In vijf dagen een kerkje opknappen LOTTE LEEFLANG Leerlingen Boxtelse schildersschool restaureerden al Tl franse kerkjes 'En toch moet het hier in de buurt zijn,zegt de Fransman vertwijfeld als hij zijn auto voor de derde keer in de berm van een bochtig landweggetje parkeert om aan een boer de weg te vragen. Hij moet het nog vier keer vragen en na drie kwartier rondtoeren voel ik me een beetje gegeneerd. 'Geeft toch niet', lacht hij. 'Ik heb vakantie en zo kan je meteen zien hoe mooi het hier is.De man heeft me in een cafeetje in Ligny en Barrois (Meuse) grootmoedig aangeboden om me naar Méligny Ie Petit te rijden, al moest hij toegeven niet precies te weten waar het ligt. Wel kan hij, zoals bijna alle mensen die ik in deze streek aangesproken heb, raden wat ik als Nederlander te zoeken heb in een gebied dat bij de meeste toeristen als het minst aantrekkelijke van Frankrijk be kend staat: 'Les Hollandais sont la, is het niet?' Het is de 25ste keer dat 'les Hollandais', een groep leerlingen van de Boxtelse schildersschool Sint Lucas onder de be zielende leiding van leraar Jan Swinkels en zijn vrouw Annie naar het Meuse-gebied trekken. Op deskundige wijze restaureer den zij zo'n 27 kerkjes, vaak heel oude, die aan weer en optrekkend vocht blootge steld, in verval waren geraakt. De Franse monumentenzorg heeft voor dit soort 'kleine projecten' het geld en de mens kracht niet. Méligny le Grand zijn we nu voorbijge reden. Eén hoofdstraat, één zijstraat. De Fransman weet me te vertellen dat dit dorp 95 inwoners heeft en ik vraag me af hoe we Méligny le Petit ooit zullen vinden. Dan zien we een spandoek: 'Welkom aan onze Hollandse vrienden', staat erop en we stappen uit bij een klein kerkje waarvan de deuren wagenwijd open staan. Boven luid getimmer uit hoor je onmiskenbaar Nederlandse klanken: 'Oranje, Oranje, dat kan je, dat kan je!' Een jongen en een meisje, van boven tot onder bespat met verf komen naar buiten gelopen met plan ken onder de arm. 'Zo, weer een steiger eruit, we schieten op!' In de kerk heerst een drukte als op een Frans marktpleintje. Overal staan steigers en ladders en veel jonge mensen, bezig met schilderen, timmeren, boenen of krab-, ben. 'Als je die ladder nu zó schuin bij die nis zet, dan kan je meteen dat Antonius- beeld weer op zijn plaats zetten.' Jan Swin kels - met hoed tegen de verfspatten - staat midden in de kerk. Overal waar hulp nodig is, is hij te vinden. 'Het hele werk doen we in vijf dagen, dat hebben we alle jaren zo gedaan. En dat betekent keihard werken, je kunt dat van iedereen horen. Dit kerkje heeft al vanaf het moment dat het gebouwd is last van teveel vocht. Het lijkt of het gebouw op een heuvel staat, maar de muren staan juist in een kuil, met een aarden wal erom heen. Nergens is ruimte voor vochtafvoer of ventilatie. De Het opgeknapte kerkje (foto Lotte Leeflang) Koffiepauze bij het kerkhof van Méiigby le Petit (foto Lotte Leeflang) Feestelijke muzikale polonaise door het kerkje door de kapel van Sint Lucas op de laatste dag van de opknapbeurt (foto Lotte Leeflang) 14 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 14