Heiligdommen in Nepal met Nederlands geld gerestaureerd GERTRUDIS A. M. OFFENBERG Tussen China in het noorden en India in het westen en zuiden ligt het koninkrijk Nepal, vooral bekend door de Himalaya, het hoogste gebergte ter wereld. Het centrum van het land, zowel economisch, politiek als cultuurhistorisch, bevindt zich in de Kathmanduval- lei. Daar liggen de voornaamste steden Patan en Bhaktapur, naast de hoofdstad Kath- mandu. Bhaktapur, stad van de rijst, is stedebouw kundig gezien, het best bewaard gebleven in zijn oorspronkelijke staat. De stadsinde- ling vormt de neerslag van een strenge kaste-indeling en is bovendien sterk door religie beïnvloed. Ontelbare hindoeïsti sche festivals met bijbehorende proces sies hebben een duidelijk stempel op de stedelijke ruimte gedrukt. Bhaktapur wordt bijna uitsluitend door We wars be woond, een etnische groep die door zijn hoogontwikkelde handvaardigheid het aanzien van vele stadjes en dorpen in de Kathmanduvallei heeft bepaald. Hun bouwkunst is befaamd en hoewel het me rendeel van de Newars boer is, hebben hun nederzettingen, groot of klein een echte stedelijke structuur. De nauwe straatjes, gevormd door rijen smalle, hoge huizen, worden regelmatig afgewisseld door ruime pleinen, waaraan schitterend gedecoreerde tempels staan. Ofschoon Bhaktapur dicht bevolkt is, wordt de beperkte privéruimte aangevuld door de overvloedige openbare ruimte. Tempels, pagodes en andere heiligdom men worden niet alleen voor religieuze doeleinden gebruikt, men hangt gerust de was te drogen op tempelbinnenplaatsen en verkoopt groente en fruit op de toe- gangstrappen. Kinderen spelen paardje op de talrijke godenbeelden en verstop pen zich achter drukbezochte altaren. Zoals in vele zuidelijke en oosterse landen worden de meeste dagelijkse bezigheden op straat afgehandeld. Kappers, kleerma kers en pottebakkers oefenen hun beroep buiten uit, lichaam en kleding worden bij de openbare wasplaatsen geboend, naast offers brengende en biddende gelovigen en pelgrims. Maatschappij en religie vormen één ge heel, zoals bij ons in de middeleeuwen. Maar ook stad en land zijn in harmonie, vooral omdat gebouwd wordt met natuur lijke materialen: baksteen en hout. De Ne wars zijn meesters in de houtsnijkunst en hun versierde gesneden vensters, balken en daklijsten zijn een lust voor het oog. Van de drie bovengenoemde steden heeft Bhaktapur het meest te lijden gehad van aardbevingen. Vooral die van 1834 ver woestte een groot gedeelte van de gebou wen, zodat er maar weinig ouder zijn dan 150 jaar. Vereniging Nederland-Nepal In 1967 werd de Vereniging Nederland- Nepal, kortweg de VNN opgericht voorna melijk om het trekken in de Himalayas te bevorderen. Men begon met 23 leden, een getal dat inmiddels tot ongeveer 1700 is uitgegroeid. Behalve aan de schitterende natuur werd op landelijke bijeenkomsten ook veel aandacht aan de oude Nepalese cultuur besteed. Er kwam een vaste ver blijfplaats van de VNN in Kathmandu, het Holland Nepal House, terwijl een kwartaal schrift Himalaya de VNN-leden informeert over sportieve en culturele zaken. Om iets terug te doen voor het gastvrije land met zijn uiterst vriendelijke bevolking, besloot men in 1976 om een heiligdom in Bhakta pur te laten restaureren, de Cyasilim Man- dap. De Cyasilim Mandap, religieus paviljoen gewijd aan de god Bhairaxa. Gerestaureerd door de Vereniging Nederland-Nepal (dia dr. J.A. Noordijk) 28 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 28