Zure regen, monumenten en milieu Toespraak Brinkman Achterzijde van het huis 'Berg en Vaart' te Ankeveen (aquarel Flip Hamers). Kortenhoefse. Curtevenne heeft de doden akker weer opgeknapt, hekken geplaatst; de gemeente vulde de omringende be planting aan. De organisatie "Vriendschap en boete'herstelde het dodenhuisje. Actief waren leden van de vereniging bij het planten van bomen langs landwe gen. Men heeft gepoogd een mooie hoog- stamboomgaard in het hart van Ankeveen te behouden. Helaas zonder succes. Wel bleef de authentieke boerderij, dicht bij de dorpskerk behouden. 'Een vreselijke slachting', noemt Hamers het verdwijnen van de boomgaard. Aan het behoud van de boerderij heeft ook de Bond Heem schut zijn steentje bijgedragen. Herhaalde lijk heeft de Curtevenne Stichting adviezen bij de Bond ingewonnen. Ander pluspunt voor het dorp Ankeveen wordt het aanbrengen van een ijzeren op haalbrug uit 1888 op de plaats van de Kooi- brug. Door het raam van het hameigebint van de brug krijgt het dorpsbeeld een bij zonder accent, dat verdwenen was nadat dertig jaar geleden de oude ophaalbrug bezweek, met noodlottig gevolg voor een chauffeur en zijn bijrijder. 'De gemeente', aldus voorzitter Hamers, 'blijkt steeds meer bereid om naar ons te luisteren'. De stichting heeft de fotograaf EvertBoeve een fotodocumentatie laten vervaardigen van historische en beeldbe palende panden in de gemeente (er zijn 80 monumenten en 40 beeldbepalende ge bouwen). Die documentatie heeft men de gemeente aangeboden. Men wil er nog een omstandige beschrijving aan toevoegen. 'Curtevenne' is ook vertegenwoordigd in de stichting 'Molen van Gabriël'. Die dankt zijn naam aan het schilderij 'In de maand/uiy'van de schilder Paul Gabriël (1828-1903). Het is overigens niet helemaal duidelijk of de molen die bij fort Kijkuit bewesten Kortenhoef ligt wel de molen is die op het schilderij voorkomt. Omstreeks 1890 ging Gabriël in het Rechthuis te Kor tenhoef wonen. Na hem hebben tal van schilders in dit plassengebied gewerkt - zij vonden er 'schilderachtige' elementen in overvloed. De Curtevenne Stichting wil er zorg voor dragen dat dit authentieke ka rakter van landschap en dorpen zo goed mogelijk behouden blijft. Niet zonder suc ces, naar blijkt. vervolg van pag. 3 ten te Vlaardingen, architect en technisch adviseur van de Bond Heemschut; A. G. Hieselaar te Haarlem, hoofd in- en externe betrekkingen van de VNU; drs. J. Kamer ling te Amsterdam, eindredacteur/voor lichter van de Bond Heemschut; A. Kool wijk te Sauwerd, journalist; B. Kroon, publi cist te Amsterdam; M.J.M. van Rooy te Am sterdam, journalist en publicist en j.Th. Balk te Amsterdam, journalist en colum nist. Minister Brinkman nodigde bij de uitrei king van de Heemschut Persprijs de parti culiere organisaties in de monumenten zorg als Heemschut met nadruk uit hun rol te spelen bij het operationeel maken van de onlangs door de Tweede Kamer aange nomen Monumentenwet. De minister gaf toe, dat nu de monumen tenzorg vooral een zaak van gemeenten wordt het er voor de landelijke monumen tenorganisaties niet makkelijker op wordt. De aandacht zal nu veel meer gespreid moeten worden. Dat verhoogt echter ook de betrokkenheid van de mensen van Heemschut op locaal niveau. De minister noemde de organisatorische opbouw van Heemschut met zijn provinci ale commisssies bij uitstek geschikt om in de nieuwe behoeften van de monumenten wet te voorzien. Heemschut kan met zijn gespreide netwerk van commissies een goede waakhondfunctie vervullen. Hij no digde Heemschut uit met een plan de cam pagne te komen om de samenwerking met de overheid feitelijk vorm te geven. Na tuurlijk mag Heemschut daar dan ook een prijskaartje aan hangen. Maar eerst moet er een inhoudelijke discussie komen over de belangrijke rol, die een organisatie als Heemschut in het nieuwe systeem kan gaan spelen. Jaap Kamerling De wetenschapswinkel van de Universiteit Twente heeft op uitnodiging van de Twentse Academie door Louis van Voort huizen een onderzoek laten uitvoeren naar zure regenschade. Dit rapport verscheen onlangs, onder de titel: 'Zure regen. Mate rialen en Monumenten. Een samenvatting van de wetenschappelijke literatuur in Ne derland' (36 p., geïllustreerd)1' Aandacht wordt besteed aan aspecten als: verzuring, de toestand van de monu menten in Nederland, invloed van zure re gen op materialen, hout en verf, verf, verf op metaal. Ook de invloed van zure regen op metaal, zink, koper, staal en lood wordt geschetst, evenals de schadelijke inwer king bij baksteen, natuursteen, gebrand schilderde glas. Tenslotte wordt in het hoofdstuk 'Dokumentatieschade aan mo numenten' een lans gebroken voor een nieuw soort fotodocumentatie van monu menten (periodiek te herhalen) door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist. Daardoor zou men een duidelijk beeld krijgen van het voortschrijdend verval aan verschillende onderdelen van gebouwen. Op die manier krijgt men de zure regen- schade meer in de greep. Het op 6 december 1987 uitgezonden VPRO-tv-programma "Gouden Bergen', deel 16, was getiteld: De prijs van een schoon milieu21. De tekst van deze produk- tie werpt meer licht op de werkelijke stand van de milieuproblematiek in ons ei gen Nederland. Opruimen van gifbelten gebeurt nauwelijks. Het opslaan van mest door veel boeren in de open lucht (bas sins) is niet afdoende: het vervluchtigt, waait met de wind mee, en komt via neer slag toch in onze bodem terecht. De afge lopen 15 jaar zijn de problemen steeds er ger geworden, omdat de natuur aan de grens is van haar incasseringsvermogen. Bij het natuurreservaat 'Rouwkuilen' (de naam alleen al) in de Peel staat het unieke bordje: 'Betreden op eigen risico' (van wege het zure Tegenonderzoek). Twee bedrijven komen niet terug in de verzuurders-top 10 in 1990, dankzij effec tieve maatregelen: Dow Chemical en Esso. Maar nr. 1 is en blijft: de Shell-raffinaderij in Pemis (p. 7). De tekst is kritisch en bij de tijd! EJ. 11 Verkrijgbaar bij de wetenschapswin kel van de UT, postbus 217, 7500 AE Enschede, tel. 053-893848 Bestelling: door overmaking van 10,- (inclusief portokosten) op giro 4912990 van de Universiteit Twente, o.v.v. 'We tenschapswinkel-rapport nr. 17- fast 1.76200, 41.0620.' 2) Uitgave van VPRO-Publiekservice, postbus 11,1200JC Hilversum, tel. 035- 712811. Titel: De prijs van een schoon milieu, Gouden Bergen, deel 16-/5,-. Heemschut, juni 1988 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 5