren met villa's (Assen-Zuid), jongere boer derijtypen van baksteen en met rietdakbe dekking (Hoofdvaartsweg); buiten de pro vinciale hoofdstad de eigen bouwstijl in het gestichtsdorp Veenhuizen met op straat nog veel gietijzeren elementen, wa terstaatskerken (Bovensmilde) en bou- wobjecten van rond de eeuwwisseling, die zo kenmerkend zijn voor de ontstaansge schiedenis van het huidige Drenthe, zoals bijvoorbeeld het vroegere tramstation in Hijkersmilde. Veel jonge bouwkunst In de brochure zijn sporen zichtbaar ge maakt van vroegere lintbebouwing, maar evenzeer van meer stedelijke bouwkunst. Project-coördinator van MIP-Drenthe is ing. Wim Postma, die sindskort vanuit het provinciehuis te Assen met monumenten zorg is vervuld, maar daarnaast al langer lid is van de Heemschut-commissie in Drenthe. Hij beschrijft aan de hand van cij fers het relatief grote belang van de jon gere bouwkunst in de monumentenzorg van Drenthe: 'Er staan hier veel onroe rende objecten, die zoals de Monumenten wet omschrijft, van algemeen belang zijn wegens hun schoonheid, hun betekenis voor de wetenschap of hun volkenkundige waarde. Slechts 536 monumenten en 16 stads- en dorpsgezichten zijn tot nu toe in onze provincie van rijkswege beschermd. De oorzaak van dit geringe aantal kan on dermeer gezocht worden in het feit dat tot nu toe vooral monumenten uit de periode van voor 1850 beschermd werden.' Postma verder: 'U moet daarbij beden ken, dat Drenthe in het midden van de ne gentiende eeuw zeer dun bevolkt was. Het aantal huizen in Drenthe bedroeg in 1850 circa 12.000. Meppel was toen de grootste stad van Drenthe met 6500 inwoners. As sen telde in die tijd niet meer dan 4500 ingezetenen.' De groei kwam pas later: tot 1940 verdrievoudigde het aantal inwoners van de provincie van 80.000 tot 260.000. Het aantal woningen groeide met 42.000 tot on- In zo'n uitlating van de monumentenzorg gedeputeerde is toch op z'n minst iets van ergernis en miskenning voelbaar. Pastoor onderbouwde dat door erop te wijzen dat nagenoeg alle stromingen uit de Neder landse architectuur en de stedebouw uit de MlP-periode in deze provincie terug te vinden zijn. Een informatiebrochure met voorbeel den van bouwkunst in Drenthe, uitgegeven bij de start van het project, toont zijn gelijk. Achter elkaar worden we in Assen gecon fronteerd met 'Drentse'kenmerken van de Haagse School (woonhuis hoek Vaart ZZ/ Emmastraat), het neo-gotische en het neo- renaissancistische van rijksbouwmeester C. H. Peters (voormalig postkantoor Kerk plein), gevolgd door de als 'nationale bou wsfj/1' bedoelde werken van dr. P. J. H. Cuypers (gebouw Drents Museum); verder sobere Art Nouveau (winkelpand 'Bomeo' hoek Stationsstraat/Oostersingel), over blijfselen van de Delftse Schoolstijl (ziekenhuisgebouw Oosterhoutstraat), het expressionisme van de Amsterdamse Opvallende burgerwoning op de hoek Oosterhoutstraat/Parkstraat te Assen. Een fraai spel met bouwvolumes. Let ook op de gecompliceerde mansarde kap (foto Fotodienst Prov. Drenthe) 32 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 32