In het koor van de kerk wordt een muur op geknapt (foto Lotte Leeflang) Leerlingen in de weer met een kruiswegstatie (foto Lotte Leeflang) binnenmuren zaten helemaal onder de schimmel, toen we hier kwamen.' 'Ja, dat afkrabben van de oude verflaag en de schimmel was wel het zwaarste werk', zegt een leerlinge die zich in het gesprek mengt. 'Maar daarna konden we gaan af- pleisteren en schilderen en dat is leuk werk. Je ziet het onder je handen opknap pen.' In een schuur aan de hoofdstraat van het 70 inwoners tellende plaatsje staan de hei ligenbeelden op een opknapbeurt te wachten. Teun Jacobs, Ad Hultermans en Wim van Hooff, Boxtelnaren met grote er varing in zowel het religieus-artistieke - Een beeldje wordt weer terug op zijn plaats gezet (foto Lotte Leeflang) f n» 7 als in het restauratiewerk, hebben zich over hen ontfermd. Ook zij gaan, zij het niet 25 jaar, al vele jaren mee om de res- tauratieploeg bij te staan. Op de gipsen beelden na zijn al deze heiligen monumen ten, sommige uit de elfde eeuw. 'Als je de oude verflagen weg kunt krijgen vind je vaak heel mooie, oorspronkelijke beelden terug", aldus Wim van Hooff, terwjil hij te vergeefs probeert een bijna-vermolmd armpje aan een houten Mariabeeld te be vestigen. 'Houtworm. Zonde, deze Maria komt zeker uit de vijftiende eeuw en moet je zien hoe mooi ze is!' Het kerkje van Méligny le Petit is in ver schillende stijlen gebouwd. Het koor, oor spronkelijk gebouwd als jachtkapel voor de adel, komt uit de elfde of twaalfde eeuw. Het middengedeelte is er later aan gebouwd, laat Gotisch, waarschijnlijk uit de zestiende eeuw. 'Kijk, die twee ramen achterin zijn Romaans, die daarvoor is er later ingebouwd, geschonken door een rijke boer uit de buurt. Hij heeft zijn naam erin laten zetten.' Jan Swinkels laat me ook muurschilderingen zien van zo'n 300 jaar oud. 'We hebben hier heel oude verflagen aangetroffen maar ze waren te vaag om er iets mee te doen. We hebben ze overge schilderd maar ze kunnen weer tevoor schijn worden gehaald, we weten nu dat ze er zijn.' Vrijdag om vijf uur, precies volgens planning, is het kerkje af. De klok wordt geluid. Gewapend met de meegebrachte muziekinstrumenten van de schoolfanfare van Sint Lucas houden de vermoeide maar vrolijke leerlingen een soort processie-po lonaise door het kerkje. De dorpsbewo ners, die het hele gebeuren op de voet gevolgd hebben, stromen binnen om hun stralend-schone kerkje te bekijken. Het hele weekeinde zal er feest zijn, georgani seerd door de burgemeester en inwoners van 25 dankbare plaatsjes in het Meuse- gebied. Jan en Annie Swinkels hebben dit jaar, vanwege het jubileum van hun succesvolle jaarlijkse expedities een 'penning van ver dienste' ontvangen, uitgereikt door de Franse senator Remy Herment, die voor de Meuse-streek een functie vervult die te vergelijken is met die van de commissaris van de koningin in Nederland. Helaas zal Méligny le Petit ook meteen het laatste dorpje zijn dat door de Boxtelnaren wordt bezocht. "We zouden nog jarenlang door kunnen gaan met deze werkkampen, maar op een gegeven moment moet je er een punt achter zetten. Daarom besloten mijn vrouw en ik om dat te doen na het jubi leumjaar. We hebben het alle jaren met ongelooflijk veel plezier gedaan. Niet al leen vanwege het werk en het goede con tact dat we met de Fransen hebben gekre gen, maar vooral ook omdat we ieder jaar weer hebben gezien wat een groepje en thousiaste mensen door samenwerking kan bereiken. De sfeer is altijd uitstekend geweest en ik zie hierin het bewijs, dat de jeugd van vandaag wel degelijk tot positief werken en denken in staat is. Het zou be ter zijn wat minder op hen te kankeren, en veel meer in alle mogelijke vormen met jongeren samen aan de slag te gaan.' Lotte Leeflang is leerlinge van de Boxtelse schildersschool Sint Lucas Heemschut, september-oktober 1988 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 15