BOEKEN Industriële archeologie De stenen droom Drie sprekers gaven suggesties voor ver beteringen. Ing. H. K. M. Lugtmeijer, direc teur-rentmeester van de Stichting Utrechts Landschap hield een pleidooi voor over dracht van landgoederen aan stichtingen met een non-profitabele cultuurhistorische instelling. Maar daar waren ir. J. J. Mulder ten Kate, rentmeester van de AMEV Le vensverzekeringen N.V. en de particuliere landgoedbezitter H. J. E. van Beuningen het pertinent niet mee eens. Beiden voel den meer voor rechtstreekse overheids steun aan particulieren en hogere pachten, terwijl de heer Van Beuningen goede ver wachtingen had van door de overheid goedgekeurde lange-termijnplannen. Ir. C. A. van der Veen van de Utrechtse PPD besprak het Utrechtse ruimtelijk be leid. Hij vestigde de nadruk op de inder daad ontstellende versnippering van het beleid ter zake. Niet alleen hebben alle Utrechtse gedeputeerden met landgoede ren en buitenplaatsen te maken, maar op rijksniveau ook zeker vier ministeries en misschien nog wel meer. Hij achtte een goede en praktische ruimtelijke ordening echter wel mogelijk. Als laatste kreeg drs. R. J. van der Wal, consulent Natuur, Milieu en Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw het woord om in te gaan op het rijksbeleid. Hij legde de nadruk op de komende wijziging van de Natuurschoonwet, die vanouds landgoederen reductie geeft op een aantal belastingen. Na tientallen jaren van over leg komt nu weer een herziening in behan deling. Helaas bleef zijn betoog beperkt tot hetgeen het ministerie van Landbouw doet. Wij hadden graag gehoord, wat ons ministerie voor culturele zaken, WVC, ter zake doet en kan doen. Velen vinden de cultuurhistorie daar toch in veiliger han den dan bij Landbouw. Het was dan ook begrijpelijk, dat de niet op land- en bos bouw georiënteerde buitenplaatsen ook hier weinig aandacht kregen. Het symposium werd besloten met de offi ciële uitreiking van een provinciale voor lichtingsbrochure over de mogelijkheden voor instandhouding van buitenplaatsen en landgoederen en een forumdiscussie, die zoals meestal weinig nieuws opleverde. Dit verslag is te beknopt om aan alle inlei dingen recht te doen, maar zij zullen nog in druk verschijnen en dan wellicht op alle niveaus bijdragen tot de zo goed moge lijke instandhouding van het zeer gemê leerde, maar belangrijke en bedreigde culturele erfgoed, dat buitenplaatsen en landgoederen vertegenwoordigen. VERSCHENEN Voetwijzer voor Nederland deel 5; 13 dag wandelingen op zoek naar monumenten van Industriële archeologie; door Alexan- derArtz. Deze wandelingen, tussen de 10 en 20 km, voeren de geïnteresseerden langs verschillende takken van (vergane) industrie en nijverheid; van aardappelmeel fabrieken, strokarton, papier en zeep tot levensmiddelen en zink, verspreid over heel Nederland. Zutphen, Terra, 1988. 96 pp. ISBN 90.6255.337.0 Prijs 17,50. AMtC Het oude fabriekscomplex van HijstpeUerij Hollandia in Wormer Archeologische kroniek van de provincie Utrecht 1980-1984 samengest. door W. J. van Tent, provinci aal archeoloog van Utrecht. Een uitg. van Stichting Publicaties Oud-Utrecht, A. Nu- mankade 199,3524 VM Utrecht. Tel 030- 736659. Archeologische kroniek van Noord-Brabant 1983-1984 samengest. door W. J. H. Verwers, provin ciaal archeoloog. Verschenen als deel 32 in de serie 'Bijdragen tot de studie van het Brabants Heem'. Redactieadres: Loon 7, 5581VH Waalre. Waalre, 1988, 71 pp. ISBN 90.70197.25.1. Vroomheid op de Oudezijds drie Nicolaaskerken in Amsterdam; door J. J. B. M. M. Sterk e.a. Dit boek werd uitge geven t.g.v. het eeuwfeest van Museum Amstelkring, die in de maanden mei en juni van dit jaar een tentoonstelling wijdde aan dit onderwerp. Deze studie vormt hierop een aanvulling en vertelt de ge schiedenis en functie van de Oude Kerk, Ons' Lieve Heer op Solder en de Sint Nico- laaskerk. Amsterdam, De Bataafsche Leeuw, 1988. 126 pp. ISBN 90.6707.182.X. Prijs 29,90. Monumenten in het groen Uitgegeven in opdracht van het gemeente bestuur van Apeldoorn onder verantwoor delijkheid van de monumen ten commissie. Apeldoorn telt binnen zijn gemeentegren zen 35 rijksmonumenten en heeft sedert 1976 een gemeentelijke Monumentenver- ordening. De gemeentelijke lijst telt mo menteel 122 gebouwen. Dit zijn voorname lijk 'jongere monumenten'. Het boekje be vat eerst een beschrijving van alle Rijks monumenten en vervolgens wordt de ge meentelijke lijst afgewerkt; per monumen ten een korte beschrijving en een kleine foto. Tot slot een verklarende woordenlijst en enkele wandel-, fiets- en autoroutes langs betreffende bouwwerken. Een op zet, die navolging verdient. Een aardige manier om snel een indruk te krijgen wat een gemeente aan monumenten rijk is. Apeldoorn, DrukkerijBoeijingaB.V., 1987. 84 pp. Opstellen over bouwkunst en Monumen tenzorg; opgedragen aan Coenraed Liebrecht Temminck Croll t.g.v. zijn af scheid als hoogleraar in het architecto nisch ontwerpen en restauratie aan de T.H. te Delft. Vooral op het gebied van de Mo numentenzorg is Temminck Groll een be kende figuur, niet alleen in Nederland, maar vooral verwierf hij veel bekendheid met zijn inzet voor en zijn vele publikaties en inventarisaties van ons erfgoed over zee; met name Indonesië, Afrika, de Antil len en Suriname. Deze feestbundel bevat 36 bijdragen van vrienden, oud-studenten (zowel studenten van de T.H. als van di verse Kunsthistorische Instituten, studen ten die via het bijvak restauratie in zijn ban waren geraakt), ex-collegae enz. De bij dragen zijn onderverdeeld in 'Monumen tenzorg en Restauratie', 'Bouwkunst en Mo numentenzorg Overzee', 'Bouwhistorisch Onderzoek en 'Architectuur, stedebouw en vormgeving'. Kortom een diversiteit aan korte interessante bijdragen. Zutphen, de Walburg Pers, 1988,328 pp. ISBN 90.6011.586.4. Prijs 75,-. AMtC Heemschut, juli-augustus 1988 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 9