Heemschut heeft veel leden nodig Vereniging al 75 jaar op de bres voor bescherming monumenten brücke over de Rijn, rechts ligt de Wett- steinbrug. Een brug uit het einde van de vorige eeuw met een voor die tijd type rende staalconstructie. De brug zou moe ten worden vervangen door een bredere - terwille van het verkeer. Bekende klan ken! Er is over deze plannen een felle strijd ontbrand waarbij de vereniging Hei- matschütz het voortouw heeft genomen. Een beslissing is nog niet genomen. Wie over een van beide bruggen gaat kan zien hoe goed ook het rivierfront aan de linkeroever van de Rijn bewaard is ge bleven. Geen betonkolossen zijn opgere zen tussen de oude daken - de kantonale 'Denkmalschütz'heett. de zaken goed in de hand, aan beide oevers. Ook de banken- wijk rondom de Aeschen vorstadt waar ook het Kunstmuseum is gevestigd is niet de hoogte ingegaan. De Bank van Interna tionale Betalingen is weliswaar een hoge ronde cilinder met over de duizend ramen, maar het gebouw staat in de stationswijk op aangename afstand van de stadskern waaruit nog altijd naar oude stijl alleen de kerktorens oprijzen. Het station van de Zwitserse Bonds- spoorwegen zelf is nog onveranderd. Het is in 1905 gebouwd in een min of meer internationale stijl met twee koepels op de hoektorens en een hoge glazen kap boven de stationshal. Beelden en wapenschilden, wat uitgewassen door de regens maar blinkend in het zonlicht sieren de balus trade boven de hoofdingang. Werk van de architecten Emil Faesch en Emanuel LaRoche. En het Stationsplein is nog nau welijks veranderd in de loop der jaren: bloemperken in het midden, heden ten dage wèl een onderdoorgang met winkel tjes en zo, hotels links en rechts. Zoals het een goed Stationsplein past. Ruimtelijk en psychologisch roept het de reiziger een welkom toe. Een cultuur die te onzent bijna verloren is gegaan. De reiziger die per spoor in Hilversum of Haarlem arriveert voelt zich nauwelijks welkom op de af schuwelijke open ruimte voor hem, met vervreemdende kantoorpanden: hij weet niet hoe gauw hij weg moet komen. Geen verfspuitteksten Basel is, zoals reeds opgemerkt, een stad om te wandelen. De afstanden lenen zich daartoe. Toch een stad met zo'n 200.000 inwoners, na Zürich de grootste van het Helvetisch eedgenootschap. Voor een eer ste kennismaking is het goed een stad- rondrit* te maken die zeven kwartier duurt en elke ochtend om tien uur voor het hotel Victoria tegenover het station begint. Die voert ook langs de chemische en farma ceutische industrie, die men heel in de verte van het Rijnterras bij het Münster kan zien. Maar de grappige straatjes, de trap- steegjes - die moet men te voet ontdek ken. Daar is trouwens op gerekend. Op tal van plaatsen vindt men blauwe, niet al te storende, wegwijzers voor de wandelaar. Bijzondere gebouwen dragen ook blauwe emaille borden met historische bijzonder heden. En overal... een voor bijvoorbeeld Amsterdamse ogen weldadige proper heid. Met enige moeite is wel eens een verfspuittekst te ontdekken, al half uitge wist - tegenstanders van de chemische in dustrie roeren zich zo bij tijd en wijle. Maar De hof van het raadhuis wordt gedomineerd door het standbeeld van een Romeinse veld heer De klok van het raadhuis (1511/12) wordt ge flankeerd door de standbeelden van de be schermheiligen van Basel Henri en zijn Kuni- gunde De 'Galluspforte' van de kathedraal (foto Nat. Zwitsers Verkeersbureau) Heemschut zet zich in voor behoud en herstel van waardevolle bebouwing en monumenten. Zij verzet zich tegen onnodige sloop en onverantwoorde nieuwbouw. De financiële basis voor dit werk vormen voornamelijk de leden. Om onze taak te kunnen voortzetten hebben we meer leden nodig. Het tijdschrift 'Heemschut' informeert hen over monumentenbescherming en onze inzet daar voor. Wilt u ons werk steunen, vul dan deze kaart in. U ontvangt dan de laatste drie nummers van ons tijdschrift gratis thuis. Ik geef mezelf/een ander* op als lid/donateur* Heer/Mevr./Mejgeb.jaar Adres Maakt u een ander lid dan ontvangt u zelf een attentie. In dat geval ook ommezijde invullen. Lidmaatschap/minimumcontributie per jaar (hokje zwart maken): leden van 30 tot 65 jaar 50,- gezinsleden (geen extra tijdschrift) 25.- leden van 65 jaar en ouder 35,- donateurs (bijdrage) 70,- leden tot 30 jaar 25,- rechtspersonen 70,- Betaling van de contributie geschiedt d.m.v. een acceptgirokaart die wordt toegezonden na ontvangst van deze aanmelding. Omcirkelen wat u wenst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 19