f HEEMSCHUT IN ACTIE/V AR!Ai BRIEVEN Pui van Rietveld bedreigd Neoklassiek ensemble Bejaardenhuis zal detoneren Karakteristieke schuur Stop het slopen Sloopvergunning voor vakwerkhuis in Zierikzee? Boerderij gered Inventarisatie MHVSmNS-station Martenastate Utrecht - Een winkelpui van de juist deze maand 100 jaar geleden geboren Gerrit Rietveld aan de Oude Gracht dreigt te verdwijnen bij een verbouwing van de winkel van Mado. Sloop ervan zou nodig zijn öm de toegankelijkheid van de zaak te verbeteren. Alleen minister Brinkman kan sloop nu nog tegen houden, nu B. en W. van Utrecht toestemming hebben verleend voor de verbouwing. Zowel G.S. van Utrecht als Heemschut hebben de minister geadviseerd de sloop te voorkomen. Arnhem - De gemeente heeft sloop- en verbouwplannen voor panden aan de Utrechtseweg 129, 131 en 133. Het pand op nr. 129 wordt mogelijk gerenoveerd, ter wijl 131 en 133 dreigen te worden gesloopt ten behoeve van nieuwbouw, die geen enkele rela tie meer heeft met het te restaure ren pand. Het pand op nummer 131 is echter waardevol en verkeert nog in redelijke staat; nummer 133 is onbeduidend. De gemeentelijke Welstandscommissie keurde de plannen reeds af. De Bond Heem schut doet een beroep op B en W te bevorderen dat het pand op nummer 131 eveneens wordt ge renoveerd, zodat een gaaf neoklas siek ensemble op deze fraaie loca tie blijft bestaan. De cultuur-histori sche waarde van het te renoveren huis op nummer 129 verdient deze ondersteuning vindt de bond, die aanbeveelt beide panden met voorrang te plaatsen op de ge meentelijke monumentenlijst. Hattem - Met veel zorg en aan dacht is tot nu toe in de stad aan het historisch-bouwkundig bezit gewerkt. Er is nu echter een schetsplan gemaakt voor een be jaardentehuis aan het Tinneplein, temidden van de kleinschalige be bouwing van het stadscentrum, een plan dat volgens de Bond Heemschut detoneert met de om geving. De bond heeft B en W be richt deze ontwikkeling met zorg gade te slaan en hoopt dat het be stemmingsplan niet zal worden ge wijzigd. De grote bouwblokken van het tehuis passen niet in dit kleinschalige gebied. Aan de zijde van de Koestraat zou een lange, rechte gevelwand komen die de bond, gezien de overige bebou wing in deze straat, misplaatst voorkomt. De ruimte tussen de vleugels van het bejaardencentrum en de aanleunwoningen en de ruimte tussen deze woningen on derling noemt de bond vormeloos 22 en functioneel moeilijk bruikbaar te maken. Stiens - Het aantrekkelijke dorps beeld zou volgens Bond Heem schut flink worden aangetast als aan de Hege Buorren niet alleen de bouwvallige boerderij wordt ge sloopt, maar ook de zeer karakte ristieke schuur, die een duidelijk onderdeel vormt van de dakenzee van de plaats. Het woongedeelte zelf, waarin P. J. Troelstra in zijn jeugd nog heeft gewoond, moet helaas als verloren worden be schouwd, maar de Bond Heem schut pleit nog voor behoud van de bijbehorende schuur. Een derge lijk bouwelement draagt in belang rijk mate bij tot het indrukwek kende dorpsbeeld. Gennep - Wanneer de stad wil kunnen tegengaan dat succes sievelijk allerlei belangwekkende panden in de stadskern wórden gesloopt, dan zal de gemeente een monumentenverordering moeten gaan opstellen. Dat heeft de Bond Heemschut aan B en W geschre ven, maar aanleiding van de be treurenswaardige sloop van het pand Zandstraat 39. Buitengevels en kap van dit pand dateren uit de 17e eeuw en de voorgevel werd in de 18e eeuw gemoderniseerd. Dit trieste voorbeeld staat helaas niet op zichzelf in Gennep. De bond constateert in zijn brief aan B en W dat de historische kern van de stad stilaan verschraalt. Recentelijk vielen aan de Zandstraat ten offer: na een brand eerst het 'Alde Huus', daama de 17e-eeuwse gepleis terde voorgevel op nummer 33 en een 19e-eeuwse kapel achter het stadhuis. Inmiddels heeft de bond begrepen dat ook Molenstraat 9 op de nominatie staat te worden ge sloopt. Lichtpunten zijn er ook: het Petershuis werd door particulier initiatief gerestaureerd en de Gen- neper Molen werd stijlvol gereno veerd en herbestemd. Ook kon in samenspraak tussen de gemeente en Heemschut een nieuwbouwplan op bevredigende wijze worden af gestemd op de aanwezigheid van de resten van de Middeleeuwse stadsmuren. In het historisch zo belangwek kende Zierikzee met zijn middel eeuwse stratenpatroon en zo'n 560 monumenten staat in het centrum een pandje met nog een houten vakwerkgevel. Door leegstand