Forum over omstreden plannen rond Valkhof Koninklijke Woudenberg Ameide jyJs rende wegen die hier de entree van de binnenstad vormen. Paul Kuitenbrouwer benadrukt echter dat zijn plan niet strijdt met de vooroorlogse bebouwingsstruc tuur. Voor de oorlog was het terrein vrij wel rondom begrensd door bebouwing. Meer museumsuggesties Het voorstel van Paul Kuitenbrouwer is niet het enige. De laatste tijd zijn er meer ideeën gelanceerd en er zullen zeker nog nieuwe volgen. Ter gelegenheid van de Dag van de Architectuur, 1 juli, presen teerden drie Nijmeegse afstudeerders van de Tilburgse Academie van Bouwkunst een plan voor de bouw van een archeolo gisch museum op het Valkhof. Zij ont wierpen een eigentijds vormgegeven bouwmassa in de helling aan de rivierzijde van het park, tussen de twee burchtrestan ten, als oplossing van de ruimtenood bij het Provinciaal Museum Kam te Nijmegen. In augustus '87 maakte de BNA-kring Nij megen een ideeënschets voor een mu seum voor moderne kunst op het Kelfkens- bos. Paul Kuitenbrouwer karakteriseert dit ontwerp echter als een 'stalen blokken doos', die op elke willekeurige plek kan staan omdat de relatie met de omgeving ontbreekt. De studie van de BNA-kring en het pro- jekt van Paul Kuitenbrouwer hebben de zelfde funktionele aanleiding: De ruimte problemen bij de Commanderie van Sint Jan. Dit museum, dat zich toch al slecht leent voor het tonen van kunst, zou aan zienlijk uitgebreid moeten worden. De beide initiatiefnemers vinden deze uitbrei ding niet gewenst, mede door de slechte bereikbaarheid. Het alternatief van Kuiten brouwer is gebaseerd op een reëel pro gramma van eisen, dat geformuleerd is in samenspraak met de conservator Mo derne Kunst van de Commanderie, die als (fictief) opdrachtgever optrad. Keerpunt Realisatie van een museum aan het Kelf- kensbos is nog ver weg. Deze bespreking kan zich daarom beperken tot een globaal ruimtelijk niveau. De benodigde grond is (nog) niet ter beschikking en de Nij meegse politiek moet het signaal nog op vangen. Voorlopig gaat het slechts om een suggestie van een afstudeerder, die be oogt de betrokkenen attent te maken op een concreet alternatief. Het gedurfde voorstel verdient echter serieuze aandacht in de discussie over dit gebied. Meer dan andere opties toont dit plan respect voor de historisch en stedebouwkundig gevoe lige context. In de omgeving van het Valkhof is hoog uit één kans te vergeven. Meer grootscha lige ingrepen, door zowel eigentijdse nieuwbouw als reconstructie, zouden deze unieke plek onaanvaardbaar aantasten. Het nieuwe voorstel kan een keerpunt be tekenen in de discussie over herbouw van de Valkhofburcht. Abele Reitsma (Nunspeet) studeerde Bouwkunde aan de HTS te Zwolle, richting Restauratie Monumentenzorg. Kunsthistorische Salon Nijmegen en Heemschut organiseren: Op 29 oktober 1988 organiseren de kunsthistorische Salon Nijmegen en de Bond Heem schut een forum over het Valkhof in Nijmegen. Er zullen voordrachten en discussies plaatsvinden waarin de problematiek van het reconstrueren van bouwkundige monu menten in het algemeen en de omstreden plannen voor de reconstructie van de "Valkhof- burchtte Nijmegen in het bijzonder centraal staan. De kunstenaars Jan van Goyen en Albert Cuyp schilderden het kloeke en machtige profiel van de Valkhofburcht, hoog boven de Waal gelegen nog naar het leven; de schetsen en foto's die het huidige "Valkhof portretteren, tonen