f HEEMSCHUT IN AKTIE Laat klooster bewonen Sloop minder en bouw niet zo hoog Refugiehuis in verval Beeld moet weg Structuurvisie op een andere stad Behoud Ramelerbrug geeft ook besparing Winkels verstoren oude dorpsbeeld Oixschot - Nu de gemeente plan nen heeft de intemaatsvleugel van het kloostercomplex Nazaieth aan de Koestraat te slopen ten behoeve van nieuwbouw, heeft de Bond Heemschut de raad en het college van B en W geschreven dat de be treffende vleugel ook een herbe stemming kan krijgen als woon functie. Het kloostercomplex komt volgens de bond in aanmerking in z'n totaliteit behouden te blijven, gezien zijn grote architectonische, stedebouwkundige en historische waarden. Het complex uit 1907- 1926 vormt een onmisbaar element van het dorpsgezicht en dorpska rakter. Sedert de Middeleeuwen kent Oirschot een centrumfunctie op het gebied van onderwijs. De Latijnse School is daarvan een voorbeeld. Die centrumfunctie is nog steeds herkenbaar in de dorpsstructuur, ook in het complex Nazareth. De Koestraat krijgt er een zekere gewijde sfeer door. Sloop en nieuwbouw zou het stede- bouwkundige en historische ka rakter van de Koestraat niet ten goede komen. De bond herinnert raad en college aan de bezwaren die het Cuypers- genootschap reeds indiende. Dit genootschap noemde een aantal voorbeelden van geslaagde be stemming ten behoeve van een nieuwe woonfunctie. De bond voegt hieraan een voorbeeld toe van een door amputatie verminkt complex: de sloop van een vleugel van het St. Felixklooster in Uden- hout. Weesp - Het bestemmingsplan Pa pelaan en Korte Stammerdijk leidt tot sloop van een tweetal panden en tot hoge woongebouwen. De Bond Heemschut maakt bij het col lege van B en W bezwaar tegen een aantal punten in het plan. Zo het begin markeert van de oude vaarroute naar Amsterdam. Het is van betekenis in het gezicht op de oude stad. De vroegere dokters woning Korte Stammerdijk 6 heeft ook waarde als monument. Ken merkend voor het huis zijn de uit twee delen bestaande bouwmassa, de merkwaardige puntvormige uit- metselingen onder de dakranden, de oude gevelsteen met esculaap, de gegoten ijzeren gevelankers in de vorm van een esculaap en de versiering van de vullingen boven de raamkozijnen. De samenhang met de omgeving is sinds de flat- bouw ernaast helaas verloren ge gaan, zodat de bond meent dat een pleidooi tot behoud van deze wo ning minder overtuigt dan voor de tolgaarderswoning. Niettemin ge ven de architectuur-historische kenmerken voldoende aanleiding tot behoud, meent de bond. De opzet van het aan de Papelaan geprojecteerde woningcomplex als voortzetting van de twee be staande bouwblokken heeft de in stemming van de bond die echter wel graag zou zien dat niet van het aanwezige profiel wordt afgewe ken: twee bouwlagen en een zadel dak. Drie geprojecteerde woongebou wen aan de Korte Stammerdijk ziet de bond als een gewaagd opdrin gen van grote, moderne bouwmas sa's in de richting van de histori sche stad, kennelijk geïnspireerd door het sterk dominerende flatge bouw aan de Casparuslaan. De bond vindt juist deze flat geen juist uitgangspunt voor nieuwbouw aan de Korte Stammerdijk. De reeds zeer schrille contrastwerking van het flatgebouw wordt op deze ma nier voortgezet ten nadele van de op geringe afstand liggende oude bebouwing, waaronder een rijks monument. Den Bosch - Samen met de Vrienden van 's-Hertogenbosch' en de 'Stichting 's-Hertogenbos- sche Monumentenzorg' dringt de De vroegere dokterswoning (links) en de tolgaarderswoning aan de Korte Stammerdijk in de schaduw van oprukkende hoogbouw. Beide panden worden met sloop bedreigd. ziet de bond het pand Korte Stam merdijk 5 als monument. Vroeger was het een tolgaardershuis, dat Bond Heemschut er bij F. van Lanschot Bankiers NV op aan alles in het werk te stellen om de bij de bank in gebruik zijnde pastorie St. Pieter - het voormalige 16de- eeuwse refugiehuis aan de Oude Tolbrug - door een restauratie weer het aanzien te geven dat het uit oogpunt van historie en monu mentale waarde verdient. In een schrijven aan de bankdirectie wij zen genoemde organisaties erop dat de bank in het verleden voor treffelijk werk heeft verricht. Aan koop van monumentale panden met het doel ze te restaureren, is meer dan eens onderdeel van het beleid van