en verwaarlozing dreigt er gevaar voor de passanten en onlangs heeft de eigenaar daarom een sloopvergunning bij de gemeente aangevraagd. De ge vel moest al jaren geleden gedeel telijk gestut worden. Er is een restauratieplan met kos tenraming, dat de instemming van de eigenaar heeft maar, rekening houdend met mogelijke subsidies, zijn budget te boven gaat. De ge meente is eveneens aan een pla fond gehouden. Er is zodoende een 'pat'stelling ontstaan. Het probleem wordt verzwaard doordat de eigenaar het pand niet aan de gemeente wil verkopen om redenen van privacy. De achter zijde grenst nl. aan zijn woning en tuin. Het betreft een bedrijfspandje van ca. 6 x 16 m met weinig ramen en lichtinval, dat daarom bezwaarlijk tot woning te verbouwen is. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, die de toe stand van het pand steeds gevolgd heeft, wil er zich te zamen met Heemschut voor inzetten het van ondergang te redden. Het bewuste pand staat in het Vrij- poortje, heel vroeger Vrijslop ge heten, een kort smal straatje dat op het Havenplein uitkomt. De eige naar heeft aan dit plein zijn kantoor naast het fraaie 'hoek'huis met bij zondere gevel 'De witte Swaen'. Het geheel is zeer bezienswaardig. Er komen vooral in het seizoen veel toeristen langs, via het poort- je. Het pandje zelf bezit laat-gothische kenmerken, o.a. in de detaillering van kozijnen en balklagen, en heeft nog een primitieve stookplaats. Een datering uit de 16e eeuw lijkt gerechtvaardigd, alhoewel de or namenten in de hoeken van het deurkozijn renaissance zijn. Uit na der onderzoek zou de bouwperi ode nauwkeuriger te bepalen zijn. Los daarvan mag zo'n kenmer kende gevel waarvan in Zeeland nog nauwelijks een ander voor beeld te vinden is natuurlijk niet verloren gaan! Stompetoren - De 'Stichting De Twaalf Apostelen' heeft zichzelf kunnen opheffen, nu het doel is be reikt: de boerderij De Twaalf Apostelen uit 1641 is gered en in middels gerestaureerd. Zij staat aan de Noordervaart 17 in de pol der de Schermer, bij Stompetoren en is verbouwd tot een moderne, bruikbare behuizing voor de hui dige eigenaar/bewoner, een land bouwer die geen raad wist met een boerderij die eigenlijk bestemd is voor een koeboer. De fraaie stolp boerderij is waarschijnlijk de oud ste van de polder. De Stichting heeft de landbouwer geholpen bij de restauratieplannen. Dank zij de inzet van velen, ook van de Bond Heemschut, kon de stolp op de monumentenlijst worden geplaatst en werd uiteindelijk subsidie ver leend. Gorssel - De Monumentencom missie onder voorzitterschap van burgemeester mr. W. J. P. van Not- ten denkt in de hele gemeente on geveer vierhonderd panden te in ventariseren. Waarschijnlijk ko men er zo'n honderd van op de monumentenlijst. Gorssel beseft dat het laat een monumentenbeleid opstartte. Inmiddels is het gebied Almen, zuidelijk van het Twenteka naal, volledig geïnventariseerd: van de tweehonderd bezochte panden zijn er 32 zeker bescherm waardig als de eigenaren er ten minste meer instemmen. Hun wordt duidelijk gemaakt wat de voor- en nadelen zijn als hun wo ning op de monumentenlijst komt te staan. Swalmen - Het voormalige stati onsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen wordt verbouwd. De 'Milieu- en Heemkundevereniging Swalmen'MHVS) gaat het gebouw zelf verbouwen en er haar nieuwe onderkomen in huisvesten. Er ko men cursus- en vergaderlokalen, benevens werk- en archiefruimte. Op de zolder krijgt dë afdeling jeugd een plaats voor activiteiten. NS heeft het station uit 1865, in de zelfde stijl als de stations van Echt en Reuver, aan de actieve vereni ging verhuurd. De Stins te Franeker (afb. op p. 45 in Heemschut maart/april 1988), door U Cammingastate genoemd lijkt mij duidelijk de Martenastate te zijn. Deze is in 1498 gebouwd door Hes- sel van Martena die in 1517 is ge storven op Rhodos tijdens zijn te rugtocht van een pelgrimsreis naar het Heilige Land. Zijn wapen met overlijdensjaar staat op een ge brandschilderde ruit in de trapto- ren. Gebeeldhouwde wapens van af stammelingen van hem buiten aan de traptoren zijn door mijn toedoen gepolychromeerd. Tot voor enkele jaren was de State in gebruik als gemeentehuis van Franekeradeel. Een afbeelding o.a. in het A.N.W.B. kastelenboekje 10de druk 1971. Dr. Margreet Helbers-Molt, oud-di recteur prov. Museum Drenthe en prov. Monumentenbureau van Drenthe Heemschut, juni 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 22