Jugendstil-pand in Veendam met sloop bedreigd JUGENDSTI Herbouw havenlicht Pleidooi voor schepradgemalen Station van Hoogezand mag niet verdwijnen Oude boerderij Pand Kos aan de Kerkstraat met sloop bedreigd, (foto Lydia Sloothaak) blemen alleen maar groter zullen worden. Volgens de bond is het oude dorp niet gediend met een uitbreidend grootschalig winkel- bestand. Emmeloord - De lichtwachterswo- ning in de voormalige vluchthaven Oud-Kraggenburg, midden in de Noordoostpolder, is een van de 31 rijksmonumenten in de provincie Flevoland. Vroeger moesten schip pers bij het naderen van de vlucht haven het licht op dit huis in één lijn zien met het havenlicht op het hoofd van de leidam. Het haven licht is er nog steeds, maar nage noeg weggeroest en vrijwel zeker niet meer te herstellen. Waar schijnlijk is het licht geen be schermd monument, maar de Bond Heemschut heeft B en W van de gemeente Noordoostpolder toch gevraagd het volgens de oorspron kelijke tekeningen opnieuw te laten vervaardigen. In het onder wijs kan het havenlicht dan dienen als leerproject. Volgens de bond behoort het licht als samenstellend deel van het monument Oud-Krag- genburg behouden te blijven. Kampen - Het Waterschap IJssel- delta heeft nog twee gemalen met ijzeren scheprad in gebruik, name lijk het uit 1856 daterende gemaal in de polder Broeken en Maten en dat van de polder Mandjeswaard, dat is gebouwd in 1926. Het water schap wil de gemalen automatise ren en meent dat de bestaande mechanische installaties zich daar voor niet lenen. De Bond Heem schut heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg verzocht te wil len bevorderen dat beide gemalen op de rijksmonumentenlijst wor den geplaatst. Schepradgemalen worden immers niet meer ge bouwd en zijn in Nederland zeld zaam. Het scheprad is vijf eeuwen lang toegepast en heeft bij uitstek gezorgd voor het bewoonbaar hou den van grote delen van het land. Daarbij komt nog dat geen enkel ander type opvoerwerktuig zo eenvoudig is, een zo lange levens duur heeft en zo geringe onder houdskosten vergt. Cultuur-histo risch zijn ze van grote waarde, meent de bond. Hoogezand-Sappemeer - Het ruim honderd jaar oude stationsgebouw dreigt te verdwijnen en te worden vervangen door een kleiner ge bouw. De Bond van Heemschut zette zich in voor behoud van het oude gebouw, maar de gemeente wilde met de Nederlandse Spoor wegen niet tot overeenstemming komen. De gemeenteraad had af gezien van verdere steun aan be houd van het oude gebouw. De Bond Heemschut heeft nu de minister van Verkeer en Water staat verzocht er bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen op aan te dringen de sloop in elk ge val tot 1 januari 1989 op te schorten. In de resterende tijd wil de bond zich intensief inzetten voor het be houd van het gebouw. Aan het Beneden Oosterdiepin Veendam wordt op dit moment het fraaiste Jugendstil- pand van deze Groningse gemeente met sloop bedreigd. Voor ons reden de werkgroep Jugendstil - architectuur Veendam hieronder ruimte te geven het pand te 'verdedigen'. Fred C. Ootjers geeft allereerst de historische waarde van het object aan. 'Het betreffende gebouw - schrijft hij - is een unieke representant van het tijdperk van de industrialisatie van Veendam, die op gang kwam na het verdwijnen van de scheepvaart (midden van de tweede helft van de vorige eeuw). Aan het Oosterdiep verrezen toen in snel tempo o.a. verschei dene kantoorpanden en fabrikantenwo ningen, waarvan enkele onder Jugendstil- architectuur werden gebouwd. Het pand Beneden Oosterdiep 23 is zo'n gebouw, (zie foto pag. 3) Kort na 1903 verrees het als een gloed nieuw en destijds zeer modem onderko men voor de Nederlandsche Hypotheek bank. Deze