Ons tijdschrift Kritische geluiden tijdens Algemene Vergadering Excursie naar Noord- Limburg Congres over Valkhof in Nijmegen Hetzij een bestuurslid, dat nauw is betrokken geweest bij het wel en wee van ons tijdschrift, vergund bij zijn aftreden enkele opmerkingen te maken. Hij heeft gemerkt, dat er onder de leden verschillende verwachtingen bestaan over inhoud en uiterlijk van ons blad. Er zijn leden, die een architectuur-historisch blad verwachten, vol studies over monumenten, hun bouwmeesters en bouwstijlen en over de wijze, waar op zij moeten (en worden) gerestaureerd. Anderen vinden dat veel te wetenschappelijk en zeggen: 'Hou nu eens op met al die discussies, of Paleis Noordeinde nu goed of maar matig is gerestau reerd en of dat hek er voor nu wel of niet hoort.Zij willen lichtere kost en nieuws over winst en verlies in ons monumentenbestand. Wel over monumenten, maar niet zo tech nisch en ingewikkeld. Zij hebben in de eerste plaats behoefte aan een blad over monu menten, die zij kennen en waar zij van houden. En dan zijn er, die willen weten, wat de Bond Heemschut nu doet. Welke acties heeft Heemschut gevoerd en welke excursies heeft het georganiseerd. Het zal duidelijk zijn, dat een tijdschrift met een zo veelzijdige lezerskring zich niet op één groep kan richten. Daarom streven re dactie en redactieraad er naar ieder iets van zijn of haar gading te bieden. Heem schut is een verenigingsorgaan, het legt verantwoording af van de acitiviteiten van de Bond en van zijn beleid. Het geeft zo veel mogelijk technische informatie over monumenten en het beleid van de over heid ter zake. Wat de een het meest inte resseert, vindt een ander misschien verve lend. En omgekeerd. Daarom een ge mengde inhoud, die ieder wat van zijn ga ding geeft. Wij horen zelden, wat u mist of juist waardeert. Laat het eens weten. Wat wij de laatste maanden wel horen, is dat men het tijdschrift zo dun vindt. Ve len willen een dikker blad op beter pa pier. Dat wil de redactie ook! Maar de (schaarse)leden die onze laatste Alge mene Vergadering bezochten en daar in zicht kregen in de financiën van de Bond, weten dat zulks om geldelijke redenen on mogelijk is. Helaas moest er onlangs weer op het tijdschrift worden bezuinigd. Van uw contributie is ongeveer 20,- beschik baar voor het tijdschrift en met zo'n bedrag maak je niets spectaculairs. Ter vergelij king zij meegedeeld, dat het tijdschrift 'Monumenten' 72,50 kost en het pas ver nieuwde 'Bulletin van de Koninklijke Ne derlandse Oudheidkundige Bond'f 65,-. Maar die hebben geen van beide een pro vinciaal vertakte organisatie, die voortdu rend in de weer is met het behoud van ons erfgoed, en evenmin zo'n deskundig bu reau. Ook die komen uit uw contributie, ook al zijn de meeste werkers vrijwilligers, die niet eens allemaal hun onkosten ver goed krijgen. Voor 50,- contributie en magere subsidies lom je niet op de eerste rij zitten. Het is toch al een wonder, wat Heemschut met zijn beperkte middelen weet te bereiken en hoe groot zijn deskun dig gezag is. Als u meer wilt, is er maar één weg. Zorg voor nieuwe leden. Hun contributie is in mindere mate nodig voor de vaste landen en kan bijdragen tot een dikker, mooier en frequenter verschijnend tijd schrift. Zijn al uw buren al lid? Uw fami lieleden en vrienden? Ik verwacht geen antwoord op deze misschien pijnlijke vra gen, maar hoop wel dat u er over nadenkt en tot daden overgaat. Adverteren uw za kelijke relaties in ons orgaan? Heemschut is voor het overgrote deel afhankelijk van de contributies en giften en maar voor een klein deel van subsidies. De Bond kan niet zonder leden en ons tijdschrift niet zonder adverteerders. W. L. Jansen, lid Dagelijks Bestuur en voor zitter van de redactieraad. N.B: De vereniging heeft onlangs speciaal t.b.v. het tijdschrift enkele giften ont vangen, waaronder een van Unilever. De gevers worden van harte bedankt. (Red.) De Algemene Vergadering van de Vereni ging, die gehouden werd op 25 juni 1988 in