Hoe kasteel Croy dreigt te worden verkwanseld aan computer-firma H. VAN NOORDWIJK-VAN ZEYL Niet-commerciële gegadigden krijgen geen kans In het prachtige buitengebied van het kleine Brabantse dorp Aarle-Rixtel, alleen bereik baar via smalle landwegen, ligt het 15e-eeuwse romantische kasteel Croy, zich spiege lend in de gracht die het omgeeft. Dit kasteeltje werd in 3 fasen gebouwd, vertoont verschillende bouwstijlen en is met zijn vier torens een aantrekkelijk geheel, precies zoals men zich een kasteel voorstelt. Het kwam in de loop der eeuwen in diverse handen en de laatste bewoonster, freule Constance van derBrugghen van Croy, stierf er eenzaam in 1873 op 78-jarige leeftijd. Van protestantse adel, afhankelijk van een geheel katholieke omgeving, werd zij op haar oude dag katholiek en leefde daardoor in onmin met haar familie. inwoners van Aduard, die zich hiermee keerden tegen de gemeentelijke sloop- plannen. Voor een dorp van 3000 inwoners geen gering aantal, genoeg in ieder geval om indruk te maken op de gemeente raadsleden van Aduard. In februari van dit jaar werd in een lange en enerverende gemeenteraadsvergade ring uiteindelijk met meerderheid van stemmen besloten om de sloopplannen uit te stellen. De Stichting Het Woonhuismo nument kreeg de opdracht het haalbaar heidsonderzoek te verrichten. Minister weigerde sloopvergunning Twee maanden later bleek de Rijksdienst voor Monumentenzorg, namens de minis ter van WVC de gevraagde vergunning voor het afbreken van het pand niet te wil len verlenen. De Rijksdienst onderschreef de architectonische en cultuurhistorische betekenis van het complex en benadrukte het belang van de stedebouwkundige lig ging. De door de gemeente geschatte res tauratiekosten waren evenmin een reden de gevraagde vergunning af te geven. De 1014 door de Initiatiefgroep verza melde handtekeningen speelden een niet onbelangrijke rol in de afweging van de Rijksdienst. Tot grote onvrede van de Initiatiefgroep tekende de gemeente Aduard beroep aan tegen het besluit van de Rijksdienst. Een formele stap, aldus het gemeentebestuur, om als er geen haalbaar alternatief gevon den wordt, de mogelijkheid tot sloop open te houden. Het haalbaar alternatief is er. Het woord is aan het College van B&W van Aduard! drs. Math Berkers is lid van de provinciale commissie Groningen van Heemschut. Zij liet haar hele bezit, dat nu nog omvat het kasteel, 13 boerderijen en 200 ha land, na aan het armbestuur, om uit de revenuen van het bezit een aantal oude lieden gratis te verzorgen in het kasteel. In 1963 ging het armbestuur over in de Stichting Geloof, Hoop en Liefde en om streeks 1977 keurde de provincie het kas teel af als bejaardenhuis. Het bestuur en vooral de voorzitter, putte zich toen uit te beweren dat, hoewel de commercie een begerig oog had laten vallen op het kasteel, die geen kaïns kreeg, omdat er alleen een sociale functie aan ge geven zou mogen worden, in de geest van het testament. Men had n.1. een huurder gevonden in een charismatische beweging die er be- zinningscursussen voor groepen in wilde geven. Daarvoor bleek het stichtingsbe stuur bereid een fors bedrag te investeren om er 20 slaapkamers met het benodigde sanitair in te bouwen. (De bejaarden sliepen op zaaltjes in chambrettes, behalve drie vermogende dames die een eigen ka mer hadden.) Na 10 jaar vertrok de huurder weer en de stichting bleef achter met 2/3 van de nog niet vereffende investering. Het kasteel was echter bruikbaar voor di verse doeleinden. Testament: sociale bestemming Na het vertrek van de charismatische be weging werd