Monumenten-werkdag Nunspeet geslaagd Mtm»; STUDIEDAG ABELE REITSMA Dit jaar nog krijgt de gemeente Nunspeet een monumentenverordening en een bijbeho rende commissie. Uiterlijk september 1989 volgt de definitieve vaststelling van een ge meentelijke lijst van beschermde monumenten. Die verwachting heeft wethouder P. P. G. Gommers van ruimtehjke ordening. De wethouder was een van de sprekers op de Monumenten-Werkdag Nunspeet, die vrijdag 10 juni jongstleden op initiatief van Heem kundige Vereniging Nuwenspete plaats vond in het Nunspeetse gemeentehuis. Op deze unieke themadag waren enkele inleidingen, een diapresentatie, een busrit en een forumgesprek gewijd aan de mo numenten binnen de Nunspeetse gemeen tegrenzen en aan het nog te ontwikkelen gemeentelijke monumentenbeleid. Cen trale vragen waren: 'Zijn er monumenten in de gemeente Nunspeet?' en 'Hoe stellen we de toekomst van de historisch karakte ristieke plekjes veilig?'. Nuwenspete be oogde met dit evenement een concrete impuls te geven aan de plaatselijke ge- dachtenvorming over monumenten, om zo de totstandkoming van het gemeentelijke beleid te stimuleren en het draagvlak er voor te vergroten. In de Nunspeetse Open bare Bibliotheek was gedurende de maand juni de NCM-tentoonstelling 'Jonge Bouwkunst 1850-1940' te zien, met daarbij een literatuurtafel over monumenten. Het bijzondere initiatief van de heemkundige vereniging werd financieel gesteund door Tafelronde Nunspeet en door een make laar, een architect en een restauranthou der. Voorafgaande aan wethouder Gommers spraken ir. W. L. Jansen uit Utrecht, be stuurslid van de Bond Heemschut, over 'Wat is een monument', en J. W. Hagen beek, oud-recreatiegids van de gemeente, over 'Heeft Nunspeet monumenten?'. Het programma werd bijgewoond door ruim dertig personen, afkomstig van onder meer Heemschut, Nuwenspete, het ge meentebestuur, plaatselijke politieke par tijen en allerhande verenigingen. Tijdens een rondrit met een oude bus konden de deelnemers zich een beeld vormen van het rhonumentenbezit van ach tereenvolgens Nunspeet, Vierhouten, El- speet en Hulshorst. Karakteristiek voor Nunspeet zijn bijvoorbeeld de zoomhuisjes (zie foto), die veel dagloners sinds 1830 op de arme zandgrond van het zoomgebied bouwden. Van de honderden huisjes zijn er nog maar enkele over. Een voor een komen ze leeg te staan, om vervolgens ge sloopt te worden. Bescherming van deze objecten ontbreekt (nog) geheel. Het huisje op de foto staat al sinds juli '86 leeg. Van het gemeentebestuur ging niemand mee met de busrit, 'om geen verwachtin gen te wekken bij de eigenaren van de panden'. Het gemeentebestuur is (helaas) erg voorzichtig bij de oriëntatie in het veld, in afwachting van de criteria die voor de selectie van beschermenswaardige pan den vastgesteld zullen worden. Financiële mogelijkheden In zijn inleiding 'Nunspeets gemeentelijk monumentenbeleid in 1990' besteedde de wethouder nadrukkelijk aandacht aan de financiële mogelijkheden voor een nieuw beleid. Volgens de huidige ramingen zal de gemeente op den duur jaarlijks 185.000,- uit het dorpsvemieuwingsfonds besteden aan het monumentenbeleid. Daarnaast heeft de provincie Gelderland subsidiemogelijkheden voor de gemeente. De wethouder deelde mee Nuwenspete in de gemeentelijke monumentencommissie te willen betrekken. Zolang er geen lijst van beschermde monumenten is, ziet wethouder Gommers slechts één mogelijkheid om monumentale panden te behouden: de actievoerende groep moet deze dan zelf aankopen en restaureren. In reactie daarop stelden en kele aanwezigen dat een gemeente toch al haar beleidsmogelijkheden moet benutten om de overlevingskansen voor oude pan den te optimaliseren. Voor de wethouder was in elk geval duidelijk dat niet alle mo numenten behouden kunnen worden. Zo signaleerde hij tegenstrijdigheden tussen (nog) geldende bestemmingsplannen en de toekomstige aanwijzing van be schermde panden. Ook de financiële mid delen leggen een gemeentelijk monumen tenbeleid beperkingen op. Gezien de be kende ervaringen in andere gemeenten hecht de wethouder veel waarde aan het overtuigen van de monumenten-eigena ren. Een goede voorlichting vindt hij hier bij essentieel. De heer Gommers stelde verder dat realisatie van een eigen Nun speets monumentenbeleid niet ten koste mag gaan van de huidige inspanningen voor de 27 door het Rijk beschermde mo numenten in de gemeente. Tijdens het forumgesprek tot besluit van de themadag, onder leiding van burge meester ing. C. de Kovel, lichtten ir. W. L. Jansen en ondergetekende de activiteiten van respectievelijk de Bond Heemschut en Heemkundige Vereniging Nuwenspete toe. Verschillende aanwezigen benadruk ten dat beide verenigingen alert moeten zijn op ontwikkelingen die de toekomst van afzonderlijke panden bedreigen. Ter afsluiting van de Monumenten- Werkdag kreeg burgemeester De Kovel onder meer de NCM-brochure 'Boerde rijen inventariseren' en de Heemschut-ju bileumuitgave 'Burger en overheid in de monumentenzorg' overhandigd. Heemkundige Vereniging Nuwenspete ziet tevreden terug op een geslaagde 'Mo numenten-Werkdag Nunspeet'. Nuwen spete is er in geslaagd om geïnteresseer den van binnen en buiten de vereniging te mobiliseren voor het (bescheiden) plaat selijke monumentenbezit. De dag is voor bereid door een speciaal gevormde pro jectgroep. De groep maakte een globale inventarisatie van monumentale bouwwer ken in Nunspeet, Hulshorst, Elspeet en Vierhouten. Op basis hiervan is een foto- en diaserie gemaakt en een monumenten route samengesteld. De projectgroep wil met haar onderwerp doorgaan en bereidt nu een gemeentelijke boerderijen-inventa risatie voor, evenals een beschrijving van de aanwezige landhuizen. Van de Monumenten-Werkdag ver schijnt een verslag dat voor een breed pu bliek ter beschikking komt. Het bevat arti kelen over de behandelde onderwerpen en een 'Kleine kroniek van de gemeente Nunspeet'. Dit verslag is te bestellen door 3,- 2,- verzendkosten over te maken op rekeningnummer 91.72.41.657 van 'Nu wenspete' bij de Bondsspaarbank te Nun speet (giro bank: 930313), o.v.v. "Verslag MWD'. Ook giften aan de Vereniging zijn welkom. Een voor Nunspeet karakteristiek zoomhuisje, zoals dagloners sinds 1830 op de arme zand grond bonwden. (foto Abele Reitsma Ing. Abele Reitsma is secretaris van Nu wenspete. Inl. tel. 03412-51212. Heemschut, juü-augustus 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 11