Verschenen bij SDU Neerlands Veste Helaas! De holen der menschen Een Goed Regiment uitgeverij Gefascineerd door grimmige bastions? Mysterieuze forten in een ondoorzichtige schemerwereld? Of juist door in de natuur verborgen bolwerken Fragmenten uit de geschiedenis van de fabriekswoonwijken Het burgerlijk element in het vroege gereformeerde kerkinterieur Neerlands Veste neemt u mee op ontdekkingstocht langs vesting steden, forten, linies en stellingen. Volgt de geschiedenis van de verdedigingsstelsels in Nederland. Verdedigingsstelsels die vaak van vitaal belang waren. En waarin, vanaf het prilste begin tot na de Tweede Wereldoorlog veel geld, inspanning en vooral zweet is geïnvesteerd. Neerlands Veste is tevens een wegwijzer voor passant of toerist, die daadwerkelijk op pad gaat langs het verleden van Nederlandse verdedigingswerken. Auteur Noortje de Roy van Zuydewijn ISBN 90 12 05785 X Prijs 35,- Neerlands Veste maakt deel uit van de toeristische manifestatie Toer-ln Noord-Holland 1988. SDU is de nieuwe naam van de binnenkort zelfstandige Staatsdrukkerij/uitgeverij. SDU uitgeverij is gespecialiseerd in overheidsinformatie en uitgaven van maatschappelijk en cultureel belang, waarbij kwaliteit en betrouwbaarheid voorop staan. SDU uitgaven zijn verkrijgbaar bij de boekhandel en SDU uitgeverij, Postbus 20014, 2500 EA Den Haag, telefoon 070 - 789880. m Een noodkreet, die het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs in 1853 slaakt aan het adres van koning Willem III. Het was dan ook zeer slecht gesteld met de 'vereischten en inrigting van arbeiderswoningen'. Verschillende directies van onder nemingen en charitatieve instel lingen besluiten woonwijken te bouwen voor 'de nederige werkman'. Met slechts één doel voor ogen: nóg meer grip op de arbeider en zijn gezin. In Helaas! De holen der menschen vertellen oud-bewoners boeiende en weerzinwekkende verhalen over recrutering van arbeiders, de claim op de kinderen, en de vrouw van de directeur die de properheid van de thuis blijvende vrouw inspecteert. Een indrukwekkend beeld van voor uitstrevende woningbouw en archi tectonische hoogstandjes, maar vooral van een dubieuze sociale controle! Auteur Leendert Bikkert ISBN 90 12 05505 9 Prijs 25,- De gereformeerde kerk was een bevoorrechte kerk in Nederland in de jaren na de Reformatie. Een 'publieke kerk', waarmee de overheid een bijzondere bemoeienis had. De zeggenschap van de plaatselijke overheid was vooral groot waar het de inrichting en decoratie van de kerk betrof, zoals blijkt uit de variatie die de kerkinterieurs in de verschillende steden laten zien. Kerkborden, gebrandschilderde glazen en muurschilderingen: soms kregen zij een plaats in de kerk als schenking van de ene overheid aan de andere, of acte de présence van de voor het kerkinterieur verantwoordelijke overheid. In een goed regiment maakt de auteur Prof. van Swighem aan de hand van een groot aantal voorbeelden duidelijk om welke sieraden het gaat en hoe het burgerlijk aspect zich daarin manifesteert. Een uniek hoofdstuk uit de geschiedenis van het protestantse kerkinterieur is hiermee geschreven! Auteur Prof. dr. mr. C. A. van Swighem ISBN 90 12 05804 X Prijs 19,50

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 24