niets meer vernomen over een sociale bestemming, want men vond een computerbedrijf dat status zocht en die nu denkt te vinden in een kasteeltje in de binnenlanden van Aarle-Rixtel. Deze huurder eist grote moderne kantoor ruimten en de stichting blijkt opnieuw be reid fors te investeren om al die slaapka mers er weer uit te slopen en van het kas teel een kantoorgebouw te maken. Wederom geen enkele zekerheid dat al de gedane investeringen van totaal 1,3 mil joen er nog ooit uit zullen komen via de huur. De bewering van het bestuur dat alleen het verhuren aan dat computerbedrijf met een hoge huur het kasteel van de onder gang kan redden, blijkt zo suggestief, dat gemeente, provincie en Monumentenzorg mee willen werken aan de wijziging van het bestemmingsplan en de verbouwings plannen. De bevolking die zich erg met het kas teel verbonden voelt, heeft echter meer gevoel voor historiciteit en authenticiteit, en is mordicus tegen computers in Croy en laat dat dan ook blijken via een bliksem huis-aan-huis handtekeningenactie die in enkele dagen in vakantietijd, maar liefst 1027 handtekeningen opleverde. Volgens het vigerende bestemmings plan is handel en/of nijverheid in het kas teel verboden, maar met behulp van de burgemeester die q.q. in het stichtingsbe stuur zit, dacht men dat wel even te rege len via de toverformule. Dat ging echter niet door omdat e.e.a. in de publiciteit kwam. Daarna wordt er een voorbereidings- besluit genomen en een artikel-19 proce dure gestart. Dat duurt de huurder allemaal veel te lang, hij dreigt zich terug te trekken, wat de no dige paniek veroorzaakt bij het bestuur. Omdat Aarle-Rixtel geen sloopverorde- ning heeft, wordt nu aangevoerd dat er geen bouwvergunning nodig zou zijn voor sloop- en bouwactiviteiten die 7 a 8 ton zullen gaan kosten. Dat er geen andere liefhebbers in de niet-commerciële sfeer zijn blijkt niet juist te zijn. Er meldden zich een wijnmuseum, een groep Boeddhisten, een kunst- en am bachtencentrum, iemand die het kasteeltje gedurende de weekdagen wilde gebrui ken voor groepen (school werkweken, -kampen, cursussen) en in de weekends voor muziekuitvoeringen en tentoonstellin gen. Maar al die gegadigden werden afge schrikt door de veel te hoog gestelde huur of kregen niet eens de kans, via bezichti ging van het kasteel en beschikbaar stel len van cijfers over het onderhoud, een plan te ontwikkelen. Hoeveel er werkelijk nodig is voor de instandhouding van het kasteel met poort- De Stichting tot behoud van Aduarder Monumenten Het aanzicht van Aduard is als zoveel dorpen na de Tweede Wereldoorlog drastisch veranderd. De trek van de stad naar het platteland heeft ook hier zijn sporen nagelaten. Het dorp telt nog maar een handjevol monumenten, waaronder'Onder de lin den'. Om een actieve rol te kunnen spe len bij het behoud van deze monumen ten heeft de Initiatiefgroep een stich ting opgericht, de Stichting tot behoud van Aduarder Monumenten. Het doel van de Stichting is om fondsen te ver werven voor eventuele restauraties en, meer in het algemeen, het stimuleren van de belangstelling voor de ge schiedenis van Aduard. De eerste actie van de Stichting is het uitgeven van een verjaardagskalender met foto's van karakteristieke gebou wen en dorpsgezichten van Aduard. Deze kalender is door overmaking van f 7,50 (incl. portokosten) op onder staande rekening te bestellen bij de Stichting. Donateurs zijn vanzelfspre kend van harte welkom. Rabobank Zuidhom: rek. nr. 31.82.56.134 Het gtonummer van de bank is 887341 M.B. 22 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 22