Drastisch opschonen ten gunste van behoud? Ütt Een antwoord aan prof. Singelenberg Tijdens het onlangs gehouden symposium 'Jongere bouwkunst in Gelderland'poneerde prof. Singelenberg de stelling, dat we tot een rigoreuze opschoning van het bestaande monumentenregister moeten overgaan, willen we ruimte vrijmaken om tot een effectieve bescherming van de jongere bouwkunst in staat te zijn. Ondergetekende kan zich ten dele wel vinden in het kritisch doorlichten van het register, maar de eerste vraag die bij hem opkomt is: over welk register hebben we het eigenlijk? Ingewijden weten dat vele vermeldingen in het register te onvolledig zijn om de desbetreffende monumenten ermee te beschermen maar óók om ze af te voeren en prijs te geven aan verande ringen, verwaarlozing en zelfs sloop. Prof. Singelenberg wil van het heden geen knekelhuis van het verleden maken. Akkoord, maar weinigen toch zullen de as sociatie met een knekelhuis in zich op voe len komen bij een wandeling over de Kei zersgracht in Amsterdam, door de St. Jan in Den Bosch of de Markiezenhof in Ber gen op Zoom. De waardering voor een kunstwerk hangt o.a. af van het vermogen daarvan om blijvend te boeien en als het ware doorlopend aktueel te zijn. In dat op zicht is er geen verschil aan te wijzen tus sen b.v. een middeleeuwse triptiek, een Vermeer of een Mondriaan, hetzelfde gaat volgens schrijver dezes ook op voor archi tectuur. Als we al het gevoel hebben in een knekelhuis rond te waren dan over komt ons dit veeleer in slecht gebouwde, slecht onderhouden en vervolgens geheel of gedeeltelijk aan leegstand en verloede ring prijsgegeven straten/wijken. En veel van deze wijken dateren van na 1850! Niet de leeftijd maar de kwaliteit van het oor spronkelijk ontwerp en de staat van on derhoud bepalen of er sprake is van een object dat al dan niet in het register ge handhaafd dient te blijven. Het tweede argument: onze monumen ten staan de eigentijdse bouwkunst en be hoefte eraan in de weg. Als dit al zo is gaat dat volgens ons toch ook op voor de bouw kunst uit de periode 1850-1940, immers deze objecten staan er ook al. Getalsmatig komt het argument bij ons niet erg sterk over, zelfs als we het aantal in het register opgenomen monumenten zouden verdub belen dan nog maken de monumenten maar een zeer gering percentage van het totale aantal gebouwen in ons land uit. Dat onze jonge architecten zo weinig kansen krijgen zich te manifesteren en hun ideeën waar te maken komt eerder door het feit dat ze veel te weinig bij nieuwbouwprojec ten, veelal om budgettaire redenen, be trokken worden. In zijn feestelijke af scheidscollege als hoogleraar Restauraties aan toen nog de TH Delft memoreerde prof. C. L. Temminck Groll aan het feit dat in ons land nog slechts 20% van het nieuwgebouwde volume door architecten ontworpen wordt. Geen wonder dat onze jonge ontwerpers aan de kant staan! Eigentijdse nieuwbouw aan de Keizersgracht (nr.298) Niet altijd een succes (foto Jac. Rieder). Te kostbaar? Het derde argument, de kostbaarheid van een (te) groot monumentenbestand in laten we zeggen 2010 is eveneens aan vechtbaar. Laten we er eens van uitgaan dat we de af te voeren monumenten niet slopen, dan kost hun onderhoud nog steeds geld, alleen drukt dat dan op de particuliere huishoudens. Maar sloop, ge volgd door nieuwbouw kost eveneens geld. Jonge bouwkunst moet ook onder houden worden, alleen ter discussie staat of dit vanuit de particuliere- dan wel de overheidsbeurs dient te gebeuren. Veel van onze monumenten zijn woonhuizen, die kun je dus simpelweg blijven gebrui ken als zodanig, of de staat een spiksplin ternieuw rijtjeshuis van een premie voor ziet of een woonhuismonument van een on- derhoudssubsidie is om het even. Over kansen en uitdagingen voor jonge bouw kundigen gesproken, regelmatig lezen we in 'Heemschut' van al dan niet geslaagde pogingen oorspronkelijk niet als huis ge bouwde monumenten voor bewoning ge schikt te maken. Dit blijkt bovendien vaak voordeliger dan sloop gevolgd door nieuwbouw. (Zie het artikel van Egbert Hoogenberk over deze problematiek in Heemschut 1983 no. 4/5 blz. 62 e.v.) Los van hun bouwjaar of -stijl kost het onderhoud van gebouwen geld, hoeveel, dat hangt af van de gebruikte materialen, vormgeving èn het waakzame oog van de eigenaar/be heerder, dat tijdig kleine gebreken op spoort en aanpakt zodat grote kostbare in grepen voorkomen kunnen worden. Kosten monumenten alleen maar geld? Zeker niet, onafhankelijk van hun ge bruikswaarde oefenen ze ook aantrek kingskracht uit op toeristen en een leuk ingerichte, goed onderhouden èn be woonde binnenstad is misschien wel het belangrijkste wapen in de strijd tegen ver vreemding, vandalisme en bepaalde vor men van criminaliteit. Deze reactie op de toespraak van prof. Singelenberg zou ongetwijfeld nog langer kunnen zijn en hechter onderbouwd kun nen worden. Het journalistieke kader waarbinnen zij plaatsvindt en het feit dat wij, ondanks gedane moeite, niet in staat waren het gehele betoog van dhr. Singe lenberg te achterhalen stellen hun beper kingen. Een ding dient duidelijk te zijn, dit antwoord is geen betoog voor of tegen bouwkunst van welke stijl of uit welke pe riode dan ook, wèl is het een oproep tot nimmer aflatende waakzaamheid en een uitdrukking van de afkeer die wij nu een maal voelen ten opzichte van al te simpele oplossingen, die vóór we het weten min der integere lieden een vrijbrief verschaf fen voor afbraak en kaalslag. Professor Singelenberg heeft de handschoen toege worpen, wij konden niet anders doen dan hem oprapen maar houden ons aanbevo len voor verdere kritiek dan wel bijval. Wie duelleert er mee? Drs. L. H. van derMeule, restauratie/beleidsdeskundige monumentenzorg en lid van de Bond Heemschut Het oude Raadhuis (1168) van Hilversum aan de Kerkbrink is begin juni officieel heropend als het Goois Museum. Het in neo-renais- sance opgetrokken gebouw diende in de 18de eeuw als Regthuis. Vanaf 1881 was het raad huis en nu dus streekmuseum. Op 27 augus tus houdt het museum een Open dag. Heemschut, juli-augustus 1988 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 27