'Curtevenne' maakt zich grote zorgen om kleine huisjes 1 J.Th. BALK Dat hadden ze nu met moeten doen, daar aan de Kortenhoefse dijk. Er stond naast het oude vervenershuisje een prachtige decoratieve suikerpeer. Een honderdjarige. De boom is gekapt en wanneer straks het oude lage h uisje is gesloopt - er is weinig kans om het alsnog te redden -komt op deze plaats vermoedelijk een bungalowachtige woning. Met een keurig door de hovenier aangelegde tuin, zoals er dertien in een dozijn gaan. Maar de machtige oude perelaar met brede knoestige armen is er niet bij om aan het nieuwe huis karakter te verlenen. Voor vruchtbomen is immers geen kapvergunning nodig! En wie eet nog suikerperen! Een oud vervenershuisje (Huisje van Piet Dekker) te Kortenhoef. Een verliespuntmaar dat wil niet zeggen dat er niet wordt gewaakt voor het schoon van de drie dorpen Kortenhoef, Ankeveen en daar aan de westrand van 't Gooi 's-Gra- veland. Samen sedert 1966 onder de noe mer van de gemeente 's-Graveland. Er is sedert jaar en dag een vereniging Curte venne, een naam van middeleeuwse oor sprong. En om praktisch uitwerking te ge ven aan het doel van de vereniging bestaat sedert twaalf jaar de Curtevenne Stichting. De stichting maakt deel uit van de Fede ratie Het Behouden Huis te Amsterdam, waarin stichtingen die zich bezig houden met het restaureren van woonhuizen vere nigd zijn. De oprichting van de stichting geschiedde op advies van de toenmalige burgemeester P. J. M. van de Walle. Aan stonds kon de stichting in Kortenhoef aan de slag door het in eigendom verwerven van de gemeente van twee verkrotte pan den, de z.g. Huisjes Boomkens voor het be drag van twee gulden. Met subsidies wer den deze restauraties in het hart van het dorp tot een goed einde gebracht. Als res tauratie-architect trad op A. Stork. Hij kan binnenkort weer aan de slag met het oude vervenershuisje dat als het huisje van Piet Dekker bekend staat. Het ligt eveneens in de Kerkebuurt van. het dorp. Restauratie werkte aanstekelijk Zoals vrijwel overal elders ook de ervaring is bleek de restauratie van de huisjes Boomkens aanstekelijk te werken op de omgeving. De kerkebuurt is er geheel van opgeknapt. De stichting beperkt haar aandacht ove rigens allerminst tot de kerkebuurt van Kortenhoef. De voorzitter, de portretschil der Flip Hamers, zoon van een Larense ar chitect, is vele jaren voorzitter geweest van de schoonheidscommissie in 's-Grave- land en nog altijd ontgaat hem weinig. Door zijn structuur is 's Graveland een merkwaardig dorp. Aan de oostkant de grote landgoederen, resultaat van 17e eeuws ontginningswerk waarbij het afge graven Gooise zand gebruikt werd voor de Amsterdamse stadsuitleg van het eer ste deel van de grachtengordel. Zonder strubbelingen is dat overigens niet ge gaan. Erfgooiers uit Hilversum en Naarden lieten het er niet bij zitten dat een hap uit hun gemeenschappelijk grondbezit door de Amsterdamse ondernemers werd weg gesneden. Het is tot gewelddadigheden gekomen en het optreden van soldaten was nodig om het werk uit te voeren. Tot dat in 1634 een overeenkomst werd getrof fen. Van de oppervlakte van de landgoede ren is thans meer dan de helft eigendom van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten: Schaap en Burgh (waar de vereniging thans gehuisvest is), Spanders- woud, Hilvarenbeek en Gooilust. Liggen aan de oostkant de landgoede ren, aan de westkant ligt de aaneengeslo ten bebouwing van het dorp, een smalle strook met aan de achterkant de 's Crave- landse vaart. Veel van die bebouwing stond ten dienste van de bewoners van de landgoederen. Zo ontstonden ook de was serijen, waaraan het dorp later nogal wat bekendheid dankte. Het gaafst bewaard is het Noordereinde met het raadhuisje - thans door een particulier bewoond - dat bekroond wordt door een geestig torentje. Minder gelukkig is het lot van het Zuider einde. Daar is zelfs een aluminium gevel! Ietwat misplaatst - dat mag men wel zeg gen. En ineens, tijdens een werkzaam weekend... Wanneer men aan de andere kant van de 's Gravelandse vaart rijdt kan het voorko men dat tijdens een weekend plotseling heel wat vertimmerd is - en lang niet altijd ten voordele van het dorpsbeeld. 'Je ziet dan ineens een horizontale raamverdeling verschijnen', aldus Flip Hamers. Samen met hem, secretaris P. Kastelein en de heer C. M. Degenkamp van de molen van Cabriël - waarover hiema - maakten wij een soort 'tour d'horizon' door de drie dor pen. We zagen Trompenburg met zijn be faamde achtkante koepelzaal, wellicht werk van Pieter Post. Het in het water lig gende gebouw is rijkseigendom. De res tauratie onder leiding van ir. Mol, die ook verantwoordelijk was voor de restauratie van het Mauritshuis, is vrijwel voltooid. Hamers is niet bijster tevreden over de verbouwing van het landhuis 'Westerveld' dat nu gemeentehuis is. Er is getornd aan de bestaande goede verhoudingen, vindt hij. Bewesten de 's Gravelandse vaart ligt het huis Berg en Vaart met ervoor een ko lossale beuk. Schuin achter het huis vindt men het cirkelvormige gebouw van de modelboerderij, die dezelfde naam draagt en die in 1911 werd gebouwd in opdracht van eigenaar Pierre Eyma. Dit in navolging van de hofstede Oud-Bussem. In een cirkel stonden 22 koeien, de koppen naar elkaar toe. Zes borden met opschriften die in de hoogte zijn aangebracht zijn nog altijd aan wezig. Eén ervan vermeldt: 'De stal is geen bergplaats maar een woning voor het vee'. Het gebouw, dat nog in redelijke staat is wordt nu als opslagruimte gebruikt. Joodse begraafplaats hersteld Zuidelijker ligt temidden van kleine deels in onbruik geraakte warmoezeniersbedrij- ven, onzichtbaar van de weg, een kleine Joodse begraafplaats. We zijn hier in het Heemschut, juni 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 4