daarentegen een be boste heuvel waartegen slechts in de fan tasie van de toeschouwer de contouren van de inmiddels gesloopte burcht verrij zen. De burcht werd tussen 1795 en 1797 afgebroken; de uit de Salische periode da terende Sint Nicolaaskapel en de Staufi- sche Sint Maartenskapel, algemeen be kend als de Barbarossaruïne, resteren nog als kunstmatige ruïnes in het door J. D. Zocher sr. ontworpen Valkhofpark. Dit ste delijk rustpunt, geklemd tussen het Kelf- kensbos en de Waal, is echter het onder werp van een discussie, waarin de strij dende partijen hun inmiddels onwrikbaar geworden stellingen hebben ingenomen: wordt de Valkhofburcht gereconstrueerd of niet? In het recente januari-nummer van Heemschut kwamen de voor- en tegen standers van een dergelijke herbouw aan het woord. In Nijmegen presenteren bin nenkort de gemeentelijke monumenten- commissie en de afdeling economische za ken van deze gemeente een adviesrapport inzake de "Valkhofkwestie' aan het college van B en W. In het heetst van de strijd organiseren de Kunsthistorische Salon Nijmegen en de Heemschut Gelderland dan nu het "Valk hof-forum'. De organisatoren willen, door uiteenlopende gastsprekers aan het woord te laten de discussie rondom de re constructie van de Valkhofburcht in een breder perspectief plaatsen. De Bond Heemschut nodigt haar leden en anderen van harte uit deel te nemen aan dit "Valk hof-forum'. Programma Het Valkhof-forum vindt plaats op zater dag 29 oktober 1988 in het cultureel cen trum 'de Lindenberg' te Nijmegen. Er zijn voordrachten van o.a. - drs. J. M. Nooy, voorzitter der Nijmeegse Valkhofvereniging - prof. dr. ir. C. L. Temminck Croll, emeri tus hoogleraar restauratietechnieken TU Delft, restauratiearchitect - dr. W. F. Denslagen, Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist - ir. P. E. Hoeke, stadsarchitect der ge meente Nijmegen Na de voordrachten volgt een forumdis cussie. Het Valkhof-forum wordt financieel on dersteund door het restauratie/aanne mingsbedrijf Koninklijke Woudenberg- Ameide b.v. te Ameide. De KSN en de Bond Heemschut ontvan gen u graag op dit Valkhof-forum. Deel name hieraan bestaat uit de toegang tot de voordrachten en de discussie, drank tij dens de pauzes en de tijdige toezending van de congresbundel met daarin de bij dragen der gastsprekers en de daginde ling. Indien u dit wenst, reserveren wij voor u een lunch in de bistro van 'de Lin denberg". Inschrijving tot en met 14 oktober aan staande. Entreegeld: - 35,- exclusief lunch// 45,- inclusief lunch - 30,- exclusief lunch// 40,- inclusief lunch (gereduceerd tarief voor Heem schutleden en studenten). U maakt het bedrag over op giro 647666 of bank Rabo 119454513 ten name van Ver eniging Kunsthistorische Salon Nijmegen (KSN) en vermeldt daarbij uw naam en 'Fo rum'. Eveneens ontvangen wij graag schriftelijk uw correspondentieadres en, indien noodzakelijk, een kopie voor de ge noemde reductie. Secretariaat: KSN, Burg- hardt van de Bergstraat 33,6512 DD Nijme gen, Tel. 080-227874 Koninklijke Woudenberg Ameide b.v. te Ameide realiseerde o.a. de volgende projecten: Doesburg, herbouw en restauratie van NH Kerk en toren; Doetinchem, herbouw toren; Doorwerth, herbouw van het kasteel; Xanten, in het archeologisch park onder meer het amphitheater, stadsmuren en -torens, poortgebouwen en onderbouw tempel. Heemschut, september-oktober 1988 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 17