'Klokkenmakerij van oer heulen ^DEjWlNTERTUIN ORIGINELE FRIESE KLOKKEN de architectonische waarde daarvan, laat staan bescherming, is meer dan sommigen kunnen verdragen. Begrijpen doet Peter Saai dergelijke emo ties wel. Maar hij vindt, dat, nuchter be schouwd, elke oorlog leed met zich mee brengt. 'In dat opzicht wil ik geen verschil maken met de vesting Naarden of het Mui- derslot. Of de forten rond Den Helder uit de Franse tijd, die ook door de bezetter zijn aangelegd en nu beschermd zijn.' De Atlantikwall had tijdens de Tweede Wereldoorlog zeker betekenis voor de na zi's. Het was een versterking van het front aan de kust, waardoor men makkelijker troepen kon onttrekken die aan het oost front ingezet konden worden. Het was ook een eerste buffer aan de kust tegen een mogelijke invasie. Daardoor konden troe pen geconcentreerd worden in het achter land, bij een eventuele invasie was men dan wat mobieler Bescherming Zijn de huidige bunkers de moeite van het behouden waard? Sommige beslist, vindt Peter Saai. 'Zeer de moeite waard is de anti-tank muur in de duinen ten zuiden van Katwijk. Het is een kilometers lange muur, die dwars door meertjes heen gaat en soms overgaat in drakentandsversperrin- gen. Het is de meest interessante anti-tank muur die ik ooit gezien heb. Echt heel in drukwekkend. Iets dergelijks is ten zuiden van IJmuiden aanwezig. Daar bevinden zich stukken muur, die worden afgewis seld door drakentand en complete tank grachten. Er is daar ook een poort, die af gesloten kon worden met kantelbare be tonblokken, mochten er vijandelijke voer tuigen aankomen. Er is geen enkele reden waarom zoiets - en dat geldt voor de meeste bunkers - afgebroken zou moeten worden? Hij staat niet in de weg.' Herbestemming? Een andere vraag is of je de bunkers een herbestemming zou moeten geven. Peter Saai: 'Bescherming van monumenten gaat meestal gepaard met het zoeken naar een andere functie. In Nederland kun je niet zo maar een gebouw leeg laten staan, dat mag niet. Maar bunkers zou je toch ge woon met rust moeten laten, vind ik. Laat ze maar gewoon leeg staan.' Saai is gefascineerd door de duidelijk heid van de architectuur van verdedi gingswerken. Voor één doel gebouwd, waarvoor alles moest wijken. 'Het heeft iets geheimzinnigs om zich heen, op ar chiefstukken staat het stempel 'geheim'. Je moet met een lantaarntje naar binnen, niemand bekommert er zich om. Wat ik ook aantrekkelijk vind: verdedigingswer ken zijn ooit gebouwd voor een bepaald doel, en bijna nooit gebruikt. Voor 3 dagen miljarden geïnvesteerd en lange tijd in stand gehouden! De Stelling van Amster dam (zie Heemschut mei '88-bf) is hele maal niet gebruikt.' Aanknopingspunten genoeg dus voor de geplande tentoonstelling. De voorlo pige ideeën zijn ambitieus. Op de ope ningsmanifestatie verschijnen langs de hele kustlijn van de Atlantikwall op regel matige afstanden projecties met laserstra len, het hele snoer van 6000 km verdedi gingswerken op die manier uitlichtend. Met plaatselijke WVs wordt overleg ge voerd over een bunkersroute. Filmavon den, festivalletjes, theater en muziek kun nen de zaak nog oppeppen. Het klinkt fan tastisch en schrijver dezes 'moet het nog zien'. Zeker is wel, dat voor monumenten beschermers geleidelijk een nieuw terrein in zicht komt. De Stichting Kunstprojecten zetelt te Rot terdam aan Westersingel 30, 3014 CR. Vakbeurs voor herstel en behoud van gebouwen, (natuur)monumenten, kunstwerken, boeken en archieven Rijks erkend restaurateur van (Friese) klokken. Beurswezen - Zutphen BV Int. vakbeurs "restauratie '88" 19, 20 en 21 oktober 1988 Hanzehal te Zutphen Inlichtingen en reserveringen: wonen in serresfeer antieke-ennieuwe rieten meubels sfeervolle woondekoraties aardewerk voor binnen en buiten restauratie van rieten meubels PRINSENSTRAAT 10 EDAM 02993- 72305 worden bij ons nog op oud ambachtelijke wijze gemaakt, zowel uurwerken als massief eiken kasten. U kunt bij ons uw eigen klok samenstellen door b.v. kast en wijzerplaat zelf uit te zoeken of een beschildering naar eigen keuze. Komt u eens geheel vrijblijvend onze collectie be zichtigen of vraag even een folder aan. Roazebosk13 8517 HA Scharsterbrug tel. 05138-12751 vanaf rotonde Joure richting Scharsterbrug Zaterdags tot 5 uur open. Postbus 80 7200 AB Zutphen F.B. Koenweg 2 7203 AA Zutphen (31)5750 - 15100* Heemschut, juti-augustus 1988 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 7