NIEUWS UIT DE PROVINCIES Drenthe Flevoland Overijssel Gelderland Utrecht De Bilt Westenesch wordt beschermd dorp Alleen platte daken Carillon verwijderd Carillon zwijgt Actie voor De Roöhaen 'Bruidschat' kan kerken redden Bank als vestingwal Restaurateur blijkt illegale sloper Stadskasteel in restauratie Sloop bedreigt de uit 1888 daterende textielfabriek Willink te Winters wijk. Heemschut zit op het vinkentouw (foto Henk Westerveld) Emmen - De gemeenteraad zal zich moeten uitspreken over de aanwijzing van de buurtschap Westenesch tot beschermd dorps gezicht. Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur heeft al laten weten hiertoe bereid te zijn. Westenesch, dat te ruggaat tot de 12e eeuw, telt een groot aantal bijzondere Saksische boerderijen. De meeste zijn uit de 19e eeuw, maar in aanleg zijn de meeste hoofdgebouwen zo'n hon derd jaar ouder. Nagele - Vorig jaar is in de raad van de gemeente Noordoostpolder met gemengde gevoelens het voorstel aangenomen toe te staan dat in de uitbreiding Nagele-Zuid schuine daken op de huizen kun nen komen. De architectengroep De Achtheeit in 1949 het dorp Na- gele echter geheel met platte da ken ontworpen als architectonisch voorbeeld volgens de functionalis tische stroming 'Het Nieuwe Bou wen'. Nagele werd uniek in Eu ropa. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg heeft B en W ge schreven niet akkoord te gaan met schuine daken. Deze zijn onaan vaardbaar omdat ze afbreuk doen aan het oorspronkelijke stede- bouwkundige concept, zegt Monu mentenzorg. Nijverdal - Het carillon aan de raadhuisgevel is voor revisie naar klokkengieterij Koninklijke Eijs- bouts in Asten. De gevel zelf is ge sloopt ten behoeve van een ver bouwing en uitbreiding van het raadhuis. Er komt een torentje bij het gemeentehuis, maar vanwege de kosten is het nog niet zeker of de klokken daarin terugkomen. Raalte - De Monumentenwacht heeft ernstige scheuren geconsta teerd in de toren van de r.-k. kerk. Om erger te voorkomen is in eer ste instantie de automatische be speling van het carillon uitgescha keld en is ook de wekelijkse be speling gestaakt. De toren is eigen dom van de kerkelijke, het carillon van de burgerlijke gemeente, zo dat ook al een probleem vormt wie de steiger moet betalen. Zwolle - De "Vereniging Vrienden van de Stadskern'spant zich in om te bereiken dat aan de Melkmarkt de renaissance-gevel zal worden opgebouwd, die bijna honderd jaar geleden in de Diezerstraat werd afgebroken en sindsdien bij de ge meente ligt opgeslagen. De gevel is van de bekende Amsterdamse architect Pieter Vingboons en sierde tot 1890 het huis De Roö haen aan de Diezerstraat. Voor de Melkmarkt zijn plannen in de maak voor een 'Kultureel Integratiepro ject', een samenwerking van het Provinciaal Overijssels Museum, de Librije en het Natuurmuseum West-Overijssel. Volgens de "Vrienden' past de gevel aan De Roöhaen uitstekend bij deze sa menwerking. De Stichting Oude Gelderse Ker ken staat voor de gigantische taak ongeveer 120 kerkgebouwen in de provincie op de een of andere ma nier te redden. Kerkbesturen heb ben geen geld voor restauraties. De Stichting, die tot doel had ker ken in eigendom te verwerven al vorens te restaureren, wil hier nu van afstappen omdat in veel geval len kerkbesturen het eigendoms recht niet wensen over te dragen. Er zullen andere oplossingen moe ten worden gezocht. Secretaris H. van Heiningen van de Stichting heeft onlangs in een interview in het dagblad 'De Gelderlander" ge zegd dat kerkbesturen misschien wel bereid gevonden kunnen wor den een deel van hun onroerend bezit te verkopen. Kerken hebben dit vaak al van vóór de refomatie bij legaat in hun bezit. Als de op brengst wordt geschonken aan de Stichting als een soort 