de bank geweest. De organisaties maken zich daarom zorgen over het refugiehuis: het blijft in vervallen staat achter. Den Bosch - Het ontsierende plas tiek in de voortuin van het voorma lige Gouvernementshuis moet wor den weggehaald. De Bond Heem schut had tegen illegale plaatsing geprotesteerd bij het college van B en W (zie Heemschut februari '88, blz. 22). Het college besloot de be nodigde bouwvergunning niet als nog af te geven omdat dit in strijd is met het bestemmingsplan en met de bouwverordening. Groningen - De Bond Heemschut betuigt in hoofdlijnen instemming met het concept Structuurvisie Verbindingskanaalzone waarin de Dienst Ruimtelijke Ordening een beeld geeft van de plannen die de gemeente met dit stadsdeel heeft. De visie wekt bij de bond op som mige punten echter de indruk dat de gemeente overspannen ver wachtingen op langere termijn heeft, wat de vraag doet rijzen of een nadere bezinning niet noodza kelijk is. De stad heeft volgens de bond een zwakke positie als cen trum van een zeer dun bevolkt ge bied, zwakke internationale be trekkingen en een inwonertal dat in de prognoses voor de komende decennia nog steeds daalt. Het is zeer de vraag of er tot 1991 jaarlijks behoefte zal zijn aan ruim 10.000 m2 bedrijfsruimten en kantoren. Kritiek heeft de bond op onderde len. Zo vindt de bond de toevoe ging van een locatie tussen Here- brug en Emmabrug onaanvaard baar omdat door deze plannen het zicht op de oude stad en de water sportactiviteiten radicaal wordt af gesloten. Verder past in het Stati onsgebied wel de geplande ge concentreerde bebouwing, maar niet tot een hoogte van 100 meter. Die maat doet volgens de bond het karakter van een middelgrote stad geweld aan. In het gebied Glaudé is het niet alleen de vraag of de concentratie van hoogbouw een te grote verkeersdruk op het nabijge legen kruispunt zal gaan veroorza ken, maar ook of de hoogbouw niet in conflict komt met de woonbe bouwing en daarom ontoelaatbaar is. De bond acht de voorgenomen be bouwing aan de Westerhaven een ingreep die nimmer mag plaats vinden omdat hierdoor een einde wordt gemaakt aan de historische stadsruimte en omdat de immense afmetingen ervan in conflict zijn met de omgeving. Bij de Oosterha ven gaan de plannen zover dat de helft van de havenwand wordt geli quideerd. De bond noemt dit een onthutsend concept waarin begrip pen als stedebouwkundige ruimte vorming en integratie van oud in nieuw onbekende grootheden zijn. Zwolle - De provincie overweegt bij de vérbetering van de provinci ale weg tussen Raalte en Holten de Ramelerbrug over het Overijssels Kanaal te vervangen door een er naast aan te leggen duikerbrug. De brug kan ook behouden blijven en alleen voor fietsers toegankelijk worden gemaakt, maar dat kost jaarlijks 15.000,- aan onderhoud. De bond Heemschut pleit bij Gede puteerde Staten van Overijssel voor behoud van de brug uit land schappelijk en cultuur-historisch oogpunt. De bond wijst erop dat de brug met de andere over het ka naal gelegen bruggen een voor beeld is van een bouwtechniek die thans niet meer gevonden wordt (zie ook Heemschut 86/7 blz. 117, 87/1 blz. 15 en 88/5 blz. 21). Boven dien: behoud kost niet alleen geld, het geeft ook besparing. De nieuwe duikerbrug kan smaller worden als de Ramelerbrug intact blijft. Volgens de bond betekent genoemde 15.000,- gekapitali seerd een bedrag van twee ton en dat zou best wel eens ongeveer het bedrag kunnen zijn dat wordt Ver diend' bij aanleg van een smallere duikerbrug. Huizen - De plannen voor de bouw van winkels aan het Oude Raadhuisplein en aan de Kerk straat verontrusten de Bond Heem schut. Gevreesd moet worden voor ernstige verstoring van het histori sche dorpsbeeld. Het aanzien van het Oude Raadhuisplein kan wel licht verbeteren door een in schaal en architectuur passende winkel bebouwing, maar dan moet wel de rooilijn naar voren, zodat het plein een meer besloten karakter krijgt en er voldoende afstand blijft tot de erachter liggende bebouwing. Winkelbouw in de Kerkstraat waarbij twee historische panden zouden verdwijnen geeft naar de mening van de bond een stede bouwkundige versnippering die schade doet aan het dorp. Ge vreesd wordt dat de parkeerpro- 28 Heemschut, juli-augustus 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 28