Nederlandsche Hypotheek bank was in 1890 opgericht door de Veen- dammers mr. N. F. Wilkens en dr. Bos en beleefde onder de opkomende industriali satie een spectaculaire groei. Zó goed ging het de Nederlandsche Hypotheek bank voor de wind, dat reeds in 1903 moest worden uitgezien naar een ruimere kantoorbehuizing. Deze werd gevonden aan het Beneden Oosterdiep, aan de zuid zijde van de woning van één van de op richters van de hypotheekbank, t.w. mr. N. F. Wilkens. Volgens een acte, d.d. 12 maart 1903 uit de archieven van de Rabo bank te Veendam, stond tot december 1903 op de uitgekozen plek nog een wo ning van een borstelfabrikant Rubingh. Het nieuwe kantoorgebouw moet dus na deze datum gebouwd zijn. Het verdere onder zoek naar de bouw- en woongeschiedenis van het pand - wat nog steeds voortduurt - moet de precieze bouwdatum én de naam van de architect aan het licht brengen. Het pand kunsthistorisch beschouwd Het pand is, zoals gezegd, gebouwd in de tussen 1890 en 1910 in Europa veel toege paste Jugendstil. Voor warenhuizen, fabri kantenwoningen, kantoren en hotels - ty pen gebouwen met een korte geschiede nis en derhalve nog niet gebonden aan be paalde conventies in de vormentaal - was de Jugendstil een heel bruikbare stijl. Zo ook in Veendam. Tussen 1900-1910 verre zen er verschillende gebouwen in deze opmerkelijke bouwstijl. Het pand Beneden Oosterdiep 23 is van deze unieke architec tuur nog een bijzonder fraaie getuigenis. Rijk aan symbolische ornamentiek, natuur steen en asymmetrie aan de buitenzijde, herbergt het binnen de muren een nog vrij gaaf gebleven interieur met o.a. schitte rend geglazuurde tegeltableaus. Het pand heeft door de jaren heen ver schillende eigenaren gekend, zonder dat het al te veel is aangetast. Sinds eind 1987 is het in eigendom van een onroerend- goed maatschappij en thans lijken haar da gen geteld. Sloop is, anno 1988, echter ondenkbaar. Het gebouw is niet alleen voor Veendam, maar voor het hele gebied van de Gronin ger Veenkoloniën van een zeer bijzondere cultuur - én kunsthistorische waarde. Het gebouw dient daarom zo spoedig mogelijk op de gemeentelijke monumentenlijst ge plaatst te worden. Deze lijst moet niet al leen bestaan uit typisch veenkoloniale ob jecten, zoals bijv. schippershuizen, rolpa len, sluizen, e.d. Die objecten immers, ver tellen alleen iets over de geschiedenis van de scheepvaart, welke ruim honderd jaar geleden ophield te bestaan. Daarna is er, met de industrialisatie, juist dat stuk ge schiedenis geschreven, dat ook nu nog - direct - haar invloed doet gelden. Behoud van o.a. het pand Beneden Ooster diep 23 kan dan gezien worden als een hommage aan diegenen die in de beginja ren van de industrialisatie een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de verdere ontwikkeling van Veendam. Dit dan nog los gezien van het feit dat Veendam er, anno 1988, zeer wel baat bij heeft zich uit het oogpunt van toerisme - met daaraan gekoppeld de behoefte aan opvallende cultuurmonumenten -, te onderscheiden van andere plaatsen in de regio Oost-Gro- ningen. Mogelijke alternatieven voor het gebruik van het pand zouden kunnen zijn: een kunstgalerie/kunstuitleen, VW-kantoor/ UIT-buro, gemeentelijke instelling, een za- kenpand of wooneenheden. Het zoveel als mogelijk behouden van de specifieke kunsthistorische elementen van het gebouw wordt, voor welk alternatief er ook gekozen wordt, als zeer wenselijk be schouwd. Er is al genoeg verloren gegaan. Reacties naar Werkgroep Jugendstil-ar- chitectuur Veendam t.a.v. Fred C. Oot jers, Nieuwediep 56, 9512 SJNieuwediep. Tel: 05990-48868; 05987-16393. Heemschut, juli-augustus 1988 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 29