R Bond Heemschut Antwoordnr. 3808 1000 PB Amsterdam nergens het zinloze geklodder dat in de Nederlandse randstad de straten ont siert... En de binnenstad wordt niet verziekt door auto's... hoe heerlijk ruim is het marktplein met het oude rode raadhuis waarop een ijl klokketorentje prijkt, met bladgoud bedekt, schitterend in de zonne schijn. De raadhuistoren, die men zo hier en daar in het verschiet van een steegje Ia het midden van de middelste Rijn-brug staat ai eeuwen een kapel, de 'Kappelijoch' (foto Nat. Zwitsers Verkeersbureau) Voor het raadhuis treffen de boeren van het kanton van Basel elkaar (foto Nat. Zwitsers Verkeersbureau) Heemschut Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland Deze kaart graag versturen in envelop en adresseren aan. Postzegel is niet nodig. ziet oprijzen, dateert uit de jaren rondom de jongste eeuwwisseling toen het laat-go- tische raadhuis werd uitgebreid. Weinig reclame Ook met reclame-uitingen is de Baselse binnenstad bepaald niet overvoerd. Zeer nieuw en zeer modem is wel de nieuwe stadsschouwburg. Past eerlijk gezegd niet zo goed in het traditionele stadsbeeld. Ook de inwoners van Basel waren er aanvanke lijk niet mee content ook al bood de schouwburg alle faciliteiten die men van een grotestadstheater heden ten dage mag verwachten. Boeiend waterspel Maar men raakte met het nieuwe Stadtthe- ater verzoend toen de beeldhouwer-con structeur Jean Tinguelyde Theaterbrun- nen opsierde met een aantal scheppingen vervaardigd uit oude toneelapparatuur. De 'Theaterbrunnen' is een grote vijver met rondom zitbanken. In het water plonsen, spetteren, spuiten, sproeien, druppelen, stromen een aantal zwartgeverfde 'machi nes' - een boeiend waterspel. Tinguely is in Basel zeer populair. Basel is nooit getroffen door verwoes tende oorlogen, de mentaliteit van de be woners is niet beïnvloed door heftige soci ale beroeringen en revoluties.** Continuï teit en een zelfbewust gevoel van onafhan kelijkheid hebben hun stempel gedrukt op de bewoners van het kanton Basel-Stadt: het kan niemand ontgaan, gaande door een stadskern met een middeleeuws stra tenplan. Men verzekert dat een sterke trek voor orde en netheid de Baselers eigen is - het zal de Nederlander die met ambiva lente gevoelens door zijn eigen grote ste den wandelt niet verbazen. Zorgvuldig heid betekent hier nog iets. Een oude stad, hier bij de knie van de Rijn. Een belangrijke stad al in de late mid deleeuwen, toen men kon spreken van Ba sel als de stad van de humanisten. Maar de Romeinen legden reeds 15 jaar voor Chris tus een vestingwerk aan op de heuvel waar nu de kathedraal oprijst. De latijnse naam Basilea wordt 374 na Christus voor het eerst genoemd. In 1501 trad de stad toe tot het Helvetische eedgenootschap, in 1523 deed de hervorming er zijn intrede. De kantonale regering - bepaald niet zonder middelen! - besteedt ruime aan dacht aan de monumentenzorg. En daar naast zijn er gelukkig ook nog particuliere organisaties actief. We noemden al de ac tieve vereniging Heimatschütz. Belangrijk is ook de vereniging 'DenkmalpBege'. Die vierde zo juist het 75-jarig bestaan en is dus bijna even oud als de Bond Heemschut te onzent. Basel is een duidelijk voorbeeld van wat overheidszorg voor de monumen ten met de inbreng van particuliere orga nisaties vermag. per pedes verwijst naar de klassieke zegswijze per pedes apostolorum'met' de voeten der apostelen. De bijbelse apostelen plachten immers alles "te voet' te doen. Op maandagen worden dit jaar tot 10 oktober rondleidingen georganiseerd door de oude binnenstad met bezoek aan particuliere woningen onder de ti tel 'Die schonen Hauser von Basel'. Secretariaat: Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 tel. 020-225292 ledenadm.: 230994 Het aan ommezijde vermeld nieuw lid wordt opgegeven door: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft u dit lidmaatschap kado? Ja/Nee* Omcirkelen wat u wenst. </b

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 20