Reizende tentoonstelling over de Atlantikwall BERT FRANSSEN Interesse voor Duitse bunkers ontwaakt Een gevoelig onderwerp. Er loopt een 6000 km lange linie van tienduizenden verdedi gingswerken langs de westkust van Europa. De Atlantikwall, gebouwd door de Duitsers tussen '40 en '45. Langzaam maar zeker komen Duitse bunkers in de belangstelling. Voor volgend jaar is zelfs een door Europa reizende tentoonstelling over de Atlantikwall gepland. Er zijn vele Duitse verdedigingswerken in Nederland, misschien wel een paar dui zend (het juiste aantal weet niemand). Zijn dat duizenden monumenten?Dat is maar hoe je het bekijkt. Ze maken deel uit van een pakweg 6000 km lange verdedigings linie, de Atlantikwall. Lopend van Noorwe gen, via Denemarken, Duitsland, Neder land, België naar de golf van Biskaje. Tienduizenden werken in totaal. Maar vele zijn al verdwenen, vooral in Nederland. Aan de ene kant niet zo'n ramp: er blijven er nog 'genoeg' over. Maar de verdwenen bunkers zijn bepaald niet de minst interes sante. Historicus Peter Saai, deskundig op het terrein van 19de en 20ste eeuwse verdedi gingswerken: 'In Nederland zijn heel veel interessante bunkers verdwenen. Sinds de oorlog is een groot stuk van de duinen af geslagen en als hier een bunker op het strand terecht komt wordt ie opgeruimd. In Frankrijk laat men hem gewoon liggen. In Noorwegen kalft natuurlijk minder af, daar staat nog bijna alles wat gebouwd is. Een heel interessant complex lag op het eiland Beer. Het was het kemwerk van de Festung Hoek van Holland en omvatte tientallen bunkers op een heel klein ge bied, dat is helemaal verdwenen. Daar is het Botlek-gebied voor in de plaats geko men. Katwijk-ander voorbeeld - had een heel interessant complex met luchtafweer- batterijen en open beddingen voor kustge- schut. Allemaal onder het zand geschoven. Vijf jaar geleden was het nog helemaal in tact.' Wie interesseert zich voor de Atlantik wall? Degenen die zich er beroepshalve mee bezighouden zijn op de vingers van één hand te tellen. Voor een deel verklaart dat juist Peter Saais interesse. 'Een afge likte kerk, dat weten we nu wel!' zegt hij pittig. 'Bunkers zijn ruines waar niemand zich mee bemoeit. Dat zijn voor mij de ideale monumenten.' Samen met collega Rudy Rolff reisde hij de Atlantikwall enige malen af (Noorwegen nam Rolff alleen voor zijn rekening). Ze verzamelden enorm veel materiaal: plattegronden, voorwerpen, kaarten, maquettes, oude filmfragmenten. Voor 'modeme' verdedigingswerken komt echter geleidelijk meer belangstelling, ook van overheidszijde. En zo kan het ge beuren, dat de Stichting Kunstprojecten te Rotterdam een tentoonstelling over de At lantikwall in voorbereiding heeft. Het is een particuliere instelling zonder banden met overheid of bedrijfsleven. Zich rich tend op het organiseren van tentoonstellin gen voor een breed publiek, waar vanuit de Stichting geen geld bij moet, want dat heeft ze niet. Rondreizende tentoonstellin gen zijn heel aantrekkelijk. Een voorbeeld daarvan is 1'Architecture est un jeu...mag- nifique. Een aantal architecten kreeg de opdracht met LEGO woonhuizen en ge bouwen te ontwerpen, die op de tentoon stelling getoond worden. In de Atlantikwall vermoedt men ook een rondreizende publiekstrekker. De plannen van Albert Roskam, directeur van de Stichting Kunstprojecten, zijn ambitieus. Op de tentoonstelling moet in zijn visie iets duidelijk worden over ontstaansge schiedenis, architectonische betekenis en huidig gebruik van de verdedigingslinie. Zo'n zestig procent van het oppervlak wordt echter ingenomen door opdrachten die gegeven worden aan landschapsarchi tecten en kunstenaars. Bunkers als inspira tiebron voor kunst design. Emoties Geschiedenis en architectuur van de At lantikwall zelf komen er dus wat bekaaid af. Peter Saai, die het historische gedeelte voor zijn rekening neemt, vindt het heel jammer. Maar volgens Albert Roskam kon zijn stichting niet anders. Met name in Bel gië en Frankrijk ligt het onderwerp Duitse bunkers erg gevoelig. Benadrukken van De batterij van bunkers 'Heerenduin'bij IJmuiden (foto Stichting Kunstprojecten in Rotterdam) 6 Heemschut, juli-augustus 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 6