het stadskasteel 'Oudaen' te Utrecht, stond voor het eerst onder leiding van de nieu we voorzitter de heer J. Franssen. Langdurig werd stilgestaan bij dè afhande ling van de procedure inzake het ontslag van Mw. Hengeveld-Brand. Enkele leden van de in 1986 - tijdens de in Delft gehou den Algemene Vergadering - ingestelde commissie van informatie lieten hierover kritische geluiden horen in de richting van het bestuur, met name over het feit, dat de bedoelingen en intenties (n.1. het uitoefe nen van een apaiserende invloed) van de Algemene Vergadering van 27 juni 1987 door het bestuur onvoldoende begrepen zijn. Ook werd kritiek uitgeoefend op de summiere wijze, waarop Algemene Verga deringen in het tijdschrift worden aange kondigd, het geringe contact met de leden en in het algemeen het (weinig democra tisch) functioneren van de Bond. De Voorzitter zegde toe, dat het bestuur over de kwestie ontslag Mw. Hengeveld nog met een verklaring in het tijdschrift zal komen en dat de overige kritische gelui den reeds onderwerp van beraadslaging zijn. Maatregelen worden uitgewerkt ter verbetering van de door de leden geuite kritiek. Bovendien zal Heemschut zich meer moeten richten tot de jeugd. Daaraan wordt eveneens gewerkt. Besloten werd de commissié van informa tie te déchargeren. De rekening en verantwoording over 1987 werden goedgekeurd. Van de begroting 1988 werd met instemming kennis geno men. Tot leden van het algemeen bestuur werden herbenoemd: Mw. dr. S. E. Stei- genga-Kouwe ën de heren W. J. Corten- raad, A. Stork, mr. W. W. Hopperus Buma en drs. D. van Leeuwen. Tot voorzitter van de Provinciale Commissie Groningen werd benoemd de heer J. P. H. Bruins Slot te Sauwerd en tot voorzitter van de Provin ciale Commissie Utrecht de heer drs. C. H. Staal te Utrecht. Zaterdag 8 oktober 1988 organiseert de Afdeling Limburg i.o. van Heemschut een 2e excursie naar Noord-Limburg. Na aan komst te Venlo van de treinen uit Roer mond 9.38 uur, Nijmegen 9.50 uur en ten slotte 10.02 uur uit Eindhoven vertrekt de autocar van het Stationsplein onmiddellijk naar Gennep, de vroegere vesting van het Hertogdom lüeef. Koffietafel in Hotel de Kroon aldaar (telefoon 08851-11612). Van daar naar het 16e-eeuwse kasteel Heyen, bewoond door beeldhouwer Peter Roo- vers, die in 1975 voor zijn restauratie ervan de ere-medaille kreeg van het Intematio- nales Burgen-Instituut. Vervolgens kasteel Well en aan de linker Maasoever langs de kastelen van Ooyen en Lottum naar Grub- benvorst, om er in of op het terras van Hos- tellerie Breidenbach koffie of thee plus Limburgse vlaai te nuttigen. Tenslotte langs het Gebroken Slot naar Venlo, waar we tegen 17.00 uur aankomen. Vertrek der treinen naar Eindhoven 17.31 uur, Roer mond 17.11 uur of 17.41 uur en Nijmegen 17.14 uur of 17.44 uur. Inschrijving door overmaking van 40,— per persoon op postrekening nr. 124326 van de Bond Heemschut, onder vermel ding van 'Excursie Limburg'. N.a.v. de discussie Heemschut (zie Heem schut 1,3/4 en 5 van 1988) over al dan niet herbouw van het Valkhof complex in Nij megen vindt er op 29 oktober in de Lin- denberg te Nijmegen een congres plaats, dat wordt georganiseerd door de Kuns thistorische Salon Nijmegen in samenwer king met de Bond Heemschut. Eerst zullen er drie lezingen worden ge houden over de historie van het complex, en reconstructies in het algemeen en die van het Valkhof in het bijzonder. Daarna volgen in korte uiteenzettingen de meningen van de diverse partijen t.a.v. re constructie. Zo komen aan het woord de gemeente Nijmegen, de Valkhof-vereni ging, de stadsarchitect van Nijmegen, een lid van de gemeentelijke monumenten commissie, een deskundige, die herbouw vanuit toeristisch-economisch perspectief bekijkt en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Geïnteresseerden zullen in discussie kun nen treden met de gastsprekers, die sa men een forum zullen vormen. Heemschut, juti-augustus 1988 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 5