gebouw, wordt niet duidelijk, want, hoe wel in het testament en de statuten staat dat men jaarlijks een goedgekeurd finan cieel jaarverslag aan provincie en ge meentebestuur moet overleggen en dat ook op grond van de gemeentegarantie voor de vorige investering verplicht is, heeft men dat nooit gedaan. De krant tekende uit de mond van de voorzitter op dat de computerfirma 70.000,- per jaar aan huur zou betalen. Dat is minder dan de vorige huurder be taalde en veel minder dan de 120.000,- die als huur aan de gemeenteraad werd genoemd en dan de 160.000,- die de voorzitter aan een verslaggever van het weekblad 'de Tijd' noemde voor de in standhouding van het kasteel. In het kasteel is nog een vrij groot aantal gebruiksvoorwerpen van de freule, zoals een in 1795 door Meincke en PieterMeyer uit Amsterdam gebouwd hamerklavier en idem tafelpiano. De restaurateur die beide muziekinstru menten in 1968 grondig restaureerde en weer bespeelbaar maakte, noemde het een kostbaar bezit voor kasteel Croy. 'Ouwe troep' Een grote hoge kast bevat allerlei per soonlijke eigendommen van de freule, in de kapel een met half-edelstenen versierd tabernakel met bijbehorende canonbor den, een zeldzaam kabinetorgel en verder alles wat in een kapel anno 1870 thuis hoorde. Verder familieportretten, een adels brief, rouwborden, allerlei koperen ketels en 60 met bijbelse motieven handbeschil derde ruiten in enkele ramen, etc. Dat alles moet weg, want die computer firma wil niets van doen hebben met al die 'ouwe troep'. Vermeldenswaard is verder nog dat de erflaatster bepaalde dat, als het armbe stuur de opdracht tot verzorging van be jaarden niet zou accepteren of belet zou worden dat te doen, het hele bezit zou toe vallen aan Gradus Nikkelen, die als brou wer bij haar in dienst was en in haar naam het landgoed beheerde. Nadat gedurende 100 jaar na de dood van de freule, er bejaarden in het kasteel hadden gewoond, werd dat verder verbo den door de provincie en werd de stich ting dus belet die taak verder uit te voeren. Het bezit zou nu dan ook moeten toevallen aan de erfgenamen van die Gradus Nikke len. De Stichting Geloof, Hoop en Liefde heeft volgens de eigen statuten een ideële doelstelling, maar gaat nu het kasteel ver kwanselen aan een computerbedrijf die daar software, hardware en kantoormeu belen wil gaan verkopen. De hoogleraar die adviseerde bij de tot standkoming van de stichting noemde het een slecht zakelijk beleid dat de stichting die sloop- en verbouwingskosten op zich neemt. De Stichting Geloof, Hoop en Liefde denkt met de computerfirma het gouden kalf binnen te halen, maar dat kon wel eens het paard van Troje blijken te zijn. Mevr. H. v. Noordwijk-v. Zeyl is lid van de provinciale commissie Heemschut Noord- Brabant. Heemschut, september-oktober 1988 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 23