Oude schoonheid op van Vader Rijn bê,: J. TH. BALK De uit rood zaadsteen opgetrokken kathedraal wordt omgeven door voormalige woonsteden van de aristocratie met terrastuinen, die uitkomen op de Rijn (foto Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Amsterdam) Om te wandelen? Een verrukkelijke stad, datBasel, gelegen op de 'knie van Vader Rijn', daar waar de rivier zijn loop naar het Westen resoluut beëindigt en het water noord waarts stuwt. Wie ook maar een klein vonkje van de Heemschut-gedachte meedraagt zal enthousiast zijn over die goed-bewaarde, tot in de puntjes verzorgde binnenstad van Basel. De naam moge heden ten dage dan wel associaties wekken met chemische en farmaceutische giganten zoals Ciba-Geigy, Sandoz, Hoffman la Roche, Longa..maar die industrie is maar de helft van het verhaal. Het oude centrum moet men per pedes* (te voet) verkennen - de auto's worden er trouwens geweerd - en men kan de wan delingen onderbreken in een van de rond dertig musea die Basel kent. Met allereerst het Kunstmuseum waar deze zomer de te keningen van Holbein uit de verzameling van de koningin van Engeland te zien zijn. De moderne kunst is goed vertegenwoor digd in het Kunstmuseum - directeur Franz Meyer verwierf er Europese faam mee. Terug naar die oude binnenstad, wan delend door de Freie Strasse naar de Marktplatz. Een winkelstraat, die Freie Strasse met vaak gedurfd moderne puien. Maar kijk eens naar boven, waar nog met mansfiguren beschilderde gevels zijn te bewonderen. Andere gevels tonen de stijl kenmerken van renaissance en barok maar ook van art nouveau en art déco en er is ook een enkel geheel glazen gevel. Maar alle blijven de ondergeschikte aard getrouw. Ze springen er nergens op bru tale wijze uit: oude of nieuwe gevels - in de maatvoering legt men zich beperkingen op. Kleine bochtige zijstraatjes komen op de Freie Strasse uit. Loop er even in - nergens een teken van verwaarlozing of verloede ring. Op de hoek van de steil omhooglo pende Münsterberg staat een fontein - een van de 160 die de stad rijk is. Bronzen basi lisken spuwen het water in het bekken. 18 Heemschut, september-oktober 1988 Het straatje leidt naar de Münsterplatz, een plein beheerst door de kathedraal, opge trokken uit rode zandsteen. Rondom het plein 18e eeuwse herenhuizen. Het inte rieur van de kerk mag men natuurlijk niet missen al was het alleen maar om het graf van Erasmus, die in 1536 in Basel stierf, op korte afstand van het Münster. Aan de zijde van het koor is een terras met hoge kastanjes, de Pfalz. Hier heeft men, vrij hoog boven de rivier, een goed uitzicht op de overkant, Klein Basel. Heimatschütz En hoe onberispelijk is hier het rivierfront bewaard gebleven. Links leidt de Mittel- Panorama op de laat-Middeleeuwse stad vanaf de Rijn (foto Nationaal Zwitsers Verkeersbu reau.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 18