'bruids schat', kan de laatste tien of twintig procent worden betaald die een kerk zelf moet meebetalen aan de restauratie. Het overgrote deel van de benodigde gelden blijft van de overheid komen. Bredevoort - Als het aan de bouw kundige Abeele Reitsma uit Nun- speet ligt, kan een deel van het oude stadje Bredevoort in de buurt van de voormalige Aalter Poort heel goed historisch verantwoord heringericht worden. Reitsma heeft als afstudeerproject van zijn studie bouwkunde aan de Zwolse HTS in vier delen het Beschermde Stads gezicht Bredevoort geschreven. Herinrichting zal in hoofdzaak neerkomen op het herkenbaar aangeven van de historische lijnen. De wallen, waarvan nu nog resten te vinden zijn bij de molen en de Kruittorenstraat, zijn na 17S5 ver vallen, toen het garnizoen werd op geheven. Aan het einde van de vo rige eeuw werden de grachten ge dempt met aarde van de wallen. Op de plaats van de Aalter Poort kan volgens Reitsma heel goed een bankgebouw komen in de vorm van een vestingwal. Het ge meentebestuur wacht op nadere plannen van de Rabo-bank, die wel oren heeft naar de ideeën van de jonge bouwkundige. Blauwkapel - Sinds 1966 is de beeldbepalende bebouwing van dit kerkdorp aangewezen als be schermd dorpsgezicht, waarvoor de gemeente Utrecht binnen de gestelde termijn van een jaar he laas geen bestemmingsplan heeft ingediend. Hierdoor kon achter de huizen aan de Kapelweg een res taurant verrijzen. De restaurant houder, ook wel restaurateur gehe ten, heeft nu enkele fraaie huisjes aan de Kapelweg pal voor zijn eet gelegenheid gesloopt, terwijl er slechts vergunning was verleend voor vervanging van de daken. De restaurateur bleek dit niet te zijn in de zin van hersteller: hij wilde in enkele maanden tijds ter plekke moderne woningen in oude stijl laten bouwen, voor zichzelf en voor zijn dochter. Bouw- en woningtoe zicht heeft de werkzaamheden laten stilleggen tot er vergunnin gen zijn verleend. Er gaapt nu een lelijk gat in de oude gevelwand. In Blauwkapel kwamen indertijd bewoners in verzet tegen de vesti ging van het restaurant omdat zij allerlei ongewenste ontwikkelin gen vreesden. Zij verloren daar over bij de Raad van State een AROB-procedure. Utrecht - Het 14e-eeuwse stads kasteel Cranesteyn aan de Oude Gracht wordt danig opgeknapt door aannemer Woudenberg te Ameide. Nog dit jaar hoopt men de restauratie gereed te hebben. In 1S79 werd in Cranesteyn een bierbrouwerij ondergebracht. Na 1740 kreeg het stadskasteel weer een woonfunctie. De trapgevel werd klokgevel, het dak werd aan de voorkant afgeknot en kreeg een brede kroonlijst. Omstreeks 1880 werd een kleine neoklassisistische aanbouw van twee verdiepingen aangebracht met onder meer een wc, die als curiositeit gehandhaafd blijft. In 1963 vestigde zich archi tectenbureau Rietveld, Van Dillen en Van Trichfinhet gebouw. Toen kwam ook bij de entree de pui van stalen profielen en glas. Ook deze blijft intact. Na de restauratie bevat Cranesteyn twaalf appartementen waarin het merendeel van de bewoners te rugkeert. Zij zullen er de ver trouwde versierde plafonds in aan treffen, benevens betimmeringen en de opvallende schoorsteenman tels. Architectenbureau Oosting en Beinderman uit Utrecht streeft bij de restauratie niet naar het hand haven van een bepaalde stijl. In tegenstelling tot wat wij in ons juni-nummer berichtten (pag. 21) wordt de boerderij aan de Hoofd elijk te De Bilt niet afgebroken. Het Utrechts Landschap is zuinig op haar monumenten en heeft gezocht naar een nieuwe bestemming voor de boerderij. Het Academisch Ziekenhuis Utrecht wil haar nu ver bouwen tot kinderdagverblijf, waarbij het aanzicht ongeschonden zal blijven. 26 Heemschut, juli-augustus 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 26