Monumentenwacht onderhoudt in 15 jaar steeds meer historische gebouwen RUTGERDINGER De monumentenwacht in Nederland bestaat 15 jaar. Het is allemaal geruisloos begonnen in Friesland, in 1973, waar enkele enthousiaste vakmensen vrijwillig begonnen eigenaren van monumenten te polsen of ze niet bereid waren hun eigendom regelmatig te laten controleren op gebreken. Het begon met zeventien abonnees, die enkele tientjes per jaar betaalden om er zeker van te zijn dat hun monument voorlopig niet toe zou zijn aan een grote restauratie. Nu staan in Friesland vijfhonderd monumenten in het register van de monumentenwacht. Nu, in 1988, is de monumentenwacht de grootste organisatie op het gebied van preventieve monumentenzorg in Nederland. Het Friese initiatief is overal aangeslagen. Er zijn in het land nu 7000 leden. Sinds 1973 zijn er ongeveer 50.000 inspec ties verricht, jaarlijks zijn dat er nu zo'n 6.000. De abonnee krijgt een uitgebreid in spectierapport waaruit blijkt wat er schort. Soms is het mogelijk voor dat onderhoud subsidie te krijgen. De monumentenwach ters wijzen daarin de weg aan de eigenaar van het monument. Veelal is het mogelijk ook subsidie te krijgen voor de kosten van de inspecties. Steeds meer werk verwacht Tot voor kort was er één centrale organi satie, de Stichting Monumentenwacht Ne derland, die de monumentenwachters de tacheerde bij de provinciale stichtingen. Het ministerie van WVC en de provin ciebesturen subsidieerden de personeels kosten. Deze structuur is sinds kort dras tisch gewijzigd in het kader van de decen tralisatie die de regering voor ogen staat: de provinciale stichtingen moeten het nu zelf doen en krijgen rechtstreeks subsidie van de provincies, niet meer van het rijk. Als coördinerende organisatie hebben de provinciale stichtingen zelf de Stichting Federatie Monumentenwacht Nederland opgericht, die is gevestigd in Amersfoort. De verwachting is dat monumentenon- derhoud in de toekomst ook in het over heidsbeleid een steeds grotere rol zal gaan spelen. Er is namelijk sprake van een verschuiving van curatieve (restaureren) naar preventieve (onderhouden) monu mentenzorg, wat uiteindelijk goedkoper is. Voor de monumentenwacht betekent dit zeker een toename van werkzaamheden. Het is nu al te zien: het aantal inspec- tieploegen van de monumentenwacht is groeiende. Een aspect van voortdurende zorg is daarbij toch wel dat het moeilijk is vakmanschap in de bouw te behouden. Onderhoudsplicht Het vijftienjarig bestaan van de monumen tenwacht is in juni in Thom gevierd met een presentatie van alle provinciale monu- mentenwachten op de Wijngaard in het centrum van het oude stadje. Er waren ook toespraken van een aantal gastsprekers over de verbetering van het onderhoud van monumenten. De emeritus hoogleraar restauratiekunde prof. dr. ir. C. L. Tem- minck Croll ging daarbij in op de rol van de monumentenwacht bij het onderhoud van monumenten. Het Tweede Kamerlid mevrouw R. Oomen-Ruyten lichtte de con sequenties van de komende wijzigingen in de Monumentenwet toe. Zij vertelde dat de fracties van het CDA en van de PvdA er bij minister Brinkman van WVC op hebben aangedrongen bij het nieuwe verdeelsys teem met betrekking tot subsidies voor monumentenzorg ook te denken aan een onderhoudsplicht voor monumenten. De minister denkt er nu serieus over deelde mevrouw Oomen mee. Brochure 'Onderhoud aan monumenten' Ter gelegenheid van het jubileum werden in Thom ook de eerste exemplaren uitge reikt van een fraai geïllustreerde brochure met als titel 'Onderhoud aan monumenten'. Daarin geeft een werkgroep van monu mentenwachters onder leiding van de ere voorzitter van de monumentenwacht, de architect Walter Kramer, een aantal prakti sche tips om te komen tot een verant woord onderhoud aan historische gebou wen. De uitgave is gedrukt in 20.000 exem plaren. De eerste brochure was voor mr. J. H. Meerdink, directeur van het Prins Bemhardfonds, de organisatie zonder welke de monumentenwacht nooit had kunnen worden wat zij nu is. Het fonds ver strekte daartoe vele subsidies. Een tweede exemplaar werd uitgereikt aan de directeur van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, jhr. ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer. 'Onderhoud aan monumenten'is gratis te verkrijgen bij de verschillende monumen- tenwachtinstellingen en bij de Stichting Monumenten, Antwoordnummer 26, 5076 RE Cuijk. Veel belangstelling voor de stand van de monumentenwacht op de restauratiebeurs vorig jaar. 12 Heemschut, september-oktober 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 12