fantastische ruimte-werking en zee van licht. In de hal met zijn monumentale nieuwe trap en omloop op de eerste ver dieping komen alle verkeersroutes samen. Zonder expliciet beoogde functie fungeert de hal zo als centrale ontmoetingsruimte samen met het licht torenende restaurant, dat grenst aan de hal. In de hal wordt elk jaar de nieuwe mode van Mexx gepresen teerd en er vinden ook wel eens feestjes en lunches plaats maar voor de rest straalt de hal primair ruimte uit, wat prima aan sluit op het mode-concept van jong, vrolijk en energiek. Restauratie en nieuwbouw hebben inclusief de inrichting een slor dige 12 miljoen gekost, waarvoor geen cent subsidie werd verkregen. Wordt op die manier een monument economisch ten nutte gemaakt? vragen we office-manager BettyDe Haan. Zeer zeker, zegt zij. We wilden niet voor niets een representatief hoofdkantoor, dat iets uitstraalt. Mexx kon toen niet vermoeden, dat haar nieuwe on derkomen zo sterk de aandacht op zich zou gaan vestigen. Al vóór de ingebruik- name groepten de geïnteresseerden voor het opvallende complex. Op de open dag, die het bedrijf organiseerde kwamen maar liefst 10.000 mensen en regelmatig worden er nu nog excursies gehouden voor architecten en bouwtechnisch geïnte resseerden. Er zijn al diverse mensen langs geweest, die met het gebouw re clame wilden maken maar Mexx zelf ge bruikt haar onderkomen nog niet als zoda nig. Welke kleur? Bij de Rijksdienst stelde men, dat de kleu ren van de voorgevel in de oorspronke lijke kleuren wit en okergeel moesten worden geverfd. Wij vonden de nu aange brachte kleuren nevelwit en grijs veel be ter passen bij onze stijl en zijn bovendien aan het uitzoeken of dat okergeel nu echt wel de oorspronkelijke kleur is geweest. Er is nu afgesproken, dat als de gevel een nieuwe verfbeurt krijgt over een x-aantal jaar deze zaak opnieuw in discussie komt. Verder is er nog wat te doen geweest over de nieuwe plaats, die een klassieke lantaarn kreeg, die inmiddels op de ge meentelijke monumentenlijst staat. De ge meente maakt zich daar echter niet druk over. Wel vond de gemeentelijke wel standscommissie, dat een hek van Heras, dat Mexx naast een mooi smeedijzeren hek had geplaatst om ongewenste bezoe kers te weren niet bepaald fraai oogt. Het zal nu groen worden geschilderd en er komt een lage beplanting voor, zodat het minder in het oog valt. Voor de rest is de gemeente erg ingenomen met nieuwbouw en restauratie. De vorige gebruiker be schikte immers nauwelijks over de midde len het gebouw in goede staat te houden. Van Kempen en Begeer is intussen ver huisd naar een kleiner gebouw in Zoeter- meer. Aan alles merken we, dat de nieuwe ge bruiker haar fraaie werkomgeving met veel liefde bejegent. Een beter uitgangs punt kan een combinatie van een oud en een nieuw monument zich niet wensen. Bo vendien blijkt ook uit deze vorm van her gebruik weer eens, dat steeds vaker het economisch belang van een monumentale omgeving wordt ingezien, een goede ont wikkeling in de monumentenzorg. Doorkijkje vanaf de monumentale nieuwe trap naar de ruime hal (foto Mexx). Zicht op de prachtige trap vanuit de nieuwe hal. (foto Mexx) Zijn erbij de restauratie problemen ge weest met Rijksdienst en gemeente? Noot De restauratie/nieuwbouw is uitge voerd door aannemer Cesman te Alphen Vd Rijn. Tekening van het carrouselvormigpaviljoen van staal en glas, waar het bedrijfsrestaurant van Mexx is gevestigd. MEXX INTERNATIONAL, B.V VOORSCHOTEN, NETHERLANDS Heemschut, juni 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 9