Haalbaar alternatief voor sloop herberg 'Onder de linden' 1? DREIGENDE SLOOP MATH BERKERS 1014 handtekeningen De Stichting 'Het Woonhuismonument'is erin geslaagd om in enkele maanden tijd een haalbaar plan op tafel te leggen voor het behoud van de voormalige herberg 'Onder de linden', beter bekend als Café Siegers, te Aduard. Ze heeft een serieuze gegadigde gevonden voor dit pand, dat op de nominatie staat om gesloopt te worden. De Stichting ziet concrete mogelijkheden om een restauratie te financieren. De huidige toestand van het pand (foto Nieuwsblad van het Noorden) 'Onder de linden', een Rijksmonument, is vermoedelijk 18e-eeuws. Het complex be staat uit een breed en ondiep voorhuis met daar achter een grote schuur. Rechts ach ter het voorhuis bevindt zich een aanbouw met schilddak. De hoofdingang is asymmetrisch in de voorgevel geplaatst en wordt geaccentu eerd door een grote stenen dakkapel met topgevel. Samen met de vijf gelijkvormige ramen links van deze ingang geeft deze topgevel het voorhuis een bescheiden mo numentaal aanzien. Aan het pand is in de loop der jaren heel wat vertimmerd. De voorgevel is rond de jaren '30 verrijkt met een luifel en nog niet zo lang geleden is aan de zijgevel een serre gebouwd. Van een oorspronkelijk interieur is vrijwel niets meer te bespeu ren. Misschien aardig om te vermelden is het plafond van het kamertje in de dakka pel. Op een wat onbeholpen manier is hier een koepeltje van gestukadoord. De geschiedenis van het pand gaat voor zover nu bekend terug tot 1733. In een in dat jaar opgemaakte lidmatenlijst van de Hervormde Kerk te Aduard wordt het pand omschreven als 'die herberge buiten Noorderpoorte aan die wegh', de herberg buiten de voormalige poort van het 13e eeuwse Cisterciënserklooster, gelegen aan de oude heerweg van Groningen naar Friesland. Na de aanleg van een nieuwe verbinding Voorlopig restauratieplan: noordgevel tussen Groningen en Leeuwarden, de Friesestraatweg, in de veertiger jaren van de vorige eeuw veranderde de herberg van een rustplaats voor reizigers in een dorpscafé, een rol die het café tot voor een paar maanden vervulde. Door een wegverlegging begin jaren '70 krijgt 'Onder de linden' zijn huidige opval lende situering: een eind van de weg af en scheef ten opzichte van de rooilijn. De voorgevel is georiënteerd op het cen trum van het dorp en al van ver zichtbaar. De door de Stichting benaderde koper wil het café voortzetten. Een deel van de schuur zal verbouwd worden tot woning voor de nieuwe eigenaar. De restauratie zou deels gefinancierd kun nen worden door WVC (Monumenten zorg) en het dorpsvemieuwingsfonds van de gemeente Aduard. Naar eventuele aan vullende subsidies wordt nog gezocht. Op dit moment is het noodzakelijk dat de gemeente Aduard, de huidige eigenaar, het project vóór 1 september 1988 op neemt in het meerjarenprogramma monu mentenzorg. Als de gemeente Aduard met dit voor stel accoord gaat hoopt de Stichting in de cember het definitieve restauratieplan rond te hebben. Zij koopt het pand dan van de gemeente en verkoopt het, na de res tauratie, door aan de nieuwe herbergier. Het verstrekken van de opdracht voor dit haalbaarheidsonderzoek aan de Stich ting 'Het Woonhuismonument' heeft heel wat voeten in de aarde gehad. In november 1987 ging de gemeenteraad van Aduard accoord met de aankoop van het pand. Het plan was om het te slopen zodat op deze plek bejaardenwoningen gebouwd konden worden. Omdat het een rijksmonument betreft, werd bij de minister van WVC een aan vraag ingediend voor een sloopvergun ning. Restauratie van het pand was volgens het College van B&W geen serieuze moge lijkheid. De kosten van zo'n restauratie zouden te hoog zijn, zeker te hoog voor een pand waar toch geen goede bestem ming voor te vinden zou zijn. fBtfFFrtff Al snel nadat bekend werd dat de ge meente 'Onder de linden' wilde slopen werd een actiegroep, de Initiatiefgroep Behoud Burg. Bameveldstraat 3, opgericht. Deze initiatiefgroep, tien inwoners van Aduard, dook in de archieven om zoveel mogelijk van de geschiedenis van het pand te achterhalen. Om haar argumenten kracht bij te zetten werd een handtekenin genactie gestart. Verder nam ze contact op met de Rijksdienst Monumentenzorg en onder andere met de Bond Heemschut. In korte tijd wist de Initiatiefgroep zich gesteund door een groot deel van de be volking van Aduard; 1014 handtekeningen werden verzameld van stemgerechtigde Voorlopig restauratieplan: oostgevel "fT is. Heemschut, september-oktober